Anasayfa KÜLTÜR SANAT Atölye ve sergi konsepti bir arada

Atölye ve sergi konsepti bir arada

İstanbul Artist Residency, Ukraynalı 7 sanatçıyı, ilk kez Türkiye’de bir sanat etkinliğinde bir araya getirdi. Ukraynalı sanatçılar, Akaretler 55 numaralı atölyede hem eserlerini üretti hem de meraklılarına işin inceliklerini anlattı

Türkiye’de ilk kez atölye ve sergi konsepti, bir mekana taşınıyor. Sanatçının üretim alanına açılan Akaretler 55 numaralı atölyede, sanatçılar sergi öncesi kendilerini izlemeye gelen ziyaretçilere, eserlerin yapım aşamasını takip etme fırsatı da sunuyor.

“İstanbul Artist Residency”de eserlerini yaratacak sanatçılar arasında; Serhiy Savchenko, Liliya Studnytska, Denys Struk, Yuriy Koval, Andriy Roik, Olga Zaremba ve Yuriy Savter gibi Ukrayna’nın tanınmış ressamları yer alıyor.

25 Nisan’da başlayan sergi, 2 Mayıs’a kadar Akaretler 37-39 numarada sanatseverlerle buluşacak.

Ukrayna’dan gelen ve farklı tekniklerle eser üreten 7 sanatçı, Akaretler 55 numaralı binada, İstanbul’dan ilham alarak eserlerini üretmeye başladı.

İlginizi çekebilir:  Zorla kaybedilenlerin hikâyesi, Aşikâr Sır

Atölye’nin her odasında ayrı ayrı üretim çalışmalarını gerçekleştiren sanatçılar arasında yer alan Serhiy Savchenko; resim, çizim, fotoğraf, video, animasyon, sokak heykeli ve obje alanlarında çalışıyor. Ulusal ve uluslararası bir çok sergi ve sanat projelerinde yer alan Liliya Studnytska ise çağdaş manzara alanında uzman eserleriyle biliniyor. Liliya’nin eserlerinde dinamiklik, ritim ve hareket ön plana çıkıyor. Sanatçı, özel efektler yaratarak, eserlerinde parlak renkleri kullanmayı tercih ediyor.

Ukraynalı çağdaş sanatçı Denys Struk ise sıradışı tekniği ile akrilik boyayı, gizli Ukrayna arketipleriyle birden fazla boya tabakası uygulayarak dokular. Gün batımı, gün batımı, çiçekler ve suya yansımaları onun manzara resimlerinde adlandırılması gereken konulardan sadece birkaçı. Proje kapsamında yer alacak bir diğer sanatçı olan Olga Zaremba ise, doğanın ruhunu sanat eserlerine saf renklerle resmediyor. Olga Zaremba, ruhsal ve insan arasındaki araştırma bağlantılarını farklı doku ve malzemeler kullanarak, eserlerinde alternatif bir gerçeklik oluşturmaya çalışıyor.

Yeni Lviv Dalgası’nın anlamlı bir temsilcisi olan Andriy Roik’in resimlerinde ise yüksek teknik beceri ve gergin bir atmosfer izlenebilir. Sanatçının eserlerinde belli belirsiz grafikleri andıran karakteristik anıtsal-figüratif özellikler, insanı figür alarak yansıtmak için “vücudu” temel alan temalar gözlemleniyor. Görsel sanat konusunda uzman olan Yuriy Koval’ın eserlerinde ise ironi kadar derin anlamlar izleniyor. Sanatçı, farklı dönemdeki hikayeleri, kendi yeni anlamıyla doldurarak, resimlerinde birleştiriyor ve izleyiciye farklı bir perspektif sunuyor. Yuriy Savter eserlerinde ritim ve grafik tekrarlamayı temel almakta. Sanatçının sanat eserlerinde doğayı sonsuzluk tekrar ile birleştirerek kullandığı görülüyor.

“İstanbul Artist Residency”, Türkiye’de Ukraynalı sanatçılarla başlattığı sanat etkinliğine farklı ülkelerdeki sanatçıların da katılımını sağlayarak, yaratıcı kişilerin hem yaşayabileceği hem de eserlerini yaratabileceği bir ortam sunmaya çalışıyor. Sanatçılara, İstanbul’da eserlerini yaratma fırsatı sunan “İstanbul Artist Residency”, sanata duyulan ilgiyi her geçen gün artırmaya çalışıyor. Projenin fikir sahibi ve küratörü olan Ukraynalı sanatçı Polina Somochkina, kendi eserlerini daha önce Ankara, Bodrum ve Çanakkale’de sergiledi.

- Reklam -

SON HABERLER

Canan Kaftancıoğlu’ndan gerekçeli karara tepki

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararını açıladı. Kararın açıklanmasının ardından Kaftancıoğlu, “Türkiye...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

YSK kesin sonuçları ilan etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin kesin...

NASA ‘ismini Mars’a gönder’ projesi başlattı: Türkiye başvuruda 3. oldu

NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili çalışmalarına hız verirken, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay...

CHP’nin Soylu hakkında yaptığı suç duyurusu işleme konmadı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’nin, Çubuk’ta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminin...

Google aramaları son haberleri dizinleyemiyor

Google arama motorunun bir hata nedeniyle yakın zamanda eklenen sonuçları dizinleme ve...

“İBB bir avuç insanın malı-mülkü değildir”

31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak AKP-YSK ortak girişimiyle...

BBC’de cinsiyet ayrımcılığı: Erkek çalışma arkadaşından daha düşük maaş teklif edilen kadın editör terfiyi reddetti

BBC radyosunda program editörlüğü yapan Karen Martin, BBC radyo haber editör yardımcılığı...

‘Mazbata Online 3’ çıktı: AKP’li Ali İhsan Yavuz karakteri eklendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerine dair hazırlanan 'Mazbata Online' oyununun...

Sonraki haber