Asya’dan Afrika’ya salgın tehdidi

Dünyanın farklı ülkeleri salgın hastalıklarla boğuşuyor. Kongo’da Ebola, Hindistan’da domuz gribi, Filipinler’de ise kızamıkla mücadele ediliyor

Afrika’da görülen ve 11 bin insanın ölümüne neden olan Ebola salgınından sonra bu ikinci büyük salgın yaşanıyor. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) geçen yıl temmuz sonunda başlayan ve ülke tarihinin en ölümcül Ebola salgınında ölenlerin sayısı 432’ye yükseldi. 734 kişinin Ebola virüsü taşıdığı tespit edildi. Veriler, Ebola virüsünden kaynaklandığı kesinleşmeyen 54 vakada daha kanamalı ateşten ölüm bulunduğuna işaret ediyor. Bölgede 8 Ağustos’ta başlatılan kampanya kapsamında 74 bin 96 kişiye aşı yapıldı.

AGRESİF VİRÜS TEHDİDİ

Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek ve Sırbistan’da domuz gribi salgını can alıyor. Yılbaşından bu yana 43 kişi gribe yenik düşerek yaşamını yitirdi. Yetkililer “agresif” bir virüsle karşı karşıya olunduğunu açıkladı. Sırbistan’da yılbaşından bu yana 68 bin 516 kişi grip şikayetiyle hastanelere başvurdu, salgın dolayısıyla hastane ziyaretleri bir süreliğine yasaklandı. Hindistan’ın Racastan eyaletinde domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısı ise 105’e yükseldi.

KIZAMIK ÖLDÜRÜYOR

Filipinler’de ise artık birçok ülkede tehdit olmaktan çıkan kızamıkla mücadele ediyor. Bu yıl 4 bin 300 kızamık vakasında rastlandı. Sağlık Bakanı Francisco Duque, en z 70 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BİZİ TAKİP EDİN

360,161BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,209TakipçiTakip Et
7,971AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL