Anasayfa GÜNCEL Aziz Kocaoğlu: Krizin sorumlusu AKP'dir

Aziz Kocaoğlu: Krizin sorumlusu AKP’dir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkede her kesimi etkileyen ciddi bir kriz yaşandığına dikkat çekerek, "Krizin nedeni Cumhuriyet Halk Partisi değil, 17 senedir ülkeyi yöneten AKP'dir" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkede her kesimi etkileyen ciddi bir kriz yaşandığını vurgulayarak, “Krizin nedeni Cumhuriyet Halk Partisi değil, 17 senedir ülkeyi yöneten AKP’dir. Bizim kendi cebimizle, devletin kasası arasında fark yok. Kazandığından fazla yersen, malını mülkünü satacaksın. Peki bittiği zaman neyi satacaksın?” diye konuştu.

“ŞOV YAPMAK İÇİN BORÇLANIRSANIZ BATARSINIZ”

Ülkede her kesimi etkileyen ciddi bir kriz yaşandığına da dikkat çeken Kocaoğlu şunları kaydetti:

“Bu krizin nedeni Cumhuriyet Halk Partisi değil. Krizin nedeni, 17 senedir bu ülkeyi yöneten AKP’dir. Siz tasarruf etmezseniz, tarımınızı güçlendirip kaynak yaratmazsanız, tarım ihracatınızı artırmazsanız, tam tersi samanına, mercimeğine kadar ithal ederseniz sanayileşmek için de, turizmi ve hizmet sektörünü kalkındırmak için de kaynak bulamazsınız. ‘Borçlu ölmez benzi sararır’ diye bir laf var. Borç aldık, para bulduk ve tıkandık. Paralar geri dönüşü olmayan yerlere harcandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ben göreve geldiğim zaman Türkiye’nin en borçlu üç belediyesinden biriydi. 1 milyar 804 milyon lira borcumuz vardı. Hepsini sıfırladık. Asfalt dökmek için, işçilik vermek için, kilit parke yapmak için hiç borçlanmadık. Göreve geldiğimde 11 km raylı sistem vardı. 70 bin kişi taşıyorduk. Bugün 179 km raylı sistem var, 800 bin kişi taşıyoruz. Raylı sistemde taşıdığımız yolcudan zarar etmediğimiz gibi kar da sağlıyoruz. Ama lastik tekerlekli ulaşımda zarar ediyorum. Şov yapmak için borçlanırsan batarsın. Bizim kendi cebimizle, devletin kasası arasında fark yok. Kazandığından fazla yersen, malını mülkünü satacaksın. Peki bittiği zaman neyi satacaksın?”

İZMİR MODELİ DEVAM EDECEK

31 Mart yerel seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nin adaylarına destek turlarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Beydağ’ı ziyaret etti. Kocaoğlu, mevcut Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk, Belediye Başkan Adayı gösterilen Feridun Yılmazlar ve CHP İlçe Başkanı Mehmet Soğukkuyu ile birlikte ilçe halkını selamladı. Hala adaymış gibi seçim öncesinde büyük bir sorumlulukla çalıştığını söyleyen Kocaoğlu, “İzmir’de 15 sene Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan başka birisi yok. Bu nedenle hem beni 3 dönem aday gösteren partime, hem de İzmir halkına borcum var” diye konuştu. 

Kocaoğlu, kooperatifler aracılığıyla üreticilere verilen destek sayesinde İzmir tarımının büyük gelişme gösterdiğini vurgulayarak, “Tire sütte, Bademli fidancılıkta, Bayındır çiçekçilikte dünya çapında işler yaptı. Tarımın nasıl kalkınacağını, çiftçinin, hayvancının nasıl kalkınacağını gösterdik. İzmir tarımını ülke tarımının 2,5 katı büyüttük. Üreticinin bizlere inanması, aramızda bir güven ortamının tesis edilmesi ciddi zaman aldı. Ama 15 sene bıkmadan usanmadan bu işle uğraştım. Bugün bütün kırsal biliyor ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi iyi niyetle, samimiyetle aklın ve bilimin rehberliğinde çalışıyor. Bu daha başlangıç. Bazı yerlerde semeresini gördük, bazı yerlerde önümüzdeki günlerde göreceğiz. Gelen arkadaşlarımız da Türkiye’ye örnek olan İzmir Modeli’ni daha da ileri götürmek zorundadır. Vatandaşa iyiyi, doğruyu gösterdikten sonra bunun ardından gitmemek olmaz” diye konuştu.

BEYDAĞ TEŞEKKÜRÜ

CHP’nin Beydağ Belediye Başkan adayı Feridun Yılmazlar da, Aziz Kocaoğlu’nun ilçeye çok önemli hizmetler yaptığını belirterek, “İlçemizde fidan dağıtımı, arı yetiştiricileri ve süt üreticilerine verdiği destekler ve Beydağ’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan kestanede hastalıkla mücadelede konusundaki desteklerini biliyoruz. Kendisine hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,669AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

UEFA Süper Kupa biletleri satışa çıkıyor

Beşiktaş'ın sahası Vodafone Park'ın 14 Ağustos'ta ev sahipliği yapacağı UEFA Süper Kupa maçının biletleri yarın satışa...

TİBAŞ Parkı’nda keşif yapıldı: ‘Cemaat yurdu değil, park istiyoruz’

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin alana ‘kültür merkezi’ yapılacağını söylediği ancak Aziz Mahmut Hüdai...

Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

Fujifilm X Club Türkiye’nin Facebook grubu ve BirGün dayanışmasıyla gerçekleştirilen Haftanın En...

Oy ve Ötesi’nden ’23 Haziran’ kararı

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı...

Avcılar’da BirGün Okur Buluşması: İstanbul seçimleri neden önemli?

Gazetemiz BirGün'ün okur buluşmaları Avcılar'da düzenlenecek etkinlikle devam ediyor.

[mecra] salon, karma sergiyle açılıyor

İstanbul'da Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan , 21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış...

e-Devlet’in adı değişiyor

Yurttaşların devlet kurumlarıyla olan işlerini hallettiği dijital platform e-Devlet'in adı değişiyor.

Aatif Chahechouhe Antalyaspor’da

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Antalyaspor, Çaykur Rizespor ile yollarını ayıran Aatif...

İzmirlilerin karar alma süreçlerine katılacağı ‘Arama Konferansı’ başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer seçimlerden önce verdiği karar alma süreçlerine...

AKP kanun teklifini Meclis’e sundu: Okula başlama yaşı değişiyor

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya...

Sonraki haber