Aylık kirası 37 bin TL olan makam aracı kimin?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a kamu kurumlarında yaşanan israfı ve lüks makam araçları için harcanan parayı sordu. Tekin, bir bakanın makam hizmetlerinde kullanmak için bir aracı aylık 37 bin TL karşılığında kiraladığı iddiasını da gündeme getirdi.


Tekin, yazılı soru önergesinde, özellikle kamu kurumlarında yaşanan israfın ciddi boyutlarda olduğunu belirterek “Türkiye bu haliyle, elinde bulundurduğu resmi araç sayısıyla dünyanın en zengin ve gelişmiş ülkelerini bile geride bırakmış durumda. Bu lüks araçların çoğu hizmet yerine makam aracı olarak kullanılmakta. Böylesi büyük bir israfa rağmen bakıyoruz ki bu da yetmiyor ve devlet binlerce araç ve binayı kiralama yoluna gitmeye devam ediyor” dedi.

Tekin sözlerine şöyle devam etti: “Maliye Bakanlığı verilerine göre; 2017 yılında hizmet alımı yöntemiyle kamuya 13 bin 558 yeni taşıt kiralanmış, kamu kurumlarının kiraladıkları taşıtlara ödediği kira gideri 549 milyon liraya ulaşmıştı. Üstelik kamu kurumları aynı yıl 711 milyon liralık taşıt alımı da yapmıştı. Ayrıca, devlet 2017’de, kiracı sıfatıyla oturduğu binalara da 901 milyon lira kira ödemek zorunda kalmıştı. Bakanlığınıza ait verilere bakıldığında, devletin kira giderlerinin her yıl olağanüstü düzeyde arttığını net bir şekilde görmekteyiz.”

Para yurttaşın cebinden
“Araçların ve binaların şoför, akaryakıt, yağ, bakım, yıpranma gibi giderleri göz önüne alındığında Türkiye’nin astronomik bir israfın içinde olduğu açıkça ortada” diyen Tekin, bu araçların ve binaların giderlerinin yurttaşın verdiği vergilerle karşılandığına dikkat çekti. Tekin, “Milletin vergilerinden oluşan bütçenin ‘tasarruf’ anlayışından uzak bu kadar bol keseden harcanması kamu vicdanını fazlasıyla yaralıyor” ifadelerini kullandı.

Bir bakanın makam hizmetlerinde kullanılmak üzere, bir adet binek cinsi yabancı menşeili taşıt için aylık 37 bin TL kiralama bedeli ödediği iddiasını da gündeme getiren Tekin, “Bu bakan kimdir?” diye sordu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,115BeğenilerBeğen
54,887TakipçiTakip Et
1,081,689TakipçiTakip Et
7,481AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL