Anasayfa DÜNYA Avrupalı liderler İtalyan sağcılara çalışıyor

Avrupalı liderler İtalyan sağcılara çalışıyor

İtalya avro savaşının başlıca cephesi haline geldi. Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini rüzgarı arkasına aldı ve belki de Mayıs ayrındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra Avrupa Birliği’ne epey hasar verebileceği bir konuma gelecek. Aynı anda hem hayret verici, hem endişelendirici olanı ise, Salvini’nin başlıca zemini olan yabancı düşmanlığı, şimdilerle avro bölgesinin kusurlu mimarisinden ve üzerine gelişen siyasi suç atma yarışından besleniyor. Avrupa Komisyonu tüm üye devletlerin ekonomik dengelerine dair bir rapor yayınladı. Raporda İtalyan hükümeti borcu kontrol altına alamamakla suçlanıyor ve bunun ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği gözlemi yapılıyor.

Brüksel Roma Çatışması

Herhalde Salvini daha iyisini isteyemezdi. Bu rapor, İtalya’ya çektiği acıların faturasını Komisyon’a kesme mazereti sunuyor. Salvini’nin partisini iktidara getiren şey ekonomik durağanlıktı. Şimdi ekonomiyi durma noktasına getirenin AB’nin parasal sıkılaşma politikaları olduğunu öne sürebilirler. Bu da yetmiyormuş gibi, bono piyasalarını korkutan ve faizleri yükselten asıl olgunun Komisyon’un İtalya’yı cezalandırmakla tehdit etmesi olduğunu da öne sürebilirler. İşin trajik yanı şu ki, Komisyon da Salvini de haklılar. Ama aynı zamanda haksızlar da. Salvini İtalyan hükümetinin uygulamaya taahhüt ettiği kemer sıkma politikalarından vazgeçtiklerini söyledi ve bu da yatırımcıları korkuttu, İtalyan borçlarındaki riski arttırdı ve sermaye kaçışını tetikledi. Fakat Komisyon da şunu söylerken haklı; parasal sıkılaşma tam olarak uygulansaydı ekonomide daralmaya sebep olacaktı ve bu da aynı şekilde İtalyan borçlarındaki riski arttırırdı.

Avrupa’nın Japonyası gibi

Brüksel-Roma çatışmasına bence dünyanın diğer ucundan, Tokyo’dan bakmak mantıklı. İtalya bir anlamda Avrupa’nın Japonya’sı gibi. Her ekonominin de ihracata dayalı endüstrisi var, bütçe fazlası veriyorlar, ticaret kuralları benzeşiyor ve yıllar boyu şuursuzca kredi veren bankalarda durgunluk hakim. Japonya’nın merkez siyasetçileri hala hükümetteler çünkü merkez bankası deliler gibi para basarak ortalama geliri bir nebze yukarı çekti, hükümetin parasal teşvikleri birbirileri ardına yürürlüğe girdi. Japon hükümeti, AB anlaşmaları ve avro bölgesi kuralları çerçevesinde hareket eden İtalya’nınkine benzer koşullarda hareket etseydi Japon toplumu da karışırdı. Şüphesiz, Japon ekonomisinin finansmanı da parasal sıkılaşma talep eden ve beklentisi karşılanmadığı takdirde likiditeyi kısma tehditleri savuran harici bir merkez bankası tarafından sağlansaydı; aciz bankalar, artan bono getirileri ve daralma dinamikleri kaçınılmaz hale gelirdi. Peşinden siyasi popülizmin gelmesi de çok sürmezdi.

Yaygın Yanlış kanılar

Kredi kuruluşlarının ‘yaygın kanılara’ karşı çıkan hükümetlerin bonolarının notunu hemen düşürme arzusu gösteriyor ki, neoliberal düşünüşte ‘özel sektör borcunun kamu borcundan daha sıkıntısız olduğu’ varsayımı hala hüküm sürüyor. Serbest Pazar ekonomisi hayranları dahi bu varsayımın aslında ne kadar sallantılı olduğunu anlamalı. 2008 finansal krizinden bir şey öğrendiysek, o da risklerin fazlasıyla içsel olduğu.

Ortada yapılması gereken bir altyapı projesi varsa, borcu alan kamu mu, özel sektör mü, ne önemi var? Avro Bölgesi’nde önemi var çünkü AMB özel sektörün borcunu yeniden finanse etmeye esnek bakarken, kamu borcuna böyle bakmıyor. Fakat bu siyasi bir tercih, ekonomik bir kaide değil. İtalya’nın özel sektör borcunun İtalya’da kamu borcunun özel sektör borcundan daha düşük kredi notuna sahip olması, kamu borcunun doğası gereği daha kötü bir şey olduğunu değil, Avrupalı liderlerin siyasi tercihini gösteriyor. Fakat bu tercih şimdi otoriter lider Salvini’ye avantaj sağlıyor.

Çeviren: Fatih Kıyman
Kaynak: Project Syndicate

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber