Anasayfa GÜNCEL Baharın müjdesi büyüyen umutlar...

Baharın müjdesi büyüyen umutlar…

HAZIRLAYAN: CAN UĞUR

31 Mayıs Gezi Direnişi’nin kitleselleşmesi açısından en kritik günlerden biri. Bir grup yurttaşın Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlattığı nöbet kısa sürede memleketin eşitlikçi, özgürlükçü seslerinin buluştuğu, milyonların katıldığı bir direnişe dönüştü. 2013 yılında başlayan direniş, bugün hafızalarda tazeliğini korurken ortaya çıkardığı tablo itibariyle de siyasal ve sosyolojik açıdan yeni bir durum yarattı. Yine direnişin 4. yılında polis saldırıları nedeniyle yaşamını yitiren genç isimler Gezi’nin simgeleri haline gelmiş durumda.

Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan gibi isimler ‘Gezi’nin fidanları’ diye anılıyor. Öte yandan bu isimlerle ilgili davalar da devam ediyor. Ancak davalarda kamuoyunu tatmin eden ve adil bir yargılama diye adlandırılabilecek bir sürecin işletilmediği net biçimde görülüyor. Yargıdaki iktidar baskısı bu davalarda da kendisini hissettirirken alınan kararların birçoğunda iktidar destekli polis şiddeti görülmüyor. Söz konusu adaletsizlikler sadece davalarla da sınırlı değil. Çeşitli demokratik kitle örgütlerinin hazırladığı rapora göre 7 binden fazla yurttaşımız yaralanırken bu yaralanmalarla ilgili hukuksal incelemelerde ilerleme kaydedilmedi. Konunun hukuki boyutu böyle iken siyasal boyutu da en az hukuki boyutu kadar önemli bir yerde duruyor. Gezi Direnişi, Türkiye’deki siyasal konjonktür açısından da ciddi bir kırılma anlamına geldi. AKP cephesinde korku ve şaşkınlık iklimi yaratırken eşitlik ve özgürlük isteyen kesimler açısından da yeni bir politik atmosferin habercisiydi. Özellikle Gezi Direnişi sürecinde Gezi Parkı dahil olmak üzere birçok yerde ortaya çıkan hava; sonrasında oluşturulan forumlardaki doğrudan demokrasi deneyimleri hâlâ tartışılıyor. 4 yaşındaki direniş, emekleme çağının ardından emin adımlarla yürümeye başlamaya hazırlanırken toplumsal muhalefeti nasıl bir dönem bekliyor sorusunun birçok kesim tarafından yanıtı aranıyor. Hazırladığımız Gezi dosyasında demokratik kitle örgütü ve parti temsilcilerine bu ve benzeri soruları yönelttik, Gezi’nin simgesi haline gelen birçok fotoğraftan bir tanesi olan “marjinal 5’li” karesinin hikâyesini yazdık. 15’inde, polisin attığı gaz fişeğiyle aramızdan ayrılan umudun çocuğu Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve Gezi’deki polis saldırılarında bir gözünü kaybeden Volkan Kesanbilici ile geçen süreyi konuştuk.
- Reklam -

SON HABERLER

Tatvan’da HDP’li 9 meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla soruşturma açılan HDP'li...

Ruhani: ABD ile müzakere koşullarımıza uygun değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Şu anki şartlar altında ABD ile müzakere koşullarımıza...

CHP’li belediyeler indirim yaparken Cumhur İttifakı zam yapıyor: Manisa’da su ücretlerine zam

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2019 Yılı 1. Olağan...

Süper Lig’de son haftanın programı açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'de 34'üncü haftanın programını açıkladı.

Ukrayna 21 Temmuz’da seçime gidiyor

Ukrayna'da 21 Temmuza'da parlamento seçimleri yapılacak.Ukrayna Devlet Başkanlığı...

Ekrem İmamoğlu’na İstiklal Caddesi’nde büyük ilgi

31 Mart Yerel Seçimler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, İstiklal...

“Plüton’da bir yüzey-altı okyanusu olabilir”

Japonya'nın Hokkaido, Tokuşima, Osaka ve Kobe üniversiteleri, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ile ABD'nin...

Arsenal, Mkhitaryan’ı Bakü’deki finale götürmüyor

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal, Ermeni futbolcusu Henrikh Mkhitaryan'ı UEFA Avrupa Ligi finaline götürmeme kararı aldı. 

Boğaziçi Köprüsü’nde bir kişi aracını ateşe verip boğaza atladı

Boğaziçi Köprüsü'nde bir kişi geldiği otomobilini ateşe vererek boğaza atladı.

Şeytan Deresi’nde binlerce balık ölü bulundu

Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki Şeytan Deresi'nde henüz belirlenemeyen nedenle binlerce balık ölümü yaşandı. ...

Sonraki haber