Anasayfa KÜLTÜR SANAT Bach buraları sevdi

Bach buraları sevdi

Bach Günleri başladı, hatta bitiyor. Bunda biraz da Avrupa’nın en eski Barok müzik topluluklarından Estonyalı topluluk Hortus Musicus’un 2 Ekim’de Bach Günleri’nin açılışını yapmasının payı var. Sonra aradan neredeyse iki ay geçti ve viyolonsel üstadı Jiri Barta rüzgârı bizi okşayıp geçti. Ben her zamanki gibi gecikmişim.

Neyse, aslında esas niyetim Bach Günleri’ni haber vermekten çok, organizatör Hakan Erdoğan’dan söz etmek. Ama programı da duyurayım. Yarın 20:00’de Mustonen Art Jazz Quartet var. Avrupa’nın en eski Barok Müzik topluluğu Hortus Musicus’un efsanevi kemancısı ve direktörü Andres Mustonen, bu sefer caz dörtlüsünü getirmiş. Perşembe saat 20:00’de ise Benjamin Alard’dan (org, klavsen) Goldberg Varyasyonları’nı dinleyebilirsiniz. Ancak Bach Günleri bu yıl Ankara’yı da kapsıyor. Barta gene kaçtı ama Benjamin Alard bu akşam 20:00’de Ankara Akün Sahnesi’nde. Mustonen Art Jazz Quartet ise Ankara Next Level AVM’de çarşamba akşamı sahneye çıkacak.

Hakan’la, hatırlaması ikimiz için de hayırlı olmayacak kadar eskiden tanışırım. Bir film festivali münasebetiyle Ankara’daydım. O da ilgileniyormuş, otelde buluştuk konuştuk. Böylece, esas ilgi alanının klasik müzik olduğu da anlaşıldı. Filiz Ali’ye göre, Ankara Uluslararası Müzik Festivali projesi de ilk onun aklına gelmiş. Biz tanıştığımızda Hakan İstanbul’a gelmeyi düşünüyordu. Hayret verici mekânlardaki konserlerle şehrimiz halkını şaşırtmaya başlayınca haliyle şaşırmadım. İdil Biret Yedikule Zındanları’nda’nın (1996) hemen ardından Taşocağında Rapsody in Blue geldi. Gene 1997’de klasik ve rock’ı birleştirdi. Ertesi yılki Müzik Treni Gar Konseri’ni hâlâ hatırlarım. 2002-2003’te Gar bu sefer caza kucak açtı: Gar’da Cumhuriyet Bayramı ve Caz.
Sonraki ‘icat’ları ise gerçekten ilgi çekicidir. Klasik konserleri sürdürse de (Fazıl Say ve Mercan Dede, Ich liebe Amadeus), 2007’de Jazz in Kalamış’la başladı. Çimenlere yayıldığımız, deniz kıyısı, çok güzel bir festivaldi. 2003-2009 arasındaki Kahvaltıda Caz ise, aralarında en sevdiğim festivaldir. Gene çimenler, az aşağıda deniz, hemencecik üstümüzde MSM Atlı Köşk. Her hafta iyi kötü ismi duyulmuş biri de DJ olurdu. İkinci hafta mı ne, beni çağırınca zangır zangır titremiştim. Bir arkadaşın yerinde prova yapsam da tek başıma çıkmaya cesaret edemedim. Mete Çorumluoğlu (DJ Stylist) bana kıyamadı, erkenden yardıma geldiydi.

Bach Günleri 1998’de başladı. Balık-Ekmek Caz 2008’de başlayıp üç yıl sürdü. Tekneyle denize açılıyorduk, keyifliydi. Ama Ramazan’da Caz cesaret gerektiren bir projeydi, hem de bizi Ahmad Jamal’e kavuşturdu. Jamal’i bir daha İstanbul’dan ayırmak zor oldu. Keşke bu proje için devamlı, güzel bir mekân razı edilebilseymiş. Çünkü Hakan’ın mekân sahipleriyle anlaşması da ayrıca yorucu oluyordu. 2011’de Armada Otel’de düzenlediği NeoGazino tekrarlanamadı diye üzülürüm. Bir türlü denk düşüremediğim Bilal Karaman’ı ilk orada ‘live’ dinlemiştim. Münip Utandı’yı da ilk kez orada dinleyip çok memnun kalmıştım.

Umarız Hakan Erdoğan’ın fikirleri ve projeleri hiç bitmez. Biz de her seferinde “Daha neler!”, “Yok artık!” demeyi sürdürürüz.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,498AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Cengiz İnşaat, tahsisi iptal edilen arazi için açtığı davayı kaybetti

Cengiz İnşaat, turizm sektörü ile ilgili olarak açtığı bir davayı kaybetti.

ABD, Körfez’de askeri operasyon geliştirdiğini açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ortadoğu’da Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyon geliştirdiğini...

İzmir’de Pagos Üretici Pazarı açıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in...

Suudi Arabistan, ABD kuvvetlerinin ülkeye girişini onayladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı.

“ABD ile İran arasındaki çatışma endişe verici”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları...

Macron’un 2 yıllık görev süresinde 15 bakan istifa etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı görevine geldiği 14 Mayıs 2017'den bu yana 15 bakan...

Faruk Bildirici: RTÜK, siyasal iktidarın kontrolünden uzak olmalı

RTÜK üyeliğine seçilen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK yönetici ve çalışanlarına e-posta yoluyla...

Fenerbahçe, Berke Özer’i Westerlo’ya kiraladı

Fenerbahçe, kaleci Berke Özer'i Belçika'nın Westerlo takımına kiraladı.Sarı-lacivertli...

AKP’li başkan korumasını daire başkanı, eşini danışman yaptı

31 Mart yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski bakanlardan AKP'li...

Meclis’in yasama karnesi: 41 Cumhurbaşkanı Kararnamesi Meclis’i atıl hale getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, 7 Temmuz 2018 tarihinde başlayan...

Sonraki haber