Atama yetkisinin sınırları kaldırıldı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Yükseköğretim Kanunu’nun, “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” maddesini yeniden düzenleyen 703 sayılı KHK ile Cumhurbaşkanı tarafından atanacak rektörlerin profesör olması şartı kaldırıldı.


Vakıf üniversitelerinin mütevelli başkanlarının yıllardır dile getirdiği talepler önceki gün yayımlanan KHK’de karşılık buldu. YÖK Kanunu’nun rektör atamalarının usul ve esaslarının belirlendiği 13’üncü maddesinden, “Rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından seçilir” ifadesi çıkarıldı.

“Bilime saygı azalacak”
Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, “Bilim kurumlarının sorunları elektirik şirketlerinin, telefon şirketlerinin sorunlarından farklıdır. Profesör olmayan biri rektör olarak atanıyorsa, bu sorunlara çözümcü yaklaşması mümkün değildir” diye konuştu. Yapılan atamaların bir bölümünde de liyakatın yok sayıldığını anımsatan Okçabol, “Olaya kuramsal açıdan bakınca, birikimi olmayan herhangi bir kişinin oraya getirilmesinin bilime gösterilecek saygının azalmasına yol açacağını düşünüyorum” dedi.

***

“Piyasaların ihtiyacı”

atama-yetkisinin-sinirlari-kaldirildi-485481-1.

Okçabol, AKP’nin 2010 yılında başlattığı, “Üniversitelerin yeniden yapılandırılması” projesinin özünde üniversitelerin piyasalaştırılması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Demek ki bundan sonra üniversitelerin araştırma önceliği de piyasaların ihtiyacı göz önüne alınarak yapılacak. Ben bu düzenlemeyi, 2010’da başlatılan o girişimin bir sonucu olarak görüyorum. Zaten yeni kabineye bakıldığında daha çok iktidarın başında olan kişinnin isteklerini yerine getirecek kişilerden oluşuyor. Adım adım işletme mantığıyla yönetilecek bir akademik sisteme doğru gidiliyor.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,137BeğenilerBeğen
54,883TakipçiTakip Et
1,081,598TakipçiTakip Et
7,468AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL