Anasayfa GÜNCEL Atanmayan hekimlerin elini kolunu bağladılar

Atanmayan hekimlerin elini kolunu bağladılar

EKİN AKYAZ

Güvenlik Soruşturması olumsuz sonuçlandığı için ataması yapılmayan hekimler, özel sağlık kuruluşlarında ve özel hastanelerde çalışabilmek için mecburi hizmet yükümlülüğünden muafiyet talep ediyorlar. Mart ayına kadar bu durumdaki hekimlere muafiyet belgesi verilirken, mart ayından itibaren özelde çalışmak üzere almak zorunda oldukları, mecburi hizmet muafiyetlerinin geciktirildi ya da verilmedi. Mecburi hizmet muafiyet belgesi kendisine verilmeyen hekimler özelde de çalışamıyorlar. Hekimler, Sağlık Bakanlığı’na konu ile ilgili yazdıkları dilekçelerin bekletildiğini ve muafiyet verilmediğini ifade etti.


CİMER’e BİMER’e başvuru yaptık
Mecburi hizmetten muafiyeti geciktirilen hekimlerden H.G. 13 ay boyunca Güvenlik soruşturması beklediklerini şimdi de 1 aydır kamu muafiyeti için beklediğini ifade etti. H.G. “CİMER ve BİMER’e bu konuda dilekçelerimizin cevaplanmasını isteyen başvurular yaptık. CİMER aracılığı ile cevap veren Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü konu hakkında Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nden görüş beklendiğini bildiren bir cevap yazdı. Fakat aynı Hukuk Müşavirliği, güvenlik soruşturması nedeni ile ataması yapılmayan hekimlerin açtığı davalara yazdığı savunmalarda hekimlerin çalışma hakkının gasp edilmediğini özelde çalışabildiklerini ifade etmektedir. Fakat mecburi hizmet muafiyetimiz verilmiyor ve çalışamıyoruz” dedi.

‘Keyfi uygulama’
“Ortada aslında Hukuk Müşavirliğinin görüşü olduğu halde ‘görüş bekleniyor’ diye keyfi uygulama var” diyen H.G. şöyle devam etti: “Bazı arkadaşlarımızın da doğrudan bu taleplerinin reddedildiğini hatta şuan özelde çalışanların ise muafiyet belgelerinin iptal edileceğini öğrendik. Özetle, 6 yıl boyunca tıp eğitimi almış bu eğitimi tamamlayarak tıp doktorluğu diplomalarını almış bizlerin mesleklerini icraları fiilen engellenmektedir.”

Hekimin diploması geçersiz kılınıyor
Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman ise konuyu “400’ün üzerinde hatta 500’e yakın bu durumdaki arkadaşımız var. İlk başta OHAL nedeniyle ataması yapılmayan arkadaşlara, muafiyet belgesi veriliyordu ve arkadaşlarımız özelde çalışabiliyordu. Şimdi ise, mart ayından beri muafiyet talep eden arkadaşlarımızın muafiyeti geciktiriliyor. Bir pratisyen hekimin özelde çalışabilmesi için mecburi hizmetini tamamlaması gerekiyor. Bu noktada ataması yapılmayanlara ise, kamuda çalışmaktan muaf oldukları yönünde bir belge vermeleri gerekiyor ki, hekim mesleğini özelde sürdürebilsin. Yani hem mecburi hizmet için atamasını yapmıyor hem de bana muafiyet vermiyor. O halde özelde mesleğimi yapayım diyene de bu hakkı tanımıyorlar. Dolayısıyla hekimlerin diplomaları fiilen geçersiz kılınıyor. Bizler de arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız ve konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz” ifadeleriyle değerlendirdi.


SON HABERLER

İzmir’de Newroz kutlaması

Newroz bayramı kutlamaları için İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda miting düzenlendi.

Sarai Sierra’nın katilinin cezası 11 yıl 8 aya çıktı

Fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul surlarında cansız bedeni bulunan ABD’li Sarai Sierra’nın...

Gazetecilik Saldırı Altında: İfade Özgürlüğünü Korumak İçin Bilgi Üretimi e-kitabı yayımlandı

Ulla Carlsson ve Reeta Pöyhtari tarafından derlenen Gazetecilik Saldırı Altında: İfade Özgürlüğünü...

Uzaydan çekilen Dünya görüntüleri

NASA, dünyanın güzelliğini ve harikasını gözlemlemek için yayınladığı Dünya isimli serisiyle 4,5...

Sergen Yalçın’a 2 maç ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) kararları belli oldu....

Yeni Zelanda’da silah kulübünde yangın

Yeni Zelanda’da bir silah kulübünde yangın çıktı. Polis, çıkan yangını ‘şüpheli’ bulduğunu...

‘Faşizm ve Popülizm’ tartışmaları 25 Mart’ta başlıyor

Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri 25 Mart-15 Nisan tarihleri arasında dört hafta sürecek...

Valencia ve DC Comics arasında Batman krizi

İspanyol spor kulübü Valencia ile Batman karakterinin hak sahibi DC Comics arasında...

Çin’de ilaç fabrikasında patlama: 6 ölü, 30 yaralı

Çin’de bir haşere ilacı fabrikasında meydana gelen patlamada 6 kişi hayatını kaybetti,...

Van’da Newroz buluşması

Yoğun katılımla gerçekleşen Van Newroz’unda HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli konuşma...