Anasayfa SAĞLIK Bakanlığa hacamat, sülük itirazı: Bilimsel veri olmadan hastalar tedavi edilmez

Bakanlığa hacamat, sülük itirazı: Bilimsel veri olmadan hastalar tedavi edilmez

Kanser haftası öncesi hastalar ve hekimler, Ankara’da düzenlenen Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi’nde buluştu.
13. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) himayesinde, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından düzenlenen kongre hekimler ve hasta yakınlarının katılımıyla gerçekleştirildi. 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında uzmanlar “Yapabiliriz, yapabilirim” sloganı ile kanser ile mücadeleye vurgu yaptı.


Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Dünyada her yıl 12 milyon insana, Türkiye’de ise her yıl 170 bin kadar insana kanser tanısı konulduğuna dikkat çekerek nüfusa bağlı olarak kanserin artıyor gibi gözüktüğünü ama yaşa, orana ve hıza bakıldığında bu hızın Türkiye’de ve gelişmiş ülkelerde azalmaya başladığının görüldüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Yalçın, kanserle mücadelede bireylerin mutlaka kendiyle ilgili yapabilecekleri şeyler olduğuna vurgu yaparak “Öncelikle her bir bireyin kendine düşen sorumluluklarını yerine getirip, kendi farkındalığını sağlaması lazım. Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam tarzını benimseyip kanser kontrollerinden yararlanması lazım. Biz kanserden korkmamak, sağlık hizmetlerine başvurmak gibi temel yaklaşımları anlatıyoruz. Hastalar mücadelede yalnız değiller. Bununla ilgili hem bürokratik hem de uluslararası alanda bir şeyler yapılmalı’’ ifadelerini kullandı.

‘İspatlanmış yöntemler önemli’
Sağlık Bakanlığı’nın hacamat, sülük, akapunktur, bitkisel tedavi gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını bilimsel bulmadığını belirten Prof. Dr. Yalçın ‘’Biz bir şeyin geleneksel ya da doğal olmasına bakmıyoruz, bu ikinci plan. Hastaların bilimsel veri olmadan tedavi edilmesine karşıyız. Hastalarımıza bilimsel veriler oluşturulmadan tedavilerini yapıp bunun da ticarileşerek ortaya konmasına karşıyız. Çünkü insan hayatı önemlidir. Her şey bilimsel verilere dayalı olmalı ve takip edilmelidir” dedi.

Aynı konuda Prof. Dr. Tezer Kutluk ise “Kanser, yanlış veya eksik tedavi edildiği zaman yüksek oranla ölümle sonuçlanan ama doğru tedavi edildiğinde çok ciddi başarıların elde edildiği bir hastalık grubudur. Bu nedenle ispatlanmış yöntemlerin yerini hiçbir şey alamaz” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

***

“Hareketsiz yaşam, bazı kanser türleriyle yakından ilişkili”

Prof. Dr. Özlem Er, masa başı çalışanların kanser ilişkisine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Masa başı çalışanların kanser olma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen Prof. Dr. Er, açıklamasında“Masa başı çalışıp, hareketsiz kalanlar, kolon kanseri, rahim kanseri ve akciğer kanseri riskini daha yüksek yaşıyor. Özellikle telefon, bilgisayar, televizyon karşında geçirilen zaman, bunda ciddi pay sahibidir. Hareketsiz yaşam; iskelet, kas, dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım sistemi, endokrin sistem gibi vücuttaki pek çok mekanizma, pek çok sistem üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bunların yanı sıra hareketsiz yaşam, bazı kanser türleriyle de yakından ilişkili.

Özellikle 10 yıldan fazla masa başı iş yapanların kanser olma ihtimali, hareketli iş yapanlara göre iki kat daha fazla. Hareketsizliğin yanı sıra, sağlıksız yiyecek ve içecekleri daha fazla tüketiyor. Ayrıca bu hareketsizlikten vazgeçmeyenler sigaraya daha kolay başlıyor.” ifadelerini kullandı.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

Sonraki haber