Anasayfa KÜLTÜR SANAT B.A.K. ve Uluslararası İpekyolu Film Festivali

B.A.K. ve Uluslararası İpekyolu Film Festivali

İpekyolu ülkelerinin katılacağı Uluslararası İpek Yolu Kısa Film Yarışması’na bu yıl 2043 film katılımıyla rekor bir başvuru oldu. Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) ve SETEM Akademi Derneği tarafından düzenlenen 5. SETEM Akademi B.A.K (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) ve 3. Uluslararası İpekyolu Film Festivali için başvurular sona erdi.

B.A.K. ve 3.Uluslararası İpekyolu Film Festivali ise aralık ayında düzenlenecek.

3. Uluslararası İpekyolu Film Festivali

SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz Uluslararası İpek Yolu Film Festivali ile ilgili yaptığı açıklamada; Festivalin 3. yılında uluslararası alanda bu kadar ilgi görmesinin sevindirici olduğunu ve bu ilginin giderek büyüyeceğine inandığını, bu yarışmayla İpekyolu’nun ülkeler arasında sadece ticari bir güzergâhın tanımı olmaktan çıkıp, kültürel alışveriş, dostluk, sanatsal paylaşım gibi kavramları çağrıştırmasını umduğunu dile getirdi. Yarışma, İpekyolu güzergâhında yer alan;Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Irak, Mısır ve Hindistan’dan gelen filmler arasında yapılıyor. Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nde ise ödüller, En İyi Belgesel, En İyi Animasyon, En iyi kısa film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde sahiplerini bulacak. İpekyolu jürisinde yer alan isimler şöyle; Hüsamettin Ünlüoğlu, Mehmet Güleryüz, Zeynep Tor, Ahmet Çadırcı, Salih Kalafatoğlu, Korhan Uğur ve Mehmet Bükülmez.


5. SETEM Akademi B.A.K. Ödülleri

SETEM AKADEMİ BAK Ödülleri (Belgesel, Animasyon, KısaFilm) olarak bilinen, bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan yarışmanın, Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl 189 film yarışacak. Ulusal ve Uluslararası yarışan toplam film sayısı ise 2229. BAK; Belgesel, Animasyon ve Kurmaca Film kategorilerinde SETEM üyelerinden oluşan jüri, dereceye giren filmleri değerlendirmeye başladı.

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül verilecek.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör özel ödülü verilecek.

b-a-k-ve-uluslararasi-ipekyolu-film-festivali-393485-1.Kısa film kategorisinde ise; en iyi kısa film, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül verilecek.

5. SETEM AKADEMİ BAK Ödülleri jüri üyeleri ise şu kişilerden oluşuyor: Belgesel kategorisinde; Feza Sınar, İsa Telci, Ensar Altay, Savaş Aykılıç, Öner Kılıç, Çiğdem Tavkul, Süreyya Önal, Mehmet Gün, Oğuz Makal, Enis Kal ve Zeynep Altay.

Animasyon; Mecit Beştepe, Şafak Tavkul, Ufuk Özenateş.

Kısa Film; Ahmet Çadırcı, Mehmet Güleryüz, Salih Kalafatoğlu, Aydın Bulut, Ercan Durmuş, Sadi Beyazıt, Barbaros Kılıç, Yelda Özkoçak, Erdal Özkan, Talip Şahin, Engin Saydam, Sabri Saydam, Emre Yalgın, Aksun Aygüz, Banu Bozdemir, Alper Akdeniz, Can Fakıoğlu, Hüsamettin Ünlüoğlu, Yüksel Torun, Murat Yaykın.

- Reklam -

SON HABERLER

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklamı yayınlandı

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklam filmi yayımladı.

Trump, Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı....

AB’den Nike’a para cezası

AB, Nike'ı lisanslı ürünlerinin sınır ötesi satışlarını sınırlandırdığı gerekçesiyle 12.5 milyon avro...

Karlov suikastı davasına yarın devam edilecek

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında...

Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu

Bilim insanları, Çin'in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında yaklaşık 518 milyon yıllık...