Anasayfa EKONOMİ Bakan Pakdemirli: Tüm sığır varlığında Avrupa Birliği’nde birinci sıradayız

Bakan Pakdemirli: Tüm sığır varlığında Avrupa Birliği’nde birinci sıradayız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş havyan varlığında da Fransa'dan sonra Avrupa'da ikinci sıradayız" diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırklareli’de Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı. Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Sektörü üzerine çeşitli açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, gelecek yıllarda gıdayı üretmenin teknolojiyi üretmekten daha önemli hale geleceğini ifade ederek, “Ben hep konuşmalarımda şunu söylüyorum; dünyayı doyuran ülke, dünyanın lideri olacak. Gıda üretimi ve tarımsal ürünleri işleye firmalarda çok ön planda olacaklar. Her konuşmamda ifade ediyorum tarım savunma sanayin çok daha önemli. Tarım arazimiz yoksa savunma sanayimiz olmuş bir önemi yok. Çünkü bir savaş durumunda aç kalırsınız. Aç kaldığınız zaman uçaklarınızı yiyemezsiniz. Roketlerinizi yiyemezsiniz. Elektronik aletlerinizi yiyemezsiniz. Yani buzdolabı boşsa bunların hepsi boş” dedi.

Pakdemirli konuşmasının devamında, “Birleşmiş Milletler verilerine göre, Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da 1, dünyada 7, toprak kaynağı olarak 17. sırada. Buradaki en büyük başarı, üreticinin başarısı. Biz sadece destek olmaya çalışıyoruz. Destek bizden, çaba, gayret ve başarı sizden. Biz bu gözlükle bakıyor, bu gözlükle görüyoruz. Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş havyan varlığında da Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sıradayız” ifadelerini kullandı.

“ÜRETMEKTE ZORLANIYORUZ”

“Bazı yapısal problemlerimiz var mı var, arazilerimiz küçük mü küçük” diyen Pakdemirli, “İşletmelerimizde ekonomik üretmekte zorlanıyor muyuz zorlanıyoruz. Bütün bunlara rağmen Türkiye Avrupa’da bu pratiklik sayesinde birinci sıraya yerleşmiş durumda. Biz bakanlığa geldiğimizde, hayvancılıkta aldığımız tedbirle beraber 2022 yılında inşallah Türkiye hem küçükbaşta hem de büyükbaşta hayvan ihraç eder hale gelecek” ifadelerine yer verdi. 2002’de 1,9 milyar dolar olan desteklerin bugün 16 milyar liraya geldiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Bitkisel üretim 98 milyon tondan 120 milyon tona gelmiş. Aşağı yukarı yüzde 25 artışımız var. Büyükbaş adedimiz 9,9 milyondan 17 milyona gelmiş, aşağı yukarı yüzde 70 artmış. Küçükbaş adedimiz 32 milyondan 45 milyona gelmiş, kanatlı adedimiz de 250 milyondan 356 milyona gelmiş. Et üretimimiz 420 bin tondan 1,1 milyon tona, süt üretimimiz 8,4 milyon tondan, 22,1 milyon tona, tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2,1 milyon tona, yumurta üretimimiz 11 milyardan 20 milyara, bal üretimimiz 74 bin tondan 108 bin tona gelmiş. Ocak ayında 2,3 milyar lira, eski parayla 2,3 katrilyon destek ödemelerini yaptık” diye konuştu.

SON HABERLER

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Ukrayna, Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımları yürürlüğe koyan kararnameyi imzaladı.

Soldado’dan Ersun Yanal’a övgü

Fenerbahçeli futbolcu Roberto Soldado, teknik direktör Ersun Yanal'ı överek, "Ersun hocamız bana...

AB’den Brexit için koşullu erteleme teklifi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Avam Kamarası'nın ayrılık anlaşmasını onaylaması...

Mansur Yavaş: 2014 acısını yaşamayacağız

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, bu kadar kötülük karşısında...

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...