Ayhan Bilgen'in yeniden tutuklanmasına karar verildi
18.09.2017 11:03 GÜNCEL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 6- 8 Ekim Kobani olayları öncesinde HDP MYK'sının yaptığı sokağa çıkma çağrısıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve 9 Eylül'de tahliye edilen parti sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında, yapılan itiraz üzerine Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi yeniden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarttı.

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu yargılanırken dosya üzerinde yapılan tutukluluk incelemesi sonucu 9 Eylül'de tahliye edilen HDP Sözcüsü ve Kars Milletkvekili Ayhan Bilgen için Başsavcılığın bir üst mahkemeye yaptığı itirazda karar çıktı.

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi itiraz üzerine verdiği kararda, Bilgen'in bulunmuş olduğu konum, ayrıca yapılan incelemede, sanığın hukuki durumunu etkileyecek herhangi bir evrak, bilgi, belge girmemesine rağmen celse arasında tutukluluk incelemesiyle yapılan tahliye kararının yerinde olmadığını belirtti. Mahkeme atılı eylemlerin alt ve üst sınırı ile sanığın tutuklu kaldığı sürenin bu aşamada orantısız olması, belirtilen gerekçelerle sanığın atılı suçlan işlediğine dair kuvvetli somut deliller bulunması nedeniyle Bilgen için verilen tahliye kararının kaldırılmasına, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkatılmasına karar verdi.

BİLGEN'DEN AÇIKLAMA

HDP'li Ayhan Bilgen, hakkında çıkarılan yeniden yakalama kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Delil diye dosyaya konulan telefon dinlemeleri rüşvet zimmet konuları değil anayasa panel ve televizyon programlarıyla ilgili. Hepsinin arkasındayım." diyen Bilgen'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar şöyle:

"2011-14 arası telefon dinlemelerim tevhid selam örgütü üyesi olduğum iddiasıyla 15 Temmuz sonrası tutuklananlar tarafından yapıldı. Tutuklanmama gerekçe yapılan dinlemeler suç sayıldığı için ilgili savcı hakim ve polisler kumpas davasından tutuklu ama fikirleri iktidarda. İlk gözaltına alınmam 25 yıl önce Bulgaristan Türklerine yapılanı protesto içindi. IŞİD'in Kobane'de Kürtlere yaptığına da duyarsız olamazdım. Önemli olan insan olma davasını kazanmaktır. #MutlakaKazanacağız koltuklarını, rozetlerini kaybetme korkusuyla susanlara geçmiş olsun. Delil diye dosyaya konulan telefon dinlemeleri rüşvet, zimmet konuları değil; anayasa panel ve televizyon programlarıyla ilgili. Hepsinin arkasındayım. "