Bakan kardeşine 'ballı görev': Eski Bakan’ın kardeşi Türk Telekom’a atandı
06.09.2018 08:57 GÜNCEL
Önceki kabinede Bakan olarak görev yapan Betül Sayan Kaya’nın kardeşi Fatih Sayan, Türk Telekom’un başkan yardımcılığı görevine getirildi

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın kardeşi Dr. Ömer Fatih Sayan ve Selim Dursun, Türk Telekom’un yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Telekom’un C Grubu imtiyazlı hissesini temsil eden Yönetim Kurulu üyesi Suat Hayri Aka ve Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahri Kasırga görevlerinden istifa etti. Kasırga, halihazırda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı görevini yürütüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Sayan aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak seçildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ise Türk Telekom Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı. Türk Telekom Denetim Kurulu üyesi Salih Orakçı ve İsmail Kartal da görevlerinden istifa ederken, denetim kurulunda boşalan üyeliklere Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu seçildi.

Ortalama 50 bin TL alacak
Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen Türk Telekom yönetimine atanan bürokratlara ödenen yüksek maaş ve yıllık 400 bin TL’yi bulan huzur hakkı ödemesi daha önce tartışma konusu olmuştu. Bu atama ile Dr. Ömer Fatih Sayan’a bakan yardımcılığı maaşının yanı sıra aylık ortalaması 50 bin TL’yi bulan bir ödeme yapılacak

Aile boyu bürokrat…
Fatma Betül Sayan’ın bakanlığı döneminde bir diğer kardeşi olan Nazmiye Sümeyye Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi üyesi olarak görev yapıyordu. Bir başka kardeş Ayşe Hilal Sayan Koytek ise Aile Bakanlığı’nda Müsteşar yardımcılığı görevinde bulunmuş, daha sonra istifa etmişti. Ayşe Sayan da bir süre önce Kuveyt’e Büyükelçi olarak atanmıştı.

***

ÖDP’den çağrı: Telekom soygununun hesabı verilsin

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, Türk Telekom’un özelleştirilmesiyle ilgili Gayrettepe’deki Telekom Binası önünde bugün basın açıklaması yapacak. Saat 12.30’da gerçekleştirilecek açıklamaya, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş da katılacak. Yazılı bir açıklama yayımlayan ÖDP, basın açıklamasına çağrı yaptı: “Ülkemizin değerli kuruluşları ve önemli gelir kaynaklarından biri olarak bilinen yüzde 55 hissesi 2005’te Suudi bağlantılı Oger Telecom’a satılarak özelleştirilen ve borç batağından kurtulamayan Türk Telekom şimdi Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın kuracağı girişim şirketine devredilecek. Özelleştirmelerin işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk olduğunu biliyoruz.”