Anasayfa YAZARLAR Ava gidemeden avlandı

Ava gidemeden avlandı

İsveç’te bu hafta sağ kanattaki, ana muhalefet partisi Muhafazakârların lideri Ulf Kristersson’un evindeki silahlara polis tarafından el konuldu. Çarşamba günü başkent polisinin basın sözcüsü tarafından Kristersson’un adı açıklanmadan doğrulanmak zorunda kalan olay sonrası Muhafazakâr Lider için inceleme de başlatıldı. Silahlar, av silahları. Kristersson da bu durumda ‘ava giderken avlanan bir’ avcı. Sezonun son avı için, villasının bodrumunda, silahlarını kilitli olduğu dolaptan salı günü çıkarıp temizlemeye başlayan Ulf Kristersson, bu sırada kendi ifadesine göre önemli bir telefon alıyor. Daha iyi sinyal yakalamak için bodrumdan çıkıyor. Sonrasında av silahlarını toplamayı unutuyor ve hemen ardından Örebro kentine geçmek için yola çıkması gerekiyor. Kristersson, evden çıkarken İsveç Gizili Servisi SÄPO’nun Muhafazakâr Parti liderliği görevine geldikten sonra evini kurmuş olduğu alarmı da çalıştırıyor. Ertesi gün villa için çalışacak olan bir eleman geliyor ve güvenlik alarmı da SÄPO’ya sinyal gönderiyor. Kristersson’un evde olmadığını bilen SÄPO, kontrol için bir polis ekibini eve yönlendiriyor. Polisler eve giriyor. Silah dolabının açık ve kilitli olmadığını tespit ediyor. Yasa gereği av silahlarına el konuluyor. Kristersson, basına “Dolabı kilitlemeyi unutmakla bir hata yaptım. Bu daha önce hiç olamamıştı ve bir daha hiç olmayacak” sözünü verdi. Herhangi bir yasayı çiğnemediğine inanan Kristersson “Ama dikkatsizdim. Ben ve diğer avcılar silahların doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini çok iyi biliriz. Bu hata ve olay için üzgünüm fakat evin o anda doğru bir dış korumu kilidi ve polise direk bağlı bir alarmı olduğu için de müteşekkirim” dedi. Şimdi İsveç basını ve Kristersson nöbette “Yasa çiğnendi mi, çiğnenmedi mi?” diye soruşturmanın sonucu bekleniyor. Kristersson, bir yasayı çiğneyip evinde çalışacak işçinin hayatını tehlikeye attıysa basının elinden kurtulamaz.

Avrupa’da aşırı sağı durdurun

“Popülist ve aşırı sağcı partilerin Avrupa Birliği’ndeki etkisini durdurun. Bu Avrupalı sosyal demokratların temel hedefi olmalı” İsveç’in Başbakan Stefan Löfven, bu hafta Madrid’de düzenlenen Avrupa Birliği Sosyal Demokrat Partilerin Kongresi’nde bu mesajı verdi. 29 Mayıs’taki Avrupa Birliği seçimleri öncesi toplanan Avrupa’nın sosyal demokrat liderleri, ortak seçim manifestolarını belirlediler. Kongrede konuşan İsveç Başbakanı, kendisinin aşırı sağı önlemek için sağ ve sol bloklar ötesi nasıl bir iş birliğine girdiğini anlattı. “Avrupa Birliği, piyasa için değil. Avrupa Birliği halka hizmet için var” diyen Stefan Löfven, sağ kanattaki Merkez parti ve Liberallerle iş birliği yaparak İsveç’teki ırkçı parti, İsveç Demokratlarının ülkeye etki yapmasını engellediklerini söyledi.

“Biz ekstremlere kesinle iktidarı vermeyeceğimizi gösterdik, bunu hiçbir zaman yapmayacağız” diyen Löfven’e göre şimdi aynı şekilde sosyal demokratlar Avrupa seviyesinde aşırı sağa karşı büyük çaplı bir girişimde bulunmalı. “Ekstremler ve ulusalcılar, onlarda cevaplar yok çünkü onlar politikalarını halkaları birbirine karışı kışkırtmak için inşa ediyorlar. Biz buna hiçbir zaman tolerans göstermeyeceğiz” diyen Löfven, iklim tehdidi ve eşitlik konularından da bahsetti. Madrid’deki kongrede Avrupa solunun bir arada hareket ettiği mesajı verildi. İş olanakları yaratmak, iyi ve eşit iş koşulları, tüm Avrupa’da aynı zamanda, eşitlik ilkelerini benimsemek ve sağcı ekstremleri durdurmak Avrupa solunun manifesto maddeleri oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber