Anasayfa ARŞİV Astarı yüzünden pahalı

Astarı yüzünden pahalı

İsveç’te evinde televizyon ya da televizyon kartı olan bir bilgisayar bulunduran herkesin yıllık olarak ödemesi gereken bir vergi var. Uygulama, Türkiye’de yapılsa sıkıntıdan sosyal patlama yaratacak kadar enteresan. Evinde hangi marka olursa olsun, kaç ekran olduğu fark etmez, ister izle, ister izleme bir televizyonun varsa yılda 2 bin 32 kron yani 400 TL televizyon ücreti ödemek durumundasın. 2009 yılı için bu ücrete 44 kron zam yapılacağı da şimdiden biliniyor. Evdeki her televizyon başına bu vergi toplanmıyor. Kaç televizyonun olursa olsun hane başına 400 TL düşüyor.

Toplanan bu paralarla devlete ait İsveç Televizyonu, İsveç Radyosu ve Eğitim Radyosu finanse ediliyor. Bu kanallarda hiç reklam gösterilmiyor. Yayın sabah 10’da başlıyor, geceyarısı 3’e doğru bitiyor. Aslında ilk bakışta “Hadi canım” dedirten, biraz ilkel bulunabilinecek bu uygulamanın adaletli bir tarafı da var. Televizyonun yoksa ödemek zorunda olduğun bir verginde yok. Aldığın yumurtayla, sütle, peynirle, kılık kıyafetle senden toplanan vergilerin hiç biri, olmayan televizyonun adına devlet kanalının cebine girmiyor. Çünkü onlar sana hizmet vermiyor.

Televizyonum var ama ben İsveç devletinin kanallarını izlemiyorum bahanesi uyduramıyorsun. Paşa paşa ödüyorsun vergini. Bu üç kuruma bağlı alt bir kuruluş televizyon ücretlerini toplamakla görevlendirilmiş. Radio-tjanst adlı bu kurumda 120 kişi çalışıyor. Çalışanların çoğu İsveç’in en en kuzeyi Kiruna’daki merkez ofiste görevli. Kış ayları boyunca kar altında olan Kiruna, buz oteliyle ünlü. Buzdan yapılmış olan bu otel yaz olunca eriyor, kışın tekrar inşa ediliyor.

İsveçliler için Kiruna’nın diğer özelliği de televizyon ücretini ödedikleri kurumun merkez ofisinin orada olması. Kiruna’daki bu kurum ülkenin çeşitli bölgelerinde ara ara birlikte çalıştığı 90 kişiye daha, parça başına ücret ödüyor. Bu 90 kişilik ekip yıl içinde evleri gezip televizyonu olup da vergisini ödemeyenleri belirlemeye çalışıyor. Denetleyicilerin belirlemesini beklemeden evine televizyon alanlar da gidip bunu beyan edebiliyor. Ardından da başlıyor televizyon vergisini ödemeye.

Evine, İsveç’in teknoloji ürünlerindeki ucuzluk avantajını kullanarak aldığın televizyon, kısa zamanda senin için bir sevinç kaynağı olmaktan çıkıyor. Teknoloji ilerliyor, televizyonun eskiyor, makinenin değeri 400 TL’nin altına düşüyor ama sonuç fark etmiyor o vergiyi ödeyeceksin.

2008 yılı, televizyon ücreti toplamada rekor yıl olarak, kurumun tarihine yazıldı. 23 bin ücret ödeyen kişi daha listeye dahil oldu. Toplamda 3,5 milyon kişi ‘televizyon ücreti’ denilen bu vergiyi ödedi.  Yaklaşık 7 milyar kron yani 1,4 milyar TL televizyon ücreti toplandı.

Halkın, “Değiştirin bu sistemi” diye isyan ettiği televizyon vergisini ödemeye böyle istekli olma durumu, 2006 sonbaharında başlamış. O yıl denetleyicilerin evlere düzenlediği baskınlarda bazı bakanların televizyonu olduğu halde vergiden kaçtığı basına yansımış. Bu olay 2007’de televizyon ücreti ödeyenlerin sayısını arttırmış ve rekor düzeyde vergi toplama başarısı 2008’de kısmet olmuş.

Ödenen televizyon ücretlerinin kime nasıl dağıtılacağına İsveç Parlamentosu karar veriyor. İki kanallı İsveç Televizyonu ve radyosu hazırladığı ya da satın aldığı programları, çalışanların ücretlerini bu toplanan paralarla ödüyor. 2008’de toplanan rekor düzeydeki verginin tamamının bu kanalların cebine girmesine izin verilmedi. Bütçe belirlendi ve fazla vergi başka yerlere kaynak olmak üzere ayrıldı. Türkiye’de de TRT’nin çalışmalarının büyük kısmı, ödediğimiz vergilerle finanse ediliyor. Biz vergiyi dolaylı ödemediğimiz için karşısına geçip izlediğimiz televizyonlar ‘fakirin eğlencesi’ diye tanımlanıyor. Elektrik faturasının içinde çaktırmadan değil de, İsveç’teki gibi televizyonu olana “Yıllık vergi ödeyeceksin” şartı konsa kaç kişi televizyonunu fırlatır atar acaba. Yok,  hiçbir şey olmaz. Kaç paraysa veririz, Acun’a kutumuzu açtırır, çatır çatır programlarda evleniriz.

Çoğumuzun televizyon karşısında karşıladığı 2009’a girdik. Yeni yıla nasıl girersek öyle geçer ya bu yılda doya doya ona bakacağız. Umarım hepimiz için iyi bir yıl olur.

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,502AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erbil saldırısını düzenleyen 4 kişi yakalandı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’deki saldırıyı düzenleyen,...

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin tabelası ’imam hatip’ olarak değiştirildi

MERAL DANYILDIZİstanbul Bağcılar'da Dr. Kemal Naci Ekşi...

Samsun’da plastik fabrikasında yangın

Samsun'da sanayi bölgesindeki plastik fabrikasında yangın çıktı. Patlama seslerinin duyulduğu bölgeye itfaiye ve...

İstanbul’da 4 kişide ‘Batı Nil Virüsü’ enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, bu yıl tamamı temmuzda olmak üzere İstanbul'un Avcılar semtinde, Batı...

Dorukhan Toköz’e bir talip daha çıktı

Beşiktaş'la geçen sezon ortaya koyduğu başarılı performansla önce ilk 11’in değişilmez ismi...

İran: İngiliz petrol tankerini denizcilik kurallarını korumak için alıkoyduk

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiliz petrol tankerini uluslararası denizcilik kurallarını koruma...

‘Reis bizi Afrin’e götür’ diyen AKP’li başkan bedelli askerlik yaptı

Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, askerlik hizmetini bedelli olarak yaptı....

Cumartesi Anneleri Hasan Gülünay’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları...

Beylikdüzü’nde silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı

Beylikdüzü'nde bir evde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 1 kişi ağır...

Bahçeli’den ‘tek adam sisteminden geriye dönüş yok’ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük'te konuştu.Doğu Akdeniz'deki sondaj...

Sonraki haber