Anasayfa ÖZEL Bakan et değil balık yiyin diyor ama Türkiye’de balıkçılık can çekişiyor

Bakan et değil balık yiyin diyor ama Türkiye’de balıkçılık can çekişiyor

Sınai atıkların denizlere boşaltılması, plansız avlanma ve doğa düşmanı av teknikleri AKP döneminde Türkiye’de balıkçılığı bitme noktasına getirdi. AKP dönemi boyunca kişi başına balık tüketimi yüzde 45 azaldı. Bazı balık türlerinde ise tükenme tehlikesi ortaya çıktı. Karadeniz’de şimdiden satılmak için avlanan 26 balık türü 6’ya düşmüş durumda

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yoksulun sofrasını terk eden kırmızı et fiyatlarına karşı “ et yerine balık yesek bu iş çözülecek” diyor. Ancak Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen denizlerin adeta yağmalanmasına seyirci kalıyor. Türkiye balık tüketiminin yüzde 70’inden fazlasını üreten Karadeniz’e her yıl 93 bin ton geri dönüşümü olmayan sınai atık bırakılırken, yanlış av teknikleri de Türkiye’de balıkçılığı bitirme noktasına getirdi. Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’nın bir araya gelerek oluşturduğu “Karadeniz Stratejik Eylem Planı” anlaşması doğrultusunda hazırlanan “Karadeniz Nasıl Kurtulur?” konulu çalışma raporunda, Karadeniz’in ekolojik dengesinin çökme aşamasında olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, 17 ülkenin ev, tarım ve sanayi atıklarını bıraktığı bir çöplük haline gelen Karadeniz’in ciddi biçimde hasta olduğunu belirterek, Karadeniz’in hacminin yüzde 87’sinde deniz yaşamının tamamen yok olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin balıkçılık üretimini resmi verilerden yola çıkarak derledik.

Ülkelere göre kişi başına balık tüketimi

Kişi başına balık tüketimi düşüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 2000 yılında 538 bin ton su ürünü tüketilirken 2017 yılında bu sayı nüfus artmasına rağmen 441 bin tona geriledi. Böylece 2000 yılında Türkiye’de kişi başına düşen balık tüketimi 8 kilo iken 2017 yılına dek yüzde 45 azalarak 5,5 kiloya düştü. Öte yandan komşu Yunanistan’ın kişi başına balık tüketimi yılda 19 kilo iken Karadeniz’i Türkiye ile beraber paylaşan Rusya’da kişi başına balık tüketimi 23 kilo.

Avcılık azaldı, yetiştiricilik arttı

Türkiye balık üretiminin yüzde 70’ten fazlasını Karadeniz’den elde ediyor. Ancak doğa düşmanı avcılık metotları denizleri kurutuyor. Türkiye denizlerinde 2000 yılında 503 bin ton balık avlanırken, 2017 yılında bu sayı 354 bin tona geriledi. Türkiye’nin denizlerinde büyük çoğunluğu 10 metreden kısa 15 bin adet tekne bulunurken uzmanlar ise denizlerin bir süre nadasa bırakılması gerektiğini vurguluyor. Öte yandan aynı dönemde balık yetiştiriciliği arttı. Türkiye’nin yetiştiricilik yaptığı balıklarda ise başı çipura ve levrek çekiyor. 2017 yılında yaklaşık 61 bin ton çipura ve 100 bin ton levrek yetiştirildi. Diğer yetiştirilen balıklar ise alabalıklardan oluştu.

Gelecek nesiller tanıyamayacak

Türkiye’de en çok tüketilen balık türü açık ara farkla hamsi. Öte yandan Hamsi avcılığı ile elde edilen hamsi miktarı yıldan yıla azalıyor. 2001 yılında hamsi avcılığı ile elde edilen hamsi miktarı 320 bin ton iken, geçen yıllar içinde bu sayı neredeyse yarı yarıya azalarak 158 bin tona geriledi. Diğer türlerde de durum bundan farklı değil.

İşte rakamlarla avlanarak elde edilen balıklar:

Buna karşılık iç tüketimi olmayan ancak ihraç edilen su ürünleri avlarında ise sert artışlar gözleniyor. 2001 den bu güne kum midyesi avcılığı ile elde edilen ürün 10 bin tondan 30 bin tona çıkarken, deniz salyangozu miktarı 2 bin tondan 9 bin tona yükseldi. Bu süre içinde avlanan karides miktarı ise 2 katına çıktı.

Temel sorun sürdürülebilirlik

Türkiye denizlerinin doğal balıklarının hızla tükenmesinde yanlış avlanma teknikleri belirleyici oluyor. Fakat mevcut durumun sürdürülmesi halinde gelecek nesiller pek çok balığı resimlerde görecek. Denizlerin kapasitesinin sonuna gelindiğini vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası su ürünleri raporunda “Avcılık politikaları ekosistem temelli bir yaklaşımla, üretimin sürdürülebilirliği üzerine oluşturulmalıdır. Avcılık faaliyetinin gerçekleştirildiği denizler ve içsuların kalite ve niteliklerinin her türlü kirlenme ve bozulmadan korunması, bu alanlardan üretim yapılmasının devam etmesi kadar, su kaynağı olarak gelecek kuşaklara aktarmamız gereken emanetler olarak görülmelidir” deniliyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber