Anasayfa YAZARLAR Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet lağvedildi; yürütme yetkisi, Cumhurbaşkanı’na verildi; bakanlar, birer hizmet birimine indirgendi. TBMM dışına çıkarılan bakanlar ile Cumhurbaşkanı (CB) arasına politika kurulları yerleştirildi.

Üç bakanın istifa gereği kalktı: TBMM genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilir (md.114).

Aslında, 2017 Anayasa düzenlemesine göre, bakanlar, büyük ölçüde siyasetin dışına çekildi; sadece siyasal kararlar değil, teknik nitelikteki kararları bile CB alıyor veya açıklıyor, soğan ve sarımsak fiyatlarına kadar. Görev ve yetki bakımından siyasal karar mekanizması dışında tutulan bakanlar, siyasetin olmazsa olmazı seçimlerin bağrında. Bunun anlamı şu: atanmışlar, seçim yarışında taraflar. Öyle ki, Bakan, konuşmalarına tepki gösteren yurttaşı gözaltına aldırabiliyor (“Soylu’ya tepkiye anında gözaltı”, cumhuriyet, 16 Mart). Parti genel başkanı olarak değil, CB unvanı ile seçim kampanyasının yürütülmesi ise, Serbest yarış ilkesini (Any., md.67) askıya aldı.

ANKARA GARI VE YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’da cami katliam ve vahşetini en sert biçimde lanetlerken, Ankara Garı önündeki toplu katliam, yöneticilerimizin tavrı bakımından bellekte canlanıyor: kameralar karşısında gülümseyen bakanlar, açıklama bile yapamayan başbakan, “kokteyl terör” nitelemesi, vahşeti sıradanlaştırma gayreti değil mi idi? Büyükelçilerin katliam yerine karanfiller koyması, “yerli ve milli!” sorumluları benzeri bir davranışa yönlendirmemiş mi idi? Buna karşılık, Yeni Zelanda saldırısı ve vahşeti nedeniyle bir tür devlet çıkarması yapmakla yetinmeyen Ankara, “Yeni Zelanda sormazsa hesabını sormasını biliriz” (CB) tehdidini savurdu… O sırada, Yeni Zelanda Büyükelçimiz, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılıyor; tehditvari sözlerin sahibi için, “ignoble” ve “irrefléchi” gibi rahatsız edici nitelemeler yapılıyordu.

TERÖR/BEKA VE KANKA

2017 Anayasa değişikliğine “hayır”, terörle eş tutuldu; 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı “beka” sorunu ile meşrulaştırılmak istendi; “terör/beka ve kanka” kokteyli eliğinde yürütülen 31 Mart seçim kampanyası ise, çok tehlikeli bir zemine kaydırılıyor. M. Akşener’e “kaçacak delik” ve M. Yavaş’a “hapishane yolu” gösteren Erdoğan; “Tank palet fabrikasının mülkiyeti Katar’a geçmedi” diyerek CHP Genel Başkanı’nı tehdit ediyor. Yürütme, mahkemelerde görülen davaları, “terör sopası” ile etkilemek için kolektif çaba gösterirken, TBMM iradesini ipotek altına alma yönündeki münferit çabalar (MSB Akar’ın askerlik sistemi çıkışı örneği) da süreklilik taşıyor. Dış tehdit algısı için, Türkiye’yi Venezuela ile kıyaslayan(29.01.19) Bahçeli, bu kez, Yeni Zelanda’daki saldırıyı, -Dünya geneline yaymak için- imdadına yetiştiği müttefiki, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi benzeri bir yaklaşımla, bunu da fırsata çevirmeye çalışıyor, vahşeti seçim meydanlarına taşımak suretiyle.

ASKERİ VE SİYASAL AYAK

Cumhur İttifakı için kanka nitelemesi yapan Bahçeli, FETÖ terör örgütü için; “askeri ayak Sincan’da, siyasal ayak nerede?” diye sordu: “15 Temmuz yurtta sulh konseyi mensupları hapiste; 15 Temmuz siyasi kanadı, ne olursa olsun 31 Temmuz akşamından itibaren bulunmalı, gündeme getirilmeli…” Bahçeli’yi rahatsız edecek başka sorunlar da az değil. Örnek: MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kavramının öncülüğünü yaptığı halde, yandaş medya, “başkan” nitelemesinde ısrarlı.

ÇANAKKALE VE ANADOLU

Çanakkale Zaferi’nin 104. yılını anarken, bu zafere borçlu olduğumuz Anadolu’yu yerel seçimler vesilesi ile adeta “savaş alanı”na çevirme çabası, pek acı verici. Bu acının kana dönüşmemesi için, son on günü çok iyi değerlendirerek, iktidar sarhoşlarına seçimlerin savaş değil, demokrasi anlamına geldiği dersini vermeliyiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,429AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kredi borcu kıskacında bir halk: Telefonu sessizde kullanıyoruz!

Kamera: Gamze TürkkaynağıMikrofon: Meral DanyıldızTürkiye Bankalar Birliği...

Houston Rockets Westbrook’u kadrosuna kattı

Amerikan Basketbol Ligi ekiplerinden Houston Rockets, Chris Paul takası karşılığında Oklahoma City...

‘El Chapo’nun cezası belli oldu

ABD'de tutuklu bulunan Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman hakkında görülen...

Muğla ormanları yanmaya devam ediyor: Bu sefer de Köyceğiz’de yangın çıktı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının söndürülmesi...

Batı Şeria’da Filistinli tutuklunun ölümünü protesto edenlere saldırı

Batı Şeria'da 31 yaşındaki Filistinli tutuklu Nassar Takatka'nın dün sabah İsrail hapishanesinde...

Savcı çocuğunun işlemediği adli suç kalmamış

Bakırköy’de kız arkadaşını döven, otomobilini kendisine tepki gösteren vatandaşların üzerine sürerek 8...

Damien Comolli’ye sürpriz talip

Fenerbahçe’de geçtiğimiz sezon yaptırdığı transferlerin performansıyla eleştiri oklarının hedefi haline gelen Damien...

Sinop’ta “keyfine düşkün” iskelet bulundu

Sinop'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı...

Elvis Presley’nin hayatı film oluyor

“Rock 'N' Roll müziğin kralı” Elvis Presley’nin hayatını anlatan sinema filminde başrolde...

Konforlu hizmet sunabilmek için dolmuşuna ev tipi klima taktırdı

Adıyaman'da şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Hüseyin Demir, minibüsüne ev tipi klima...

Sonraki haber