Bakırköy'de Newroz coşkusu
21.03.2018 13:13 GÜNCEL

HDP ve sivil toplum kuruluşlarının Bakırköy Pazar Meydanı'nda düzenlediği Newroz etkinlikleri için on binlerce kişi bir araya geldi.

Etkinlik için alana çıkan yollar, yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Alanın İsmail Erez Bulvarı ve İncirli girişlerinde arama noktaları kurulurken, Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosunun Bakırköy İstasyonu'na giriş ve çıkışlarda da aramalar yapıldı.

Yollar bariyerlerle ayrılırken, toplu taşıma araçlarıyla Marmara Forum ve İncirli civarına gelenlerin HDP bayrakları taşıdıkları görüldü.

60 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Bakırköy’deki Newroz kutlamaları esnasında 'terör örgütü propagandası yaptığı' iddia edilen 60 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınanlardan bazıları Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltına alınanların sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.

TEMELLİ: BU GİDİŞATA DUR DİYECEĞİZ

Kutlamada konuşan HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, "Kendi iktidarını devam ettirmek isteyenler zulmü her yere yayıyorlar. Evlerimizin içine, sokaklarımıza, iş yerlerimize, tarlalarımıza o zulmü taşıyorlar. Bu zulümle abat olacaklarını sanıyorlar. Halk size 'hayır' diyecek, bunu durduracak. Nasıl 16 Nisan'da 'hayır' dediysek, şimdi de alanlarda sokaklarda meydanlarda faşizmi yıkacağız, bu gidişata dur diyeceğiz" dedi. Temelli'nin konuşmasının ardından Kürtçe ve Türkçe türkülerle alanda bulunanlar halay çekti.

bakirkoy-de-newroz-coskusu-441608-1.bakirkoy-de-newroz-coskusu-441609-1.