ASP: Brexit kemer sıkma ve ırkçılığı artıracak
29.06.2016 09:08 DÜNYA
Avrupa Sol Partisi, Brexit’in tehlikelerine dikkat çekerken, ASP’nin Birleşik Krallık’taki üyesi Sol Birlik “Tarihimizin en gerici kampanyası aşırı sağın önünü açtı” dedi

ONUR EREM / [email protected]
@onurerem

Avrupa Sol Partisi Genel Başkanı ve Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararına ilişkin “İngiliz halkının neoliberal AB’yi reddetmesi, AB’yi halkların ve özgür ulusların, insani gelişmenin ve toplumsal adaletin birliği olarak yeniden kurma zamanının geldiğini göstermektedir. Avrupa halklarının denetiminde yeni anlaşmalarla AB’yi yeniden kurmalıyız” dedi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Laurent, şunları söyledi: “AB’yi bu şekilde yeniden inşa etme ihtiyacının 2005’teki Avrupa Birliği Anayasası referandumları döneminden Yunanistan’a karşı gerçekleştirilen finansal darbeye kadar inkâr edilmesi, kıtayı uzlaşmaz liberalizmin eline itti ve aşırı sağ kanatlandı.”

“David Cameron’ın Avrupa Komisyonu’yla pazarlık yaparak göçmen sayısını sınırlandırmaya çalışmaya dayalı stratejisi, Birleşik Krallık’taki en yabancı düşmanı güçleri hareketlendirdi. Cameron, kendi partisi içinde bile oyunu kaybetti. Sonbaharda gerçekleşmesi beklenen hükümet değişikliği daha fazla sağa kayma, daha fazla kemer sıkma, piyasalara daha fazla boyun eğme ve toplumda daha fazla gerilim, ırkçılık getirecektir Britanyalı işçi sınıflarına.”

“Kemer sıkmanın savunucuları tarafından bize dayatılan sahte ikilemi, ya toplumsal krizle çöküntü ve otoriterlik ya da ulusal düşmanlıklara geri dönüş dayatmasını reddediyoruz. Bir ihtimal daha var, o da Avrupa projesinin solun elinde iyileştirilmesi. Gelecek için verilecek mücadele, aşırı sağcı Marine Le Pen ve onların liberal sağcı müttefiki Boris Johnson’ın çizgileri ile tüm sol güçlerin ve kemer sıkma politikalarını reddeden ilericiler arasında geçecektir.”

“Önümüzdeki karmaşık ve hassas dönemde Birleşik Krallık ve İrlanda’daki solcuların her zamandan daha fazla yanında yer alacağız. Müttefiklerimizle birlikte ulusal egemenliklere saygı duyan toplumsal, ekonomik ve ekolojik gelişmenin Avrupasını kurmak için yorulmadan çalışacağız.”

Bazı solcuların iddia ettiği gibi değil
ASP’nin Birleşik Krallık’tan üye partisi Sol Birlik (Left Unity) de Brexit’le ilgili bir açıklama yaptı. Partinin yürütme kurulunun imzasını taşıyan açıklamada, referandumun aşırı sağdan gelen baskıyla, göçmen karşıtı ve ırkçı bir motivasyonla gerçekleştiğine dikkat çekilirken “Bu referandumda AB karşıtlarının yürüttüğü kampanya Britanya siyasi tarihindeki en gerici ulusal kampanyası olmuş ve ülkedeki aşırı sağın önünü açmıştır” ifadeleri kullanıldı. Brexit’in ardından ‘hükümetin çürümüş politikaları’, kemer sıkma, yoksulluk ve aşırı eşitsizlik durumunun devam edeceğini hatırlatan Sol Birlik “Bazı solcuların iddia ettiği gibi Brexit neo-liberalizmin vurduğu prangaları gevşetmeyecek, aksine Britanya yönetici sınıfının bu politikaları katıksız olarak uygulamasının önünü açacaktır” uyarısında bulundu. Partinin açıklamasında yer alan ifadeler şöyle: “Britanya’daki işçi sınıfının, kötüleşen yaşam koşulları ve topluluklarına yıkım getiren kemer sıkmadan kurtuluşun AB’den ayrılmakta olduğu kandırmacasına inandırılmaları bizi derinden üzdü. Bizi daha fazla bölmek için uğraşanlara karşı yorulmadan mücadele edecek, işçi sınıfının haklarını korumak ve sosyalist fikirlere desteği yeniden yaratmak için savaşacağız.”

“Ülkemizde karşılaştığımız bu sorunları ulusal bazda çözmek imkansızdır. Çünkü bu sorunlar, işçi sınıfının tüm ülkelerde karşılaştığı uluslararası sorunlardır ve bunu aşmak için sınırlar ötesi dayanışma ve işbirliği gerekir. Kendimizi müttefiklerimizden, Avrupa’da ortak mücadele yürüttüğümüz halklardan soyutlayamayız. Birlik güç demektir ve bu güce ancak her ülkedeki işçi sınıfının, yoksulların ve sömürülenlerin birliğiyle ulaşabiliriz. Avrupa kıtasının dört bir yanında sol partiler ve hareketler neo-liberalizm, kemer sıkma ve yoksulluğa karşı mücadelelerini ortaklaştırırken bizim de kendi yönetici sınıfımıza karşı Avrupa halklarıyla birlikte ortak mücadele ederek başarı kazanma ihtimalimiz daha fazladır.”

“Britanya siyasetindeki bu felaket dönüşü reddeden herkesi ırkçılığa karşı, sığınmacıların ve işçilerin tehdit altına giren haklarını korumak için birlikte mücadele vermeye çağırıyor, işçiyi işçiye düşüren ‘böl ve yönet’ yöntemini reddediyoruz. İşçi Partisi liderliği ve sendikaların da bizim pozisyonumuzda olmasından mutluyuz.”

“Avrupa’da aşırı sağın yükselişini endişeyle takip ediyoruz. Bu duruma karşı acilen ortak mücadele vermemiz gerekiyor. Belirgin bir ekonomik ve politik kriz dönemindeyiz ve buna, sınıf mücadelesini yoğunlaştırarak karşı çıkabiliriz.”