-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Avukata işkenceye tepki yağdı

Avukata işkenceye tepki yağdı

Demirören ve Kalyoncu ailelerinin çocuklarının düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı’nın önündeki yolun trafiğe neden kapatıldığını soran Avukat Sürenoğlu, Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildi. Yaşanan olaya barolardan sert tepki geldi

Avukat Sertuğ Sürenoğlu Çırağan Sarayı’nda yapılan Demirören ve Kalyoncu düğünleri nedeniyle yolun neden trafiğe kapatıldığını sorduğu için Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildi.

Sürenoğlu’nun uğradığı şiddet kamuoyunun tepkisi çekti. Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Sürenoğlu’na uygulanan şiddetin işkence olduğunu vurgulayan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, suç duyurunda bulunduklarını açıkladı. Başından sonuna kadar eleştirilebilecek bir durum olduğunu kaydeden Sağkan, “İşkence yasağı hepimizin karşı çıktığı evrensel hukuki prensiplerle ve uluslararası sözleşmeyle, anayasamızla koruma altına alınmış olan ve tartışılmasının dahi söz konu. Oradaki görevliler tarafından bir vatandaşın sokakta alınıp araba içerisinde dövülmesi, 2019 yılında bizim Türkiye’de yaşadığımız bir olay maalesef. Bunun kabul edilebilecek ve üstünün örtülebilecek hiçbir noktası yoktur” dedi.

İlginizi çekebilir:  'Demirören-Kalyoncu' düğününde Erdoğan'ın korumaları avukata saldırdı

Bazı sosyal medya hesaplarında ‘o da cumhurbaşkanına hakaret etmesinmiş’ gibi paylaşımlar gördüklerini aktaran Sağkan, “Bir kişinin işkence görmesinin karşısında olduk ve olacağız. Bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere buradan suç duyuru dilekçemizi verdik. O üniformalı fedailer hâkim karşısında hesap verinceye kadar, bu olayın takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

SAVCI GÖREVİ YAPMADI

Bu konudaki sorunun sadece bir yurttaşa işkence yapılması olmadığını söyleyen Sağkan, “Meslektaşımızın yüzü mosmor, burnundan kanlar akıyor, yüzünde gözle görülebilen darp izleri var. Buna rağmen Cumhuriyet Savcılığı, meslektaşla ilgili olarak ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten soruşturma başlatıyor. Hatta tutuklamaya sevk ediyor, fakat seni bu hale getirenler kim diye sormuyor. Savcının açıkça görevi kötüye kullanma suçu işlediğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Konuya dair Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, “Şakağıma tabanca dayasanız bu işin peşini bırakmam” dedi: “Ona bunu yapanlar ise devletimizin polis üniforması giydirdiği, polisliğin yüz karası 3-5 kabadayı. Benim devletimin verdiği silahı, kimlik kartını taşıyan ama benim devletimin verdiği silahı taşıyan ama polis olmayı becerememiş çapulcu, kabadayı, çete üyesi.”

Polisin görevinin suç işleyeni korumak değil, suç işleyenin yakalamak olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “Velev ki Cumhurbaşkanına hakaret ettiğini düşünüyor oradaki polis kılıklılar. Alırsın kimliğini savcılığa sevk edersin. Sen kim oluyorsun da kendi cezasını vermeye, dövmeye, minibüsün içine tıkıp dövmeye kalkıyorsun?” diye sordu.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

HDP ve CHP konuyu Meclis’e taşıdı. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, CHP İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan ise İçişleri Bakanı Süleymen Soylu’nun yanıtlaması üzerine konuya ilşkin soru önergesi verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya dair açıklma yaptı. Açıklamada “Haberlere konu şahsın, yakalama tutanağı içeriğine göre, 13 Nisan’da Çırağan Caddesi’nde seyreden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na ait konvoyun geçişi sırasında, ‘Cumhurbaşkanının bulunduğu araca doğru koşarak hakaretlerde bulunduğuna’ dair iddialar ve tespitler üzerine, cumhuriyet başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş, şüpheli sevk edildiği sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştır. Bu soruşturmayla birlikte, şüphelinin kötü muameleye uğradığına ilişkin iddialar da cumhuriyet başsavcılığımızca resen soruşturulmaktadır” denildi.

- Reklam -

SON HABERLER

İŞKUR verileri acı gerçeği ortaya koydu: İşsizlik daha da tırmanacak

TÜİK’in önceki gün açıkladığı ocak ayına ilişkin işsizlik verilerinin yankıları sürerken,...

Ünlü film yıldızı Bradley Welsh öldürüldü

2017 yapımı T2 Trainspotting filminin yıldızı ve sinema oyuncusu Bradley Welsh İskoçya'nın...

Vize ücretlerine 20 Euro zam

Avrupa Parlamentosu, vize başvuru ücretlerinin 80 Euro'ya yükseltilmesini onayladı.

Firari sanıklar yargılanacak

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve...

Asıl olan yaşamdır

DİLAN ESENMarmara Bölgesi Hapishaneleri İzleme Heyeti’nden İnsan...

Meteoroloji’den yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve...

Yandaşa serbest, muhalife yasak

Muhalif kanalların baskı altına alınmasında önemli rol oynayan RTÜK, çifte standart içeren...

Meclis devre dışı kaldı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını...

Bi seçtir-git be abi!

Mahalli İdareler Genel Seçimleri (31 Mart 2019) hayırlısıyla yapıldı ve bit… Yok,...

Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL

İşsizlik, yoksulluk, ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşirken AKP’nin yandaşlara...

Sonraki haber