Anasayfa GÜNCEL Bahadır Grammeşin'in katillerine müebbet hapis cezası

Bahadır Grammeşin’in katillerine müebbet hapis cezası


İstanbul Kadıköy’de 8 Mayıs 2015’te kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken çeteler tarafından bıçaklanarak öldürülen, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) ve Eğitim Sen üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin’in katillerinin yargılandığı davanın karar duruşması, bugün saat 14.00’da Kartal Anadolu Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, kasten öldürmeden sanıklar Erkan Çınar, Yahya Burak Ataç, Murat Topraktepe, Mert Nikelay ve Cemal Diri’ye müebbet hapis cezası verdi.

“KARARI OLUMLU YORUMLUYORUZ”

Bahadır Grammeşin’in avukatı Ayhan Erdoğan, karara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Karar aşamasına kadar yargılamada iki dönem geçti. 1’incisi mahkemedeki ilk kararı ve sonrasında istinaf mahkemesine bizim yaptığımız başvuru. Bahadır’ın öldürülme olayında yalnızca bir sanık Erkan Çınar asli fail olarak kasten öldürmeden cezalandırılmıştı. Bunun yanı sıra bizim diğer sanıklara yardım ve yataklık diye iddia edilen 39. maddeden hüküm kurulan sanıklar üzerinden istinaf mahkemesine yaptığımız başvuru, istinafta kabul edildi ve mahkeme sadece Erkan Çınar’ın asli fail olmadığını aynı zamanda Murat Topraktepe’nin, Mert Nikelay’ın, Kemal Diri’nin ve Yahya Burak Ataç’ın asli fail olarak mahkum edilmesini gerektiği yolunda bir bozma kararı verdi. Mahkeme bu yolda beş sanığın da kasten adam öldürmeden mahkumiyeti söz konusu ederek müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ceza Kanunu’muz bakımından en yüksek ceza miktarı bu. Dolayısıyla kararın bu yönünü adil buluyoruz. Mevcut ceza yargılaması içerisinde cezalandırmada yerinde bir karar olarak düşünüyoruz. Sadece indirim hükmüne ilişkin yapılan indirimin yerinde olmadığı gibi bir itirazımız var. Ama cezalandırma olarak yerinde bir cezalandırma. Takdiri indirime yer verilmemesi gerekiliyordu. Buna ilişkin de gerekçelerimiz var. Yaralama olaylarına ilişkin de katılmadığımız bir bölüm var. Bununla ilgili de istinafa bir başvurumuz olacak. Bahadır’ın öldürülmesi yönünden bu kararın istinafta onanarak kesinleşmesi ve sanıkların bu mahkumiyetlerini çekmesini umuyoruz. Ve takipçisi olacağız.”

“KARANLIĞA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Başkanı Av. Deniz Demirdöğen de karar sonrası yaptığı açıklamada, Bahadır’ın katilleri olan karanlığa karşı mücadelelerini sürdüreceğini söyledi ve şunları ekledi:

“Bahadır arkadaşımızın istinaftan sonraki mahkemesinin karar duruşmasında bulunduk. Bugün beklentimizi bir yanıyla karşılayan bir sonuç çıktığını söyleyebiliriz. Bir kişinin kasten adam öldürmeden yargılandığını davada Bahadar’ı katleden 5 kişinin de ceza aldığını görmüş olduk. Bu bizi mutlu etmekle beraber, bu çeteleşmeleri bu karanlığı yaratan rejimle esas mücadelemiz var. Bahadır arkadaşımız bununla mücadele ederken yaşamını yitirdi. Biz de bu konuda bu karanlığa karşı mücadelemizi devam ettireceğiz. Sokak başlarındaki bu çeteleşmelere, kadınların sokaklara çıkamamasına sebep olan bu rejime, çocuklarımızı taciz eden bu rejime karşı mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu karanlığı mutlaka bir gün yeneceğiz. Bugün de bu davada tekrar bunu yinelemiş olalım.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Herkes yıkama yağlanmaya alışkın

Pazar gecesi saat 21’de hemen hepimiz İsmail Küçükkaya’nın modere ettiği, Ekrem İmamoğlu,...

İmamoğlu seçimi alıyor!

Günlerdir tüm ülkenin beklediği, İBB adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın katılacağı...

Çalışma şartlarında değişiklik mümkün mü?

SORU: Ben Ankara’da Türkiye’nin sayılı yazılım şirketlerinden birinde çalışıyorum. İşyerim, eskiden yılda...

Justin Edinburgh, erken ayrılanlar…

18 Aralık 1969 tarihinde Essex bölgesinin Brentwood kasabasında dünyaya gelmiş futbol sevdalısı....

Hırsız polis

Yolda bulduğunuz hafıza kartını, Terörle Mücadele Şubesine teslim eder misiniz? Bu davranış,...

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Sonraki haber