Aydın Belediyesi’nde işe iade davasını yine işçiler kazandı

Aydın 1’inci İş Mahkemesi, Şeref Şahin’den sonra işten çıkartılan belediye işçilerinden Okan Aslan, Metin Ayen ve Ümit Gündar’da tazminat ödenerek işe iade edilmesini karar verdi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak çalışırken, DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan belediye işçilerinden üçü daha açtıkları işe iade davasını kazandı.

Aydın 1’inci iş Mahkemesi’nde,  bugün yapılan duruşmada, işçilerden Okan Aslan, Metin Ayen ve Ümit Gündar’ın da Aydın İmar Sanayi ve Ticaret AŞ’deki işine iadesine ve kendisine 4 aylık maaşı kadar tazminat ödenmesine karar verildi. Ayrıca, yasal sürede işe başvurmasına rağmen, işverenin süresi içinde işe başlatmaması halinde de 4 aylık ücretin tazminat olarak işçiye verilmesi kararı alındı.

Aynı durumda ki işçilerden Şeref Şahin’inde, 8 Ocak’ta yapılan duruşmasında, tazminat ödenerek işe iadesine karar verilmişti. Şeref Şahin kararının işe iade davası açan diğer işçiler için de emsal teşkil etmesi bekleniyordu.

İŞÇİ SINIFININ KAZANIMI İLE SONUÇLANACAK

İşçilerin Avukatı Halil Dönmez, duruşma çıkışı BirGün’e yaptığı açıklamada, “İşçilerin haklı olduklarını biliyorduk. Bu haklılığımız mahkemeden almış olduğumuz işe iade kararları ile tespit edildi ve ispatlandı. İşveren arkadaşlarımızı Sosyal-İş Sendikasını üye oldukları için işten çıkarmıştı. Şimdi ilk raundu aldık, ilk 4 kişinin davası bu şekilde sonuçlandı. Davaları kazandık. Bundan sonra ki süreci takip edeceğiz.” dedi.

Avukat Dönmez, işe iade davası açan işçilerden Yunus Cengiz, Soner Özeker, Ruçhan Ak ve Ramazan Süren’in mahkemesinin de 2.İş Mahkemesi’nde görüldüğünü ve bundan sonraki duruşmanın Mart ayında yapılacağını belirterek, “Onların davalarının da yine bu arkadaşlarımızın ki gibi işçi sınıfının kazanımı ile sonuçlanacağını umuyoruz, biliyoruz” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL