Balıkesir’in Kocaseyit Köyü’nde taş ocağına karşı tepki

Balıkesir Havran’a bağlı Kocaseyit Köyü’ndeki köylülerinin taş ocağına karşı mücadelesi sürüyor.

Havran ilçesine bağlı Kocaseyit köylüleri 15 yıldan bu yana köylerinin yakınında faaliyet gösteren Uysal Kırmataş Tesisleri’nden yükselen toz bulutlarının çevreye ve sağlıklarına verdiği olumsuzluklara karşı isyan ediyor.


Ayvalık Tabiat Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Edremit Çevre Platformu, Havran Çevre Platformu ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneklerinin çağrısıyla oluşan heyet köylülerin mücadelesine katkı sunmak ve destek vermek için Kocaseyit Köyü’ne gitti. Taşocağının bulunduğu bölgede incelemelerde bulunan heyet adına yapılan ortak açıklamada konuşan Ömür İlgör, köylülerin bu zamana kadar taş ocağına çalmadık kapı bırakmadıklarını, başvurdukları tüm kamu görevlilerinin deyim yerinde ise topu bir başkasına atarak köylüleri oyaladıklarını söyledi.

canakkale-nin-kocaseyit-koyu-nde-tas-ocagi-isyani-498419-1.

Köylülerin yıllardır maruz kaldıkları bu olumsuzluklardan kurtulmak için ocaklara giden kamyonların asfalt dahi dökülmemiş toprak yollarını kapatmaya çalıştıklarında güvenlik görevlilerinin sert müdahalesiyle karşılaştıklarını aktaran İlgör, “Köyde kanser vakaları son yıllarda oldukça çoğalmış. Taş ocaklarının altında kalan su havzalarından gelen suları dahi içilemez durumda. Bu kırma taş tesisleri nedeniyle bu toz kabusu Kocaseyit’in üzerinden kalkana kadar çevre örgütleri olarak köylülerin mücadelesine destek olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yıllardır hiçbir önlem alınmayan bu taş ocağının acilen kapatılmasını isteyen İlgör, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulmuş BASKİ’nin Kocaseyit Köyünün içme suyuna sahip çıkarak gerekli altyapı çalışmalarını acilen başlatmasını söyledi. İlgör, “Maden İşleri Genel Müdürlüğü bu tesisin çalışma ruhsatını derhal iptal ederek, kirlettiği alanları rehabilite etmelidir. Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün kırmataş tesislerinin çevreye verdiği tahribatı yerinde inceleyerek firmaya gerekli cezai yaptırımları uygulaması, yöre milletvekillerimiz de Kocaseyit köylülerinin yanında yer almalıdır” ifadelerini kullandı.

canakkale-nin-kocaseyit-koyu-nde-tas-ocagi-isyani-498420-1.

BİZİ TAKİP EDİN

359,064BeğenilerBeğen
54,871TakipçiTakip Et
1,081,216TakipçiTakip Et
7,446AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL