Anasayfa ARŞİV Azınlık duygusu

Azınlık duygusu

Osmanlı üç kıtada egemenlik kurmuştur. Bu cümledeki gizli başarı vurgusu, çoğu zaman abartıya ve övünme nedenine dönüştürülür. Bu başarı, dünyada tek örnekmiş gibi söylenir. Dünyada tek! Tarihe, akıl, bilim ve eleştiri süzgecini atlayarak bakmanın sonucudur bu.
           
Bunun ne sakıncası var, bırakın fukara övüncü olsun, denebilir. Ama sorun o denli masum değildir. Çünkü bu tekçiliğin altında ırkçılık yatar.  Azınlıkta olana horgörü ve baskı yatar. Yaratılan “azınlık duygusu” ile bu algı sürekli kılınır. Bu duygu, sürekli açık/fiili saldırı “ihtiyacını” ortadan kaldırır.
           
Osmanlı’nın üç kıtada egemenlik başarısı bir yeriyle doğrudur. Dedik ya, burada bir mutlaklık yoktur. Başarılı egemenliğin tek etkeni, dönemin yönetsel başarısı da değildir. Yine bu “başarı” yüzde yüz bilinçli bir seçim ve öngörülen bir iktidar tasarımının sonucu anlamına da gelmez. Tarihsel, sosyal, ekonomik, dini vb bir takım koşulların bu sonuca doğrudan  etkisi vardır.
              
Örneğin, Balkanlardaki sınırları dikkatle incelediğimizde, Ortodoks Hristiyanlık dünyasının sınırları ile örtüştüğü görülür. Ortodoks Hristiyanlığın sınırlarının bittiği yerde Osmanlı’nın sınırları da bitmiştir genel olarak. Bu bölgede, dönemin koşullarına uygun düşen “millet sisteminin” uygulanması da yine önemli bir etkendir.
           
Bütün bunların hepsi bağımsız, önemli başlıklardır. Ancak bu tarihsel dönemden bize azınlık duygusu süzülüp gelmiştir. Bu duygu yaratılmıştır. Bu duygu ile hegemonik bir baskı aracı elde edilmiştir. Öyle ki, kimin nasıl elbise giyeceği, kafasına geçirdiği başlığın rengi gibi ayrıntılar bir yanıyla günlük hayatın düzenlenmesi olarak görülse de, bir yanıyla da ciddi bir  kısıtlama ve azınlık duygusu yaratma aracıdır. Bu duyguyu en veciz bir biçimde yoldaşımız Hrant saptamıştır: “Güvercin ürkekliği”
           
Azınlığa kendini sürekli kurban olarak hissettirilir. Ki kurban da olmuşlardır. 1915 katliamında görürüz bunu, 1937-38 Dersim’de de. Ve Maraş, Sivas, Çorum. Sonra Gazi Mahallesi…
           
Egemen, bunu zorla dayatarak algılatmıştır. Görünüşteki hoşgörünün altında, bir lütuf ve kayırmaya tabi olduğu sürekli duyumsatılsın. Lütuf ve kayırmanın kesilmesi de bir tehdit   olarak başında sallana kılıçtır azınlık için.

Anaakım medyada atılan her aşağılayıcı başlık ertesinde Ermeni yurttaşların yurtdışı göçünün fark edilir biçimde arttığını anlatmıştı, yıllar önce bir Ermeni dost. Azınlık duygusu, ürkek güvercin hali böylesi bir sakınımlı hayata neden olur.

22 Kasım’da OdaTV davasının ilk duruşması görüldü. Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın, Doğan Yurdakul ve diğer sanıklar dokuz aydır bu günü bekliyordu.

Yargıç duruşmayı açtı.  Davanın önemini anladıklarını, bu nedenle kesintisiz duruşma  yapmaya  karar verdiklerini anlattı. Diğer davaları ertelemişlerdi.  Ne var ki, bir gün önce sanıklar mahkemeye dilekçe verip yargıcın reddi isteminde bulunmuşlardı. O halde, artık kesintisizlik, davanın sürekli görülmesi hak getire. Yargıç hemen duruşmayı bitirip, red isteminin sonucunu bekleyecekti. Oysa, mevcut mevzuatta, “gecikmede sakınca olan haller” için karar verme zorunluğu vardır.  Ve özgürlüğün ortadan kaldırılmasından daha büyük sakınca olamaz.

Burada, azınlık duygusunun, etnik/ulusal kimlik dışında, bir hükümranlık tutumu olarak kullanılmasına tanık oluyoruz: Uslu “sadık” olursanız size yargı, hak, yaşama bahşederiz. Yoksa tüm hak kapıları kapanır! İşte bu da bir azınlık duygusunu kullanma görüntüsüdür.
Haftanın dizesi; “kırmızı sesli bir kadından artığım elbet…” Celal Soycan, Kün, Şiirden Y.

 

- Reklam -

SON HABERLER

Urfa’da 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklu 3 kişi tahliye edildi

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar suçundan yargılanan 6 erkekten...

Eyüp Dal işe alınmadığı için belediye önünde kendisini yakarak hayatını kaybetti

Antep'te uzun süreden beri işsiz olan ve başvurduğu iş yerlerinden olumsuz yanıt...

CHP’den Ziya Selçuk’a çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, liselere yeni eğitim modeline ilişkin Milli...

ABD’nin Çin saldırganlığı sürüyor: Trump ‘ticaret savaşı’ndan oldukça mutlu

ABD'nin Çin'e ticaret ambargoları getirdiği, Güney Çin Denizi'ne savaş gemisi gönderdiği süreç...

Huawei: Kullanıcılara hizmet sağlamaya devam edeceğiz

Huawei, Google'nin erişim kısıtlama kararı sonrası açıklama yaparak kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve...

Hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma

İngiltere’de muayene sırasında hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktor hakkında soruşturma açıldı.

HDP Grup Başkanvekili: Kürtlerin durumu iktidara göre değişiklik arz etmez

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağı tartışılıyor. Kürtler,...

Geleneksel uçurtma şenliği, 26 Mayıs’ta Çaycuma’da

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinde her yıl düzenlenen uçurtma şenliği pazar günü çocuklarla buluşacak....

Bir kadın daha boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürüldü!

Diyarbakır’da Müzeyyen Boylu Issı, boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından 14 el...

Çin’den ABD’ye ‘provokasyona son ver’ çağrısı

Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği...

Sonraki haber