Bahar alerjisi yaşam kalitenizi düşürmesin!

Halk arasında ‘Saman nezlesi’ olarak da bilinen en tipik bahar nezlesi, baharla beraber artış gösteren polenlerden kaynaklanıyor ve alejnik nirik ve göz nezlesi şeklinde görülüyor. Bahar nezlesinden korunmanın püf noktaları bunlar:

Polenlere dikkat edin
Polenlerin yoğun olduğu günlerde ve saatlerde dışarıda fazla dolaşmamaya dikkat edin.


Gözlüğünüzü yıkayın
Havanın güneşli olması şart değil. Evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takın. Güneş gözlüğü takılması, polenlerle teması önlediğinden sizi rahatlatacak önemli bir unsur. Ancak gözlüklerinizi her gün mutlaka akan suyun altında yıkamaya gözen gösterin.

Burundan nefes alın
Toplumumuzda çoğu kişi günlük yaşantısında doğru nefes alıp vermeyi bilmiyor. Pek çok kişi ağzından nefes alıyor, oysa doğrusu burundan nefes alıp ağızdan vermek. Hele de bahar aylarında burundan nefes almak çok daha önem kazanıyor çünkü polenlere karşı burun önemli bir filtre görevi görüyor.

Yüzünüzü yıkayın
Dışarıda kaldığınız süre boyunca her fırsatta yüzünüzü ve burnunuzu yıkayın.

Kıyafetlerinizi değişin
Dışarıda vakit geçirmişseniz, eve gelince hemen kıyafetlerinizi değiştirin ve duş alın.
Çıkardığınız kıyafetlerinizin yatak odasında kalmamasına dikkat edin. Aksi halde kıyafetlerinize yapışan polenler evin içerisinde uçuşmaya devam edecek ve siz görmeseniz de yol açtığı alerjik reaksiyonlar sizi rahatsız etmeye devam edecektir.

Kilim ve pamuklu battaniye kullanın
Sabah saatlerinde evinizi havalandırmanız sonucu polenler halı ve yün battaniyelerinize daha kolay yapışabilir. Bu durumda yorganınızdan evinizdeki halılara, pelüş oyuncaklara ve toz bağlayabilen aksesuvarlara dek birçok şeyi bahar döneminde evin kilerine kaldırmakta fayda var.


BİZİ TAKİP EDİN

359,013BeğenilerBeğen
54,865TakipçiTakip Et
1,080,410TakipçiTakip Et
7,415AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL