Anasayfa EĞİTİM Atanmayan kadınlar birlikte okul açtı

Atanmayan kadınlar birlikte okul açtı

Ataması yapılmayan üç kadın birlikte okul açtı. Kadınlar “Okulumuzu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kurduk. Tam bir yıl oldu. Şu an koridorlarında çocuklarımızın koştuğu küçük bir okulumuz var” diyor

Meral Danyıldız

Ataması yapılmayan üç kadın öğretmen, yaşadıkları türlü zorlukları BirGün’e anlattı. Zaman zaman yufkacıda, zaman zaman yumurtacıda çalışan N.T, C.T, E.Y isimli üç kadın “Atanmak bizim için hayaldi” diyor.

‘Biz şimdi ne yapacağız’

“Biz üç öğretmen arkadaş hayatta birçok mücadele verdikten sonra yıllara dayanan dostluğumuzu memleketimizde sürdürmeye başlamıştık” diyen kadınlar yaşadıklarını şöyle aktarıyor: “Üniversite bitmişti. Kocaeli, İzmir, Trabzon Ankara İstanbul Erzurum gibi büyük şehirlerde hayata tutunmaya çalışmış fakat öğretmenlerin sigortasız, asgari ücretin altında çalıştırıldığı bir sistemde kendimize yer bulamamıştık. Teker teker memleketimize geri dönüp her üniversite mezunu genç gibi ‘Biz şimdi ne yapacağız?’ duvarına çarpmıştık. Birimiz yufkacıda çalışmaya, birimiz yumurta satmaya, birimiz de iş aramak için şehir dışı iş başvuruları yapmaya başlamıştık. Yıllar süren eğitim hayatından sonra atanmanın hayal olduğu bir ülkede elimizde cv ile kaldırıma yığılıp ağlamak hiç birimizin hak ettiği bir durum değildi. Bu duruma yufkacıda 500 tl ile çalışmak veya yumurta satıp geçimimizi sağlamaya çalışmakta dâhildi.”

Hayalimiz her şeyin önüNe geçti

Üç kişi bir araya gelip bir okul açan kadınlar, “Cebimizde çay paramız dahi yokken nasıl yapacağız bunu?” diye düşündüklerini söylüyor ve süreci şöyle aktarıyor: “Biliyoruz ki ülkenin her bir yanında biz gibi birçok ataması yapılmayan meslektaşlarımız da buna benzer sorunlar yaşıyor. Telefon faturamızı ödeyemediğimiz için babamızın ‘Öğretmenler bu yüzden intihar ediyor’ demesi, ağda paramızı annemizden istemek hepimizin zoruna giderdi öyle değil mi? Bizim de gitti. İşte vaziyet bu iken bir umut diyerek ikinci üniversitelerimizin vizelerine hazırlanırken ‘Biz neden kendi gezegenimizi kurmayalım’ dedik. Geri ödenmesi gereken okul kredileri yığılmışken, cebimizde çay paramız dahi yokken peki biz nasıl açacaktık bu okulu? Yapacağımız okulun hayali altına gireceğimiz borçları düşündürmedi bile. Ailelerimizle durumu paylaştık.”

okulumuzu 8 Mart’ta açtık

Durumu ailelerine anlattıklarında babalarından “Keşke yanınızda bir erkek de olsaydı” cevabını alan kadınlar, her şeye rağmen ne tür mücadeleler verdiklerini şu sözlerle anlatıyor: “Üç kadın bu işin altından kalkamazsınız. Bir erkek de yanınızda olsun diyen babamıza bir yıl sonra Dünya Kadınlar Günümüzü kutlamak için aradığında o sözleri gülerek hatırlattık. Üç kadın bu yola çıktığımız için okulumuzu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kurduk. Tam bir yıl oldu. Şu an koridorlarında çocuklarımızın koştuğu küçük bir okulumuz var. Okulumuzun 17 çalışanı var. Ataması yapılmayan bizimle benzer sıkıntıları yaşayan meslektaşlarımızın ağırlıklı olarak kadın olması, erkek egemen topluma hayatın her alanında var olduğumuzun ve olacağımızın simgesidir. Küçük bir ilçede dans eden, resim çizen hayallerini notaya döken mutlu ve umutlu çocuklar yetiştiriyoruz. Onlarla beraber büyüyüp geleceğe dair iddialarımızı sürdüreceğiz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da düzenlenen mitingde konuştu....

ABD’den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda...

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

İstanbul Valiliği: Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

İstanbul Valiliği il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin seçim nedeniyle hafta sonu 8.30-17.00...

Fikret Orman’dan yeni hoca açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'in sezon sonunda milli takımın başına...

Çocukların oynadığı tüfek ateş aldı: 2 yaralı

Ankara'da bir çocuk, babasına ait tüfekle oynarken silahın ateş alması sonucu iki arkadaşını...

Sonraki haber