Anasayfa KÜLTÜR SANAT Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu

27 Kasım’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törenle 35.’si düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yılki birincileri Dokhshid Ghodratipour (İran) ve Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) oldu.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535934-1.

Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de verilen “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” özel ödülünü ise Fransa’dan Bernard Bouton aldı.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535935-1.

Uluslararası bir platform haline gelmiş olan, farklı milletlerden pek çok karikatür sanatçısının değerli çizimleri ile katılım gösterdiği, dünyanın ‘Karikatür Oscar’ı olarak da adlandırılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri 27 Kasım’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılan ödül töreni ile sahiplerine takdim edildi.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535936-1.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 35 yıldır, çeşitli ülkelerde yaşayan ama çizimleri ile ortak bir dil konuşan sanatçıların eserlerinin toplandığı bir organizasyon olarak karikatür severler tarafından ilgi ile bekleniyor. Yarışmanın 35. yılında, 64 ülkeden 623 sanatçı 2.143 eseriyle katılım sağladı. Ön elemeden geçen 42 ülkeden 138 sanatçının 177 karikatürü haziran ayında Uluslararası Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535937-1.

27 Kasım’da Özge Uzun’un takdimiyle gerçekleştirilen ödül törenine Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Arzuhan Doğan Yalçındağ, Sedat Ergin, Volkan Vural, Ertuğrul Özkök, Erol Çamur, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı ve pek çok dekan ve öğretim üyesi katıldı.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535938-1.

Seçici Kurul, bu seneki yarışmada iki çalışmayı birinciliğe layık gördü. Dokhshid Ghodratipour (İran) ve Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) birinciliği paylaşarak ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden alırken, Shahrokh Heidari (İran) ikincilik ödülünü Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Yalçındağ’ın, Krzysztof Grzondziel (Polonya) ise üçüncü olarak ödülünü Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı’nın elinden aldı.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535939-1.

Bu yıl “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması altında çizilen karikatürler arasından, Fransa’dan Bernard Bouton’un karikatürüne Özel Ödül Aydın Doğan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı tarafından verildi.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535940-1.

Seçici Kurul ayrıca; Turan Aksoy (Türkiye), Constantin Pavel (Romanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Silvano Mello (Brezilya), Roman Peshkov (Rusya), Sajad Rafeei (İran), Nicos Terzis (İsveç), 2 ödül olmak üzere Didie Sri Widiyanto (Endonezya), Kürşat Zaman’ı (Türkiye) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535941-1.

“Sanat verilerin değil de duyguların iletişimi için en etkili ve en etkin yollardan biri”

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasını, otoritelerce ‘dünyanın bir numaralı karikatür yarışması’ olarak nitelendirildiğini belirterek “Karikatür insanlık tarihi kadar eski bir sanat formu aslında. Aydın Doğan Vakfı olarak karikatürün toplumdaki birbirini anlama, hoşgörü, konuşulan ve konuşulamayanları, konuşmakta zorlananları dile getirme rolünü çok önemsiyoruz ve bunun toplumda var olması için 35 yıldır tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımızın yanı sıra Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın çocuklar ve sanatla ilgili yaptıkları faaliyetlere destek veriyoruz. Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi ile projeler geliştiriyor, karikatür sanatına ilgi duyan genç kuşağın oluşmasını çok önemsiyoruz. Önemsiyoruz çünkü; gençlik hem bizim dünyamızın hem de karikatür sanatının geleceğini oluşturuyor. Bugünün ayrı bir güzelliği ise ödül törenimiz öncesinde çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakmalarını sağlamak için ödül kazanan karikatüristlerle yaptıkları atölye çalışması oldu.” dedikten sonra şöyle devam etti:

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535942-1.

“Karikatür belki de sanatın en zeki, en akıcı, en nükteli ve bazen de en keskin formlarından bir tanesi. Hatta karikatürün insanı bir anda bambaşka dünyalara götüren sihirli bir gücü olduğu da kesin. Yarışmamıza eser gönderen, çizgileriyle ve desenleriyle bizlere zenginlik katan tüm sanatçılara ve bu yarışmanın gerçekleşmesinde çok değerli emekleri olan jüri üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535943-1.

Aydın Doğan Vakfı, aynı zamanda karikatür sanatına ilgi duyan genç bir kuşağın oluşması ve geleceğin yeteneklerinin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile yarışma düzenliyor. Ödül töreni öncesinde bu genç çizerler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ödüllü karikatüristlerle atölye çalışmasında bir araya geldi. Atölye çalışmasında hem birlikte çizimler yapıldı hem de sıcak dostluklar kuruldu.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535944-1.

Ödüllü karikatürler Mimar Sinan Üniversitesi’nde sergileniyor

35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni sonrası kazanan karikatürler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Başak Ürkmez ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Umut Südüak’ın küratörlüğünde hazırlanan sergide 7 Aralık Cuma gününe kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan ve Osman Hamdi Bey salonlarında ziyarete açık olacak.

aydin-dogan-uluslararasi-karikatur-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu-535945-1.

Ödüllü karikatürler her yıl olduğu gibi bu yıl da 12- 15 Aralık tarihleri arasında Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla buluşacak.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,452AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber