Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Leyla İmret krizi
28.03.2018 23:34 GÜNCEL

Türkiye'de hakkında yakalama kararı olan eski Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'in Avrupa Konseyi'ne konuşmacı olarak çağrılması Ankara ile krize neden oldu. İmret konuşmasında yaşadıklarını anlatırken Türkiye heyeti tepki gösterdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (AYBYK) Türkiye’de hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla yakalama emri bulunan eski Cizre belediye Başkanı Leyla İmret’i bu hafta Strasbourg’daki genel kurul oturumlarına konuşmacı olarak davet etmesi Ankara ile krize neden oldu. AYBYK Başkanlık Divanı, Türk heyetinin İmret’in oturumlara konuşmacı olarak katılmasını engelleme girişimlerine olumlu yanıt vermedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre İmret de yaptığı konuşmada “Buraya gelip Türkiye’de yerel demokrasinin ne halde olduğunu sizlerle paylaşmamı engellemek için hakkımda kırmızı bülten çıkarılarak Interpol tarafından tutuklanıp Türkiye’ye iade edilmek istendiğimi biliyorum” ifadelerini kullandı. Oturumu yöneten AYBYK Yerel Yönetimler Odası Başkanı İsveçli vekil Anders Knappe ise İmret’in davet edilmemesi için Ankara’dan baskı gördüklerini doğruladı.

Konuşmasında kendisini “Türkiye’deki antidemokratik uygulamalardan doğrudan etkilenmiş, görevinden uzaklaştırılmış ve yerine kayyım atanan bir belediye başkanı” olarak tanıtan İmret, “hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı için Almanya’ya iltica etmek zorunda kaldığını” söyledi. Kayyum atanan belediyelerde “belediye meclis toplantısı yapılmadığını” ve “belediye denetiminin meclis tarafından sağlanamadığını” belirten İmret, “Kayyımların halka karşı yapmış olduğu tüm çalışmalar Türk milliyetçiliği, Sünni İslamcılık ve cinsiyetçi politikalar olarak AKP’nin inşa etmeye çalıştığı antidemokratik politikalarla paralel gitmektedir” dedi. Hapiste olan belediye başkanlarının“ darbe dönemini aratmayan mahkemelerce yargılandığı” görüşünü savunan İmret, belediyelerine kayyım atanan kentlere gidip araştırmada bulunması ve rapor hazırlaması için AYBYK’ya çağrıda bulundu.

TÜRK HEYETİNDEN ‘HUKUK’ TEPKİSİ

İmret’in bu ifadelerine AYBYK bünyesindeki Türk heyetinin AKP, CHP ve MHP’li üyelerinden tepki geldi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan (AKP), Leyla İmret’in “yargılanması devam ederken yurtdışına kaçtığını ve hakkında yakalama kararı olduğunu” söyledi. “Onun konuşmacı olarak burada konuşturulması Avrupa Konseyi değerlerinin çiğnenmesi ve hukukun üstünlüğünün hiçe sayılmasıdır. Traji-komik ve acı bir durumdur, Avrupa Konseyi’ne zarar verilmektedir” dedi.

İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün (CHP) de “Yargılanmakta olan bir kişinin buraya konuşmacı olarak davet edilmesi doğru değil” ifadelerini kullandı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili (MHP) ise “Avrupa PKK’nın uyuşturucu pazarlama merkezi. Avrupa ve emperyal devletler PKK’yı cesaretlendirmeseler terör biter” dedi.

NEDEN DAVET ETTİLER?

Oturumda söz alan Fransa-Suresnes Belediye Başkan Yardımcısı Jean-Louis Testud, Leyla İmret’e yönelik davet konusunda memnuniyet duyduğunu dile getirdi. AYBYK’nın “devlet diplomasisi değil yerel yönetim diplomasisi platformu olduğunu” belirten Testud, “Bir kişinin terör örgütü mensubu olduğunu ispatlamak o kişinin değil devletin görevidir” şeklinde konuştu.

Fransa-Somme il genel meclis üyesi Francis Lec, Türkiye’yi bugüne kadar “Avrupa’ya ait, büyük ve laik bir ülke olarak tanıdıklarını” ancak “şu anda yansıttığı imajın anlaşılamaz olduğunu” söyledi. Rusya ve Türkiye’yi ima ederek “Kimi ülkeler Avrupa Konseyi bütçesini kısarak Avrupa Konseyi’ni susturabileceklerini sanıyor. Avrupa Konseyi’ni susturamazsınız” dedi.

Almanya-Baiersdorf Belediye Başkanı Andreas Galster ise “Türkler ile Kürtler arasında barışçıl bir yaşam” için Almanya-Fransa örneğini verdi. Almanya ile Fransa’nın yüzyıllar boyunca birbirlerini düşman gördükten sonra bugün “Avrupa’nın motor gücü” haline geldiklerini hatırlatıp salondaki Türk mevkidaşlarına “Sizler de birbirinizle kavga etmeye devam edebilir ya da barışçıl biçimde yaşamayı tercih edebilirsiniz” şeklinde seslendi. Salondaki Türk heyetinden Nevzat Doğan, bu çağrıya “Alman mevkidaşım önce ülkesinin geçmişine bir baksın, sonra Türkiye’nin durumuyla ilgilensin” yanıtını verdi. (Deutsche Welle Türkçe)