Ayazağa’da Çingeneler Zamanı
05.08.2018 08:01 YAŞAM
»Türkiye’nin en yoksul ve en ötekileştirilmiş halkı onlar… Eğitimden, sağlık hizmetlerinden, milli gelirden en az payı onlar alıyor. Ancak eğlence, müzik, çok renklilik denilince de ilk onlar akla geliyor. Onlar Romanlar...

YAĞMUR ÖZTÜRK

Sıcak bir cumartesi…. Olanağı olanlar tatile deniz kenarına kaçtı. Serin sularda tatilin keyfini çıkardı. Olmayanlar ise kentin sıcağında serinlemek, bir parça da eğlenmek için kendilerince çözüm buldular. İstanbul’un en renkli, en eğlenceli halkı Romanlar da Şişli Belediyesi’nin düzenlediği piknikte bir araya geldiler.

Şişli İstanbul’un en yüksek Roman nüfusuna sahip mahallelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Ortalama 30 bin Roman vatandaş yaşıyor Kuştepe’de. İstanbul’un ortasında kentin olanaklarından en az faydalanan halk, bugüne kadar bütün yönetimler tarafından ihmal edildi. Kadınlar arasında okuma yazma oranı çok düşük, hatta öyle ki kimliği olmayanlar bile var. Kimi çiçekçilik yapıyor, kimi gündeliğe gidiyor, pek çoğu da ne iş bulursa onu yapıyor. Bütün bunlara rağmen toplumun en renkli, en eğlenceli halkı da kuşkusuz onlar.

ayazaga-da-cingeneler-zamani-495707-1.

Romanlar, cumartesi günü Şişli Belediyesi’nin düzenlediği piknikte bir araya geldiler. Şişli Belediyesi’ne ait Ayazağa’daki mesire alanı tam bir şenlik havasına bürünmüştü. Çocuk oyun alanlarından mangala, müzikten oyunlara kadar her şey düşünülmüş. Alan tam bir şenlik havasında. Bir yandan yemeklerini yiyen Romanlar, çocuk kadın demeden bir yandan gönüllerince göbek atarak tam anlamıyla 9/8’lik eğlencenin tadında vardı.

ayazaga-da-cingeneler-zamani-495708-1.

“Hayri Başkan’ın eli hep üstümüzde”
Masaları tek tek geziyoruz ve görüşlerini alıyoruz. Ortak görüş Hayri İnönü’ye duyulan sevgi ve memnuniyet. Pek çok Roman vatandaş bugüne kadar sadece seçim zamanı gelip kendilerine pek çok söz verip sonra da unutmasından şikayetçi. “Hayri Başkan bize sahip çıktı, ne istesek sağ olsun yapmaya çalıştı. Eli hep üstümüzde, hep gidip gelir mahallemize. Kendi gelemezse Uğur başkan yardımcımızı gönderir. Bu bile bizim için çok önemli” diyor Metin Salih Şentürk. “2016 yılından beri Şişli Belediyesi Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün Roman Başkan Danışmanı’yım. Bireysel taleplerimizi kitlesel eyleme dönüştürüyorlar. Bugün de bizi bir araya getirdikleri için çok teşekkür ederim” diyor.

ayazaga-da-cingeneler-zamani-495709-1.

Doğma büyüme Kuştepeli olan çiçekçi Pınar ise “Bugün için teşekkür ederim Hayri Başkan’ıma” diyor. “Elimizi kolumuzu sallayarak geldik, kahvaltımıza kadar belediye verdi, müzikler çok güzel, ortam çok güzel, daha ne isterim ki” diyor.

Nurcan Döndü ise buraya geldiğimiz için mutluyuz, güzel havada çocuklarımız ile eğleniyoruz, bizi buraya getirenler teşekkür ederim diyor. Lütfiye Akagündüz ise “Belediye bize piknik alanı yaptı, çocuklarımızla eğlenmeye geldik, evden hiçbir şey getirmek zorunda kalmadık. Burada her türkü ikram var. Çok mutluyuz diye!” duygularını dile getiriyor.

***

‘Biz bir aile gibiyiz’

ayazaga-da-cingeneler-zamani-495710-1.
Başkan Yardımcısı Uğur Gazi Yorgun da piknikte Kuştepelilerle masa masa ilgilendi. Uğur Başkan’a büyük bir sevgi vardı. Sorduk bunun sırrı ne diye; “Sevginin sırrı sevgidir. Ben Kuştepe’yi ve Kuştepelileri çok seviyorum. Şişli’nin en büyük sorunu yeşil alan olmaması. Biz de bu sorunu mahalledeki yurttaşlarımızı yeşil alanlara götürerek çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarınızın ödediği vergileri vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vererek karşılamaya çalışıyoruz. Başkanımızın da talimatı bu yönde. Kuştepeliler ile bir aile gibi olduk.