Aydıncık hastalığı: Seçkincilik!

Bizim üniversite yıllarımızın sonlarında başladı Beyoğlu Pera övgüsü ve söylemi. Sonrasında hatta Giovanni Scognamillo bir kitap “yazdı”: Cadde-i Kebir’de Sinema diye. Sormuştum niçin Cadde-i Kebir diyorsun diye: oranın eski Osmanlıcadaki bir adı da Cadde-i Kebir’dir dedi, peki sen niçin kitabın adını öyle koydun? Öyle daha çok satar diye düşündüm. Sattı mı bari? Hayır satmadı, hatta hemen hiç satmadı! Niye satmadı? Bence insanların çoğu bunu bilmiyordu ve o ismi bilmedikleri için hiç de almadılar! Bu tartışmaların merkezi 1990’lı yıllardı: yok efendim, Beyoğlu’na kravatsız girilmezmiş! Bu böyle sürüp gitti. Nice kendini bilmez, 1990’lı yıllarda Beyoğlu masalı anlattı, aynı zamanda yalanın ve seçkinciliğe övgünün dibi yoktu. Oysa Giovanni’nin kendi anılarını yazdığı kitabında birkaç satır çok dikkatimi çekmişti, aynı satırları yalnız ve yalnız Jak Şalom ile konuşabildim. Birisi 1930’lu yılların sonlarında İtalyan Lisesindeki “Mussolini yanlısı merasimler”, diğeri ise Giovanni’nin ergenlik yıllarında tanıştığı aşkın hazin sonunu gördüğü gerçek sahneyi anlatırken en kısa haliyle özetler: “Altyazıya gerek yoktu!”


Şimdi o yıllarda sola sirayet etti, eski İstanbul güzellemeleri, bu iş biraz da resmi tarihin şair arayıp bulamamasına benzer. Gerçek ciddi şairler ve yazarlar –niyeyse artık- TKP’li ya da komünist oldukları için bizim ortaokul yıllarımızda ders kitaplarında Bir Garip Orhan Veli masalları okutulurdu bize. “Rakı şişesinde balık olsam!”, ne olacak ki rakı şişesine balığı koyarsan öldürürsün, başka bir şey olmaz, şairliğin de bir adabı olmalı, şairin de bir meramı olmalı, şiirin de bir anlamı olmalı. Yıllar sonra çeşitli okumuş merkepler gördüm, ne zaman ki dağıtıyorlardı, akıl ve fikir yönünden iyice yoksullaşıyorlardı, ahlaken sefalete yelken açıyorlardı, soruyorduk “nasılsınız?” diye arkadaşlar kısaca özetliyordu, “aynen rakı şişesinde balık olsam!” modundayım, dibe vurdum. O arkadaşların beni ne kadar üzdüğünü anlatmak için söylüyorum, bu insanlar düşmüş insanlardı, inşallah toplarlamışlardır, ama gelin görün ki ne böyle şiir olur, ne bunu diyenden şair olur, ne de bu insanların anlatımı öyle parlak sanatsal bir şey olur! Sanat seçkinci olmaz, sanat tam aksine hakikati söyler ve isyankâr olur.

İlginizi çekebilir:  Çocuklar geleceği tasarlıyor

Türkiye’de Seçkincilik ve Beyoğlu’na övgü büyük oranda neydi biliyor musunuz? Burjuvazinin halka karşı ölçüsüz nefreti ve halkı hor görmesinin süslü itirafları! Bunlar o kadar kötü şeylerdir ki –farkında mısınız, bilmiyorum ama- açık ırkçılığa ve ayrımcılığa kadar giderdi bu ötekileştirici söylemler.

Bu söyleme katılan insanların tek birinden ciddi Evrensel İnsan Hakları ile uyumlu, Hümanist, Aydınlanmacı ve aynı zamanda sanatsal ya da Akademik değeri olan metin çıkmadı. Öfkelerini ve yalanlarını kustular!

Türkiye’de Sinemanın Kalbi çok uzun on yıllar boyunca Beyoğlu oldu, bugün böyle bir değeri yok! Bu insanların çoğu piyasalarını kaybettiler, ama işin gerçeği şudur, Beyoğlu’nun nezihliğine ve üstün insan söylemine hiçbir şekilde uymuyordu Beyoğlu’nda çöreklenmiş şirketlerin yaptıkları filmler. İkincisi daha korkunç, Beyoğlu’ndaki Film Şirketlerinin yazıhanelerinde olup biten vukuatlar ise insan terbiyesine ve ahlakına uymuyordu! Bunları anlatırsam, bazıları sen Yeşilçam’cımısın diye soruyorlardı, şimdi de başlayacaklar Sen Yeşilçam Düşmanı mısın? Hatta orada duramayıp Sen Azınlıkların düşmanı mısın diye itham edecekler bile çıkabilir.

Türkiye’de aydının söylemi eşitlikçi, özgürlükçü ve kardeşlikçi söylem üzerine kurulmalı ve halkçılık ile taçlanmalıdır. Kültürü taşıyan bu ülkede hiçbir zaman üstyapının semirmiş insanları olmadı, aksine onlar Medeniyetin Kıroluğunu bu ülkeye getirmekten başka bir şey yapmadılar.

Bakın ben Boğaziçi’nde öğrenci iken bir rektörümüz vardı (1980’li yılların ikinci yarısı), ne sanattan anlardı ne de fikir ve estetikten, bu şahıs BÜO ne zaman Shakespeare oynarsa, o oyuna gelirdi, ama garip bir özelliği vardı. Türkçeden Shakespeare okumaya tenezzül etmezdi, İngilizceden Shakespeare okumaya ise İngilizcesi yetmezdi, Shakespeare üzerine hayatı boyunca tek bir anlamlı cümlesi olmamıştı. Ama bizim rektörümüz seçkindi, Shakespeare oyunlarını kaçırmazdı. İşte Medeniyetin Kıroluğunu bu ülkeye getirenler seçkinci Beyoğlu naraları atanlar ve Beyoğlu’na kravatsız-papyonsuz çıkılmazdı diyenler böyle bir sınıfın ve ahlakın sözcüleridir.

İlginizi çekebilir:  Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

BİZİ TAKİP EDİN

360,676BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,360AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...