alpertasbeyoglu

Avrupa Solu yaz okulunda!

Avrupa Sol Partisi’nin (ASP) Geleneksel Yaz Üniversitesi Avusturya’nın başkenti Viyana’da başladı. 11 Temmuz Çarşamba günü başlayan yaz üniversitesi 15 Temmuz’da son bulacak. Avrupa Sol Partisi Başkanı Gregor Gysi, Avusturya Komünist Partisi Başkanı Mirko Messner’in konuşmasıyla başlayan yaz okulunda öne çıkan seminerler arasında ‘Marksizm ve Feminizm’ in Bugünü’, ‘Avrupa, Çin ve Yeni İpek Yolu’ ve ‘Avrupa’da Sağ Popülizm ve Aşırı Sağ’ bulunuyor. Bu başlıklaırn yanı sıra dört gün boyunca ‘Küreselleşen Dünya’da Avrupa’nın Rolü’, ‘Toplumsal Adalet: Ekonomi, Ekoloji ve Toplumsal Yakınlaşma’, ‘Sahiplenme, Katılım ve Demokrasi’ başlıkları altında çok sayıda panel, seminer ve toplantılar da yapılacak.


Gregor Gysi yaz okulunun açlışığındaki konuşmasına Avrupa’nın en önemli sorununun yükselen sağ popülizm olduğunu ve bu soruna yerel değil, küresel düzeyde karşı çıkılması gerektiğini söyleyerek başladı, Avrupa Sol Partisi olarak bu soruna karşı üç çözüm odaklı politika önerdi. Gysi bu önerileri şöyle sıraladı, “Kökleri küresel güç merkezleri, finansal piyasalar tarafından yönetilen ekonomiler ve kaynakları yağmalayan kurumsal stratejilerde bulunan açlık ve ekolojik felaketlerin nedenleriyle savaşmak. Avrupa yatırım politikaları aracılığıyla, zenginlerden fakirlere doğru işleyen bir yeniden dağıtım programı oluşturmak. Avrupa ve küresel düzeydeki sosyal refahı geliştirmek.

Bu sene ilk kez ‘Gençlik Programı’ adı altında, Yaz Okulu’na katılan gençlerin güncel sorunlar ve ilgi alanlarına göre hazırlayacakları seminerlere de yer verilecek.

avrupa-solu-yaz-okulunda-486130-1.

avrupa-solu-yaz-okulunda-486131-1.

avrupa-solu-yaz-okulunda-486132-1.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,757TakipçiTakip Et
7,815AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL