Avrupa’nın yükselişte olan 10 yaz tatili şehri
12.08.2017 09:59 YAŞAM

FIRAT TOPAL - [email protected]

Kalabalıklardan ve yüksek fiyatlardan kaçınma yolları mı arıyorsunuz? Yaz tatilinin son bölümüne girilirken Avrupa’da yıldızı giderek yükselen, bütçe dostu ve halen turist kalabalığından uzakta kalmayı başarmış şehirlerin izini sürdük.

Yaz tatili geldiğinde rotasını yurt dışına çevirenler için yıllardır revaçta olan birkaç Avrupa şehri veya ülkesi var. Venedik, Paris, Amsterdam, Londra, Berlin, Madrid en başında gelenleri. Bu şehirler sadece Türkiye’de değil tüm dünyada seyahatseverler arasında oldukça popüler. Ancak son yıllarda, iletişim imkanlarının gelişmesi ve birçok ülkenin sahip olduğu güzelliklerin farkına varıp alternatif olma yolunda çalışmaları ile seçenekler inanılmaz derecede arttı. Bundan 10 yıl önce turizm alanında isminden pek bahsedilmeyen Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan, Slovenya, Slovakya ve Baltık Ülkeleri ve hatta Romanya dahi artık turizme ve ülke tanıtımına önemli bütçeler ayırıyorlar. Ziyaretçi sayısının ve bu ziyaretçilerin paylaşımlarının artmasıyla artık her Avrupa ülkesi ve güzellikleri hakkında fikrimiz var. Buna rağmen hala turist akınına uğramamış, dokusunu koruyan ve bütçe dostu şehirler mevcut.

Bu şehirlerden, Türkiye’den kolaylıkla ulaşım imkanı olan 10 tanesini sizler için listeledik.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335006-1.

Douro Nehri’nin manzarası ve port/şarap mahzenleri

Porto: Portekiz’in, başkent Lizbon’dan sonraki ikinci büyük şehri Porto çeşitlilik açısından nerede ise başkentin önüne geçmiş durumda. H.K. Rowling’in Porto Üniversitesi’nde İngilizce öğretmenliği yaptığı sırada yazmaya başladığı ve şehrin bazı noktalarından esinlendiği Harry Potter, halen yerel kültürde önemli bir yer oynuyor (üniversite öğrencileri ilk yıllarından sonra pelerin giyiyorlar ve Rowling romandaki pelerinleri de buradan almış). Şehri ikiye ayıran Douro Nehri’nin manzarası ve bir tarafını tamamen kaplayan port/şarap mahzenleri de yolculuğunuzu zenginleştiriyor. Biz Lizbon’da 3 Porto’da 1 gece kalmış ama sonra tam tersini yapmanın daha iyi olacağı kanısına varmıştık.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335007-1.

Orta Avrupa mimarisine hafif doğu sosunun eklendiği şehir

Krakov: Krakov’a Türkiye’den doğrudan uçak seferi yok ancak Polonya’nın başkenti Varşova’dan ulaşmak mümkün. Bugün Polonya’nın tarihi güzelliklerle dolu şehri halen Sofya’dan sonra Avrupa’nın en ucuz büyük şehri olarak biliniyor ve backpackerlar için adeta bir cennet. Günde 25-30 dolara bir hostelde kalmak, 1-2 aktiviteye katılmak ve 3 öğün yemek mümkün. Orta Avrupa mimarisine hafif doğu sosunun eklendiği şehir aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nın en büyük esir kamplarından, 1 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği Auschwitz’e 70 kilometre uzaklıkta ve kamp ziyarete açık.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335009-1.

Avrupa’nın en canlı gece hayatının olduğu yer

Belgrad: Yugoslavya 1990’larda bir savaş alanıydı, ancak geçen 20 yılda beklenmedik bir toparlanmaya sahne oldu ve Belgrad, bugün birçok seyahatsever tarafından Avrupa’nın en canlı gece hayatının olduğu yer olarak görülüyor. Fiyatlar halen makul seviyede ve birçok Avrupa şehrini görüntü olarak çekici kılan, “ortadan geçen nehir” kavramı onlar için de geçerli. Hatta Belgrad’da bunlardan iki tane var, Tuna ve Sava. Günde 10 avroya karnınızı doyurabileceğiniz ve 10 avroya konaklama sorununu halledebileceğiniz Sırbistan’dan çekinmek için hiç bir neden yok. Türkiye’den gelen turistlerle iletişim kurmak için ilave bir çabaları dahi var diyebilirim.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335010-1.

Hakkı en az verilen başkentlerden birisi

Budapeşte: Macaristan başkenti için Avrupa’nın hakkı en az verilen başkentlerinden birisi diyebiliriz. İki komşusu Çek Cumhuriyeti ve Avusturya kadar popüler olamadı hiçbir zaman, ancak Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte, şehre tepeden bakan kalesi, Buda tarafında şehrin mükemmel manzaralarını yaşayacağınız Fisherman's Bastion’u, dünyanın en görkemli parlamento binalarından birisi ve spa merkezleriyle içinde birçok sürprizi barındırıyor. Üstelik tüm bunları oldukça hesaplı fiyatlarıyla öneriyor.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335011-1.

Hem tarihi güzellikleri hem deniz turizmiyle parlayan kent

SplIt: Hırvatistan’a Türkiye’den yapılan yolculuklarda son yıllarda tercih edilen şehir Dubrovnik oluyor. Game of Thrones’un çekimlerinin de yapıldığı şehir hem tarihi güzellikleri hem de deniz turizmiyle kendisini giderek parlattı. Halbuki Split, Hırvatistan’ın keşfedilmeyi bekleyen yıldızı diyebiliriz. Örneğin şehrin tarihi kısmı Dubrovnik’ten daha eski, fiyatlar turistik Dubrovnik’ten çok daha ucuz ve sadece ülkenin değil tüm dünyanın en güzel plajlarından Zlatni Rat’a da oldukça yakın. Split’e giden, Dubrovnik için kopartılan bu fırtınayı sorgulayabilir.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335012-1.

Slovenya’nın doğal güzellikleri burada

Bled: Bölünmeden önce Yugoslavya’nın bu kadar güzelliklerle dolu olduğunu elbette çok kimse bilmiyordu, listeye bakarsanız bu dördüncü eski Yugoslav kenti olacak. Bu süreçte Slovenya da özellikle doğasıyla o kadar ön plana çıktı ki 2016 yılında Avrupa’nın Yeşil Başkenti seçildiler. Bled, başkent Ljubljana’ya 55 kilometre uzaklıkta, gidenlerin “cennet” kelimesini çok sık kullandıkları bir 6 bin nüfuslu bir kasaba. Bled Gölü’nün manzarası, bu manzarayı en iyi görebileceğiniz yerlerden birisi olan gölü tepeden gören Bled Kalesi, yumuşak iklimi ve cremeschnitte denilen yerel pastasıyla Bled her geçen gün daha fazla tanınır oldu. Bu yüzden turist istilasından önce gidip görmek gerekiyor. Üstelik Slovenya’nın doğal güzellikleri bundan çok daha fazlası.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335013-1.

Ortaçağ’dan kalan korunmuş yapılar ve bisiklet kültürü

SIbIu: Hangi Romene Bükreş’ten çok hoşlanmadığınızı söylerseniz Sibiu’ya davet edecektir. Sibiu Alman azınlığının ve dolayısıyla da Alman kültürünün baskın olduğu bir şehir, dolayısı ile Ortaçağ’dan beri korunmuş yapılar, bisiklet kültürü ve Romanya standartlarnın üstünde bir yaşam tarzı şehrin en önemli özellikleri.Romanya başkentine hiç benzemiyor, hatta kendinizi başka bir ülkede hissedebilirsiniz. Türkiye’ye yakınlığı da listedeki diğer şehirlere göre en önemli avantajı. Kendisi hakkında 3 farklı efsane dolaşan Yalanlar Köprüsü’nün hikayesini araştırma işini de size bırakalım.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335014-1.

Akdeniz’de mutfağı ve plajlarıyla ilgi toplayan ada

SlIema: Akdeniz adaları ve kumsallar deyince akla doğusundaki Yunan adaları batısında da Korsika, Sardunya, Mallorca ve Ibiza geliyor. Bunların tam ortasında bulunan Malta ise ancak son yıllarda adından söz ettirmeye başladı. Birçok hava yolu firması artık Malta’ya her gün uçak seferleri düzenliyor ve Osmanlı etkisinin halen hissedildiği ada hem tarihi eserleri, hem plajları hem de cüzdan dostu seyahat, konaklama ve gastronomi olanaklarıyla sizi bekliyor.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335015-1.

Muhteşem bir manzara

Kotor: Önce Hırvatistan, sonra Slovenya turizm alanında önemli atılımlar yaptılar ve eski Yugoslavya’da sıra Karadağ’da. 600 bin nüfuslu ülke hiç olmadığı kadar fazla ziyaretçi çekmeye başladı. Kotor’un 2 önemli avantajı var Şehir Adriyatik Denizi’nin en dar olduğu körfeze kurulmuş durumda ve tarihi kısmının kökeni 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Sabahın erken saatlerinde şehri gören tepeye tırmandığınızda muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Gospa od Škrpjela ismindeki adacıkın üzerine kurulmuş olan katolik kilisesi de manzarayı güzelleştiren bir başka etken.Kotor, başkent Podgorica’ya 80 kilometre uzaklıkta.

***

avrupa-nin-yukseliste-olan-10-yaz-tatili-sehri-335016-1.

Ortaçağ’ın dokusunu iliklerinize kadar hissedin

Český Krumlov: Prag’ın 170 kilometre güneyinde, Avusturya sınırına yakın olan Çek şehri, ortaçağ dokusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz 13 bin nüfuslu bir kasaba. Bugüne kadar korunmayı başarmış, 500 yılı aşkın süredir ayakta duran evler, kasaba için biraz büyük olsa da bu dokuya mükemmel bir uyum sağlayan kale ve turizm açısından ünü giderek artmasına rağmen sizi şaşırtacak derecede bütçe dostu fiyatları ile Český Krumlov, Orta Avrupa seyahatlerinde mutlaka 1 gecenizi ayırmanız gereken bir yer. İnternette resimlerini incelediğinizde zaten güzelliğine kapılıyorsunuz.