Anasayfa ÖZEL Aynı talan ayrı karar

Aynı talan ayrı karar

Artvin Meydancık’ta yapılması planlanan su regülatörü projesi için halkın iptal talebi mahkeme tarafından reddedildi. Projenin işlerlik anlamında bir parçası olan taşocağı kısmı için ise ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilmişti

İki ayrı proje gibi sunulan ancak işleyiş itibariyle tek proje olacak olan Meydancık taşocağı ve su regülatörü projesinde mahkeme tepki çeken bir karar verdi. Taşocağının ÇED gerekli değildir kararını iptal eden mahkeme su regülatörü projesi için halkın “iptal” talebini reddetti. Avukat Halis Yıldırım, “Hiçbir inceleme yapılmaksızın davamız reddedildi. Bu karar gerek çevre yasasına gerekse Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

Artvin Şavşat’taki Meydancık ve Sebzeli köylerine açılacak olan kalker ocağı ile su regülatörü projesine karşı köy halkının mücadelesi sürüyor. Kalker ocağıyla ilgili ÇED gerekli değildir kararını iptal eden mahkeme su çevirimi projesiyle ilgili halkın iptal talebini reddetti. İki ayrı proje gibi yazılarak iki ayrı dosya şeklinde ÇED’e sunulan projenin aslında tek bir proje olarak faaliyet gösterecek olması da ayrı bir tepki sebebi. Kalker ocağından çıkarılacak maden ile su çevirme projesinin malzemesinin sağlanması planlanıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 26. Bölge tarafından yapılmak istenen proje özellikle Papart Deresi’ndeki suyu yeraltına çekerek dereyi yok olma tehlikesine sokacak. Üstelik halkın ücretsiz olarak kullandığı suyun, proje sonucunda ücretli hale dönüştürülmesi de halkın tereddüt ettiği başka bir konu.

Bu karar yasaya aykırı

Şavşat Dernekleri Federasyonu aracılığıyla açılan iptal davasında köy halkının avukatlığını yapan Halis Yıldırım, bir bütün olarak tasarlanan bu projenin ilk ayağı olan taşocağı projesinin mahkemece bir süre önce bozulduğunu hatırlattı. Su çevrimine ilişkin ise açılan davanın önce Rize İdare Mahkemesi’nce reddedildiğini söyleyen Yıldırım Samsun idare Mahkemesi’nin “Çevresel etkilerinin araştırılması gerektiği” kararı vererek Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozduğunu ifade etti. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna karşın Rize idare Mahkemesi önce bilirkişi incelemesi kararı verdi ama daha sonra vazgeçti. Hiçbir inceleme yapılmaksızın, ÇED yönetmeliği kapsamı dışında olmasını gerekçe göstererek davamızı reddetti. Bu karar gerek çevre yasasına gerekse Anayasaya aykırıdır.”

Halk projeyi proteto etmişti.

Projede, üzerinde birçok HES yapılan Papart deresinden alınacak suyun 18.500 metrelik ana borularla 150 cm toprak altına gömülmesi söz konusuyken, mahkemenin bunda herhangi bir çevresel etki değerlendirmesi yapmamasının bilime, akla, ve hukuka aykırı olduğunu söyleyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projenin sit alanına yapılmak istenen ve iptal ettirdiğimiz taşocağı davasıyla bir bütünlük oluşturduğu da akıl almaz şekilde göz ardı edilmiştir. Bu karara karşı Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne istinaden müracaatta bulunacağız, oradan da sonuç alınmazsa Anayasa mahkemesi ve AİHM dahil olmak üzere tüm sürecin kararlı takipçisi olacağız. Karara tepki gösteren bölge halkı hukuki mücadelelerini vererek yaşam hakkını ve yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini federasyonumuza bildirmişlerdi.”

İlginizi çekebilir:  ÖDP Artvin İl Başkanı’na “Terör örgütü propagandası” cezası

Meydancık Köyü Dernek Başkanı İsmail Kamacı da karara tepki gösteren isimlerden. Kamacı, “dedelerinden kalma suyun yok edilmemesi için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini” ısrarla dile getirdi. Projenin ayrı olarak gösterilmesinin ÇED alırken kolaylık sağlamak için uydurulduğunu söyleyen Kamacı, “Yıllardır kullanıyoruz biz bu suyu. Doğamız zaten madenlerle ve HED’lerle yok ediliyor. Daha fazla yok edilmesin bu cennet” dedi.

Davacı isimlerden Şenocak Köyü Dernek Başkanı Sayim Uzun ise “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Deremizin suyunu kaptırmaya niyetimiz yok” ifadesinde bulundu.

***

Bakanın dikkat çeken Artvin ziyareti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 30 Nisan Salı günü Ardahan’dan helikopterle Artvin’e gelerek Meydancık köyüne ve Papart vadisine gittiği öğrenildi. Bakan burada, bazı alanlarda incelemelerde bulundu. Yerel haber sitelerinde yer alan habere göre bu ziyaret, kimsenin bilgisi olmadan ve basın atlatılarak yapıldı. Bakan’ın yanında Artvin Valisi, Şavşat Kaymakamı gibi mülki amirlerin de olmadığı öğrenildi. Yerel basın ise yurttaşların haber merkezlerini telefonlarla bilgilendirmesi sonucunda ziyareti öğrendi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,429AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Erbil’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erbil'deki saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. ...

Jigolo olmak istedi, 4 bin lira dolandırıldı

İnternette gördüğü bir arkadaşlık sitesinde jigolo olmak için form dolduran 23 yaşındaki...

CHP’li Ağbaba: KHK ile ihraç edilen 46 kişi yaşamına son verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "20 Temmuz 2018'de kaldırılan olağanüstü hal...

Çavuşoğlu’ndan Erbil’de yaşanan saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil'deki saldırıyla ilgili konuştu.

Kredi borcu kıskacında bir halk: Telefonu sessizde kullanıyoruz!

Kamera: Gamze TürkkaynağıMikrofon: Meral DanyıldızTürkiye Bankalar Birliği...

Houston Rockets Westbrook’u kadrosuna kattı

Amerikan Basketbol Ligi ekiplerinden Houston Rockets, Chris Paul takası karşılığında Oklahoma City...

‘El Chapo’nun cezası belli oldu

ABD'de tutuklu bulunan Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman hakkında görülen...

Muğla ormanları yanmaya devam ediyor: Bu sefer de Köyceğiz’de yangın çıktı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının söndürülmesi...

Batı Şeria’da Filistinli tutuklunun ölümünü protesto edenlere saldırı

Batı Şeria'da 31 yaşındaki Filistinli tutuklu Nassar Takatka'nın dün sabah İsrail hapishanesinde...

Savcı çocuğunun işlemediği adli suç kalmamış

Bakırköy’de kız arkadaşını döven, otomobilini kendisine tepki gösteren vatandaşların üzerine sürerek 8...

Sonraki haber