Anasayfa ÖZEL Avukatlardan oluşan müzik grubu: Funk You

Avukatlardan oluşan müzik grubu: Funk You

“Funk You” isimli müzik grubu avukatlardan oluşuyor. Grubun kurucularından Av. Umut Orhan, ‘Başta her şey eğlence içindi’ diyor ve ekliyor: Tarzımıza herhangi sınır koyamadık

Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Avukatlardan oluşan müzik grubu “Funk You”, bugün Ankara’da sahne alacak. Başkentte müzik yapan gruptan Serkan Sezer ile Avukatlar Günü vesilesiyle konuştuk.

Grubun kurucuları Ankara Barosuna kayıtlı Vokalist Av. Umut Orhan, elektro gitarist Av. Serkan Sezer ve bas gitarist Av. Murat Sana. Meslek hayatında yolları bir şekilde kesişen bu 3 eski arkadaş üniversite yıllarında farklı rock gruplarıyla çeşitli mekânlarda sahne aldı. Bir araya geldikten sonra özledikleri müziğe tekrar dönme planları yaptılar ve yaklaşık 5 yıl önce hobi amaçlı bir rock grubu kurmaya karar verdiler. Borsacı Oğulcan Arasan da (Davul) gruba dâhil oldu ve ilk çalışmalarına başladılar.

• Kısaca grubun üyelerini tanıtıp kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Sırf eğlence amacıyla gerçekleşen bu provalarda başta Athena, Duman, Mor ve Ötesi gibi rock grupların şarkılarını çalışıyorduk. Belli bir süre sonra daha eskilere, MFÖ, Nilüfer, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses gibi efsane sanatçıların şarkılarını yorumlamayı denedik.

80/90’lar Türkçe pop ve arabesk dönemlerini yaşamış kişiler olarak bu çalışmalardan inanılmaz bir haz almaya başladık. Bu nedenle farklı alanlara yönelmeye, bir “rock grubu” olmak yerine yeni alanlar keşfetmeye karar verdik.

Tabii bunun için enstrümanların zenginleşmesi gerekliydi. Bu süreçte sırasıyla klarnetçimiz hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Mert Gürbüz, trompetçimiz müzik eğitmeni Serkan Demirel ve klavyecimiz müzik eğitmeni Barış Yaman gruba dahil oldu. Grup böylece son halini ve ‘Funk You’ ismini aldı. Ankara’da çeşitli mekânlarda konser vermeye başladık.

• Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Türkçe pop, arabesk, alaturka, biraz rock ve hatta rap müziğine dokunmaya çalışıyoruz. Ne kadar denesek de tarzımıza sınır koyamadık. Funk You bizim için şudur; enerji, eğlence ve kuralsız müzik. Dostluk… Neredeyse her provamızda ve her konserde tarif edilemez bir şekilde eğleniyoruz. Durmadan zıplıyor ve kahkaha atıyoruz. Mesleğin zorluğunu düşününce başka bir stres atma yöntemi tahayyül edemiyorum.

İlginizi çekebilir:  İnsan nereye kadar direnebilir sözcüklerle?

Konserlerimiz çok eğlenceli geçiyor. Şöyle tarif edeyim; ben çalarken bazen geri çekilip vokalist Umut’u zıplarken izliyorum, sonra bas gitarist Murat’ın yüzündeki tebessümü görüyorum, sert bir rock şarkısı çalarken klarnetçimiz Mert’in soloya girmesiyle bambaşka bir boyuta geçiyoruz… İnanılmaz bir enerji paylaşımı gerçekleşiyor. Son konserimizde sabah duruşmam vardı. Duruşmada karşımda olan meslektaşım avukat, gece konserde karşımda arkadaşlarıyla dans ediyordu. Evet, avukatlar da dans edebilir. Yıllardır birbirimizi tanıyormuşuz gibi hissetmiştim.

• Avukatlık yaparken aynı anda müzik de yapıyorsunuz. Bu iki alan birlikte nasıl ilerliyor?

Avukatlık günümüzde zor bir meslek. İnsanların hayatlarında belki de en zor günlerinde yanında olmaya çalışıyorsunuz. Yeri geliyor o kişinin en yakın dostu, sırdaşı ve psikoloğu oluyorsunuz. Bence avukatlar hukuk kurallarına dokunarak bir devleti ve toplumu daha iyiye, ileriye yönlendirmeye çalışan kişiler. Bu işi yaparken bizim de nefes almaya ve kafamızı boşaltmaya ihtiyacımız oluyor. Bu anlamda Funk You benim için bulunmaz nimet. Tüm meslektaşlarıma tavsiyem, hobiniz olsun. Kafamızı boşaltacak, gece yatağa girdiğimizde iş dışında düşüneceğimiz aktiviteler. Muhakkak meslekte işimize yarayacaktır.

• İlerisi için planlarınız neler? Müziğin hayatınızdaki yerinde farklılıklar olacak mı?

Grup hobi amacıyla kuruldu. Geleceğe dair bir plan yapmadık. İmkân el verdiğince ve yorulmadığımız sürece böyle devam edeceğiz. Dostlarımızla keyifli anılar yaşayacağız. Bu grup beste yapıp kaydetmeyi hak ediyor. Ama bunu zaman gösterecek.

• Avukatlar günündeyiz…

Bu akşam Ankara’nın en sağlam konser mekanlarından 6:45’te konserimiz olacak. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızı bizimle olmaya davet eder, Avukatlar Günü’müzü kutlarım.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Eserinizle övünün sistem sıfır çekti

Bir milyonu aşkın öğrencinin 139 bin kontenjan ayrılan liselere girmek için yarıştığı...

‘Kürt oyları blok halinde İmamoğlu’na gitti’

HDP 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. Toplantıda,...

AKP serbest düşüşte

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre AKP’de yaşanan hayal kırıklığının ardından ilk değerlendirmeler...

‘Hezimet’ yeter mi?

Başlıktaki soruyu cevaplamak için ise muhalefetin karşısında duran ‘şeyi’ kısaca tanımlamak yeterli...

Emek örgütleri ve sosyalistler: Mücadeleyi büyütelim

YSK darbesiyle yenilenen İstanbul seçimini CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ezici farkla kazanmasının yankıları...

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Sonraki haber