Bakan Özhaseki'den deprem çıkışı: Sen gel hiçbir şey yapma, sonra buna kader de
10.03.2018 16:28 GÜNCEL
Bakan Özhaseki, Türkiye'nin 56 yıkıcı depremde 83 bin insanını kaybettiğini belirterek, "Depremle savaşılmaz. Önlem alınmazsa, işler doğru yapılmazsa depremin sonuçlarına da kader denilmez. Sen gel hiçbir şey yapma, zemine, yapıya dikkat etme, sonra bunu kader diye nitelendir. Bu kader falan değil, kendimizi helak etmektir'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Sahabiye projesi içinde yer alan Recep Mamur Camii ve Şükrü Malaz İlkokulu temel atma törenlerine katıldı.

Törende konuşan Bakan Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu o nedenle kentsel dönüşüme önem verdiklerini belirterek, ''Kentsel dönüşüm, ülkemiz açısından olmazsa olmazdır. Cennet gibi ama deprem ülkesiyiz. 2 yılda bir yıkıcı depremler yaşıyoruz. Bu ülkede yıkıcı 56 depremde 83 bin insanımızı kaybettik. Milyarlarca paramız gitti. Maalesef zeminimizin altı sağlam değil. Depremle savaşılmaz. Önlem alınmazsa, işler doğru yapılmazsa, depremin sonuçlarına da kader denilmez. Zemine ve yapıya dikkat edeceğiz. Kayseri'nin yetiştirdiği dünyanın ününden söz ettiği Mimar Sinan, Süleymaniye Camisi'ni yapmadan önce zeminin ıslak ve gevşek olduğunu görünce, kuyular açtırıp, suları denize akıttı. Zemini böylece sertleştirdi. Depremde caminin kubbeleri yıkılmasın diye örümcek ağı gibi temeller attı. Caminin içindeki kolonları kurşunlar döküp, sağlamlaştırdı. Sen gel hiçbir şey yapma, zemine, yapıya dikkat etme, sonra bunu kader diye nitelendir. Bu kader falan değil, kendimizi helak etmektir.'' diye konuştu.

(DHA)