Anasayfa GÜNCEL Ayşe öğretmen cezaevinde!

Ayşe öğretmen cezaevinde!

Diyarbakır’dan üç yıl önce telefonla katıldığı televizyon programındaki konuşmasında, ‘örgüt propagandası’ yaptığı gerekçesiyle yargılanıp, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve infazı iki kez 6 aylık sürelerle ertelenen öğretmen Ayşe Çelik, dün cezaevine koyuldu.

Öğretmen Ayşe Çelik, 2016 yılında telefonla katıldığı televizyon programındaki konuşmasında ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çelik, 20 Nisan 2018’de 6 aylık kızı Deran ile birlikte cezaevine konulduktan sonra 4 Mayıs’ta tahliye edilerek infazı 6 ay süreyle iki kez ertelendi.

Dün erteleme süresi dolduğu için adliyeye giden Ayşe Çelik, cezaevine girdi. Çelik’in cezaevi koşulları nedeniyle kızı Deran’ı annesine bıraktığı öğrenildi.

DENETİMLİ SERBESTLİK İÇİN BAŞVURU

Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, müvekkilinin denetimli serbestlikten yararlanarak, tahliye edilmesi için İnfaz Hakimliği’ne başvurdu. Avukat Karaman, toplam 15 ay olan cezanın 4’te 3’ünün infaz edileceğini kaydederek, şunları söyledi:

“Ayşe öğretmenin toplam cezası 15 aydır. Bu 15 ayın 4’te 3’ü infaz ediliyor. Dolayısıyla 11 aya denk geliyor. Bu 11 ayın tamamını aslında cezaevinde geçirmemesi gerekiyor. Bize göre son 1 yılını denetimli serbestlikten yararlanarak dışarıda geçirebilir. Bu konuda İnfaz Hakimliği’ne zaten bugün itibarıyla bir talebimiz oldu. Şayet 1 yıllık denetim süresi üzerinden bir infaz gerçekleşirse İnfaz Hakimliği böyle bir karar verirse Ayşe öğretmen çıkar yakın zamanda. Ancak Diyarbakır İnfaz Hakimliği’nin yaygın uygulaması, Türkiye genelinde de yaygın uygulamadır. Denetim serbestlik süresi 6 ay sürelidir. Eğer son 6 ay açısından bir denetimli serbestlik söz konusu olursa, Ayşe öğretmenin 5 ay cezaevinde kalması gerekecek.”

AYM KARARI DA BEKLENİYOR

Avukat Karaman, bireysel başvuru yapılan Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) de karar beklediklerini dile getirerek, “Anayasa Mahkemesi’ndeki bireysel başvuru dosyasında eğer bir karar çıkmış olsaydı Ayşe öğretmen dün itibarıyla cezaevinde olmayacaktı. Ayşe öğretmen ile ilgili bu mahkumiyet hükmü 2017 yılında verildi. Ekim, kasım ayı gibi kesinleşti. Kesinleşen bu mahkumiyet bu tarihe kadar infaz edilmedi. Sadece bir giriş- çıkışı oldu cezaevine. Ayşe öğretmenin giriş- çıkışından sonra bir doğumu söz konusu olmuştu. Çocuğu olmuştu. 4 ay kadar o dönem erteleme almıştık. Daha sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Kanunu 17’nci maddesi uyarınca 2 kez de 6’şar ay olmak üzere cezasının infazının ertelenmesi karar verilmişti. O yüzden bu infaz bugüne kadar gerçekleşmedi; ancak bu ertelenen cezanın infazına 17 Nisan itibarıyla yeniden başlanacağı, önceden zaten tarafımızca biliniyordu. Dün itibarıyla da bu süre dolunca Ayşe öğretmeni götürüp teslim ettik. Ayşe hanım şu anda Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunuyor” diye konuştu.

‘DERAN BEBEĞİN ÖZEL DURUMU VAR’

Öğretmen Ayşe Çelik’in 1,5 yaşındaki Deran isimli bebeğinin özel durumunun olduğunu ve özel bakım gerektiğini aktaran avukat Mahsuni Karaman, “Ayşe hanımın çocuğu şu an 1,5 yaşında. Özel bir çocuk olmasının nedeni şu, özel bakım gerektiriyor. Çoklu gıda alerjisi söz konusu yani genel itibarıyla yaygın bütün gıda maddelerini tüketemiyor. Süt ve süt ürünleri, et, kıyma ve benzeri, bir kısım meyveleri de tüketemiyor. Yani ciddi bir özel bakıma ve ilgiye muhtaç bir çocuktur. Şu an çocuk dışarıda, Ayşe öğretmen kendi annesine bırakarak, cezaevine girdi. Bu şekilde de öyle görünüyor ki devam eder. Umut ediyoruz ki Anayasa Mahkemesi bir an önce Ayşe öğretmenin dosyasını gündeme alır, bu konuda bir karar verir ve çocuğu Deran bebek ile Ayşe öğretmeni bir araya getirir” dedi. 


Kaynak:DHA
- Reklam -

SON HABERLER

Yönetici kadrosunda 124 kişi var ama 874 araç tahsis edilmiş

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda...

Tacikistan’da IŞİD’lilerin kaldığı cezaevinde isyan: 32 kişi öldürüldü

Tacikistan’da IŞİD'lilerin kaldığı cezaevinde çıkan isyanda 3'ü gardiyan 32 kişinin öldürüldüğü açıklandı. 

DSP’de ‘İmamoğlu’ istifaları sürüyor

Demokratik Sol Parti’de (DSP) Parti Meclisi (PM) üyesi eski Adalet Bakanı Hikmet...

Simülasyon simülasyonu döver mi?!

Yıl 1999’du, bir binyıl bitip yenisi başlıyordu. Özellikle dindar judeo-hıristiyanların ‘zamanın sonu’...

İzinsiz drone kullanımına 5 yıl hapis cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre, 2018 yıl sonu itibarıyla İHA...

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nce 10 yıl önce başlatılan Antalya Uluslararası Tiyatro...

Trajik mülteci hikâyesi

ANIL VARLIPolisiye severlerin ilgiyle takip ettiği Cenk...

Avukatlar, mülteci merkezinde iki saat kilitli kaldı

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde mülteci müvekkilleriyle görüşmeye giden İzmir Barosu avukatlarının merkezde...

Brezilya’da bara silahlı saldırı: 11 ölü

Brezilya'da polis yetkilileri, ülkenin kuzey eyaleti Para'nın başkenti Belem'in Guama Mahallesi'nde bir bara...

Eğitimde düzen değişikliği, değişecek düzenin kurucusunu değiştirmeden mümkün olmaz

Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarımı Tanıtım Toplantısındaki sunumunda, yıllardır partisine ve kendisine sorduğumuz...

Sonraki haber