Balkanlar'ın en önemli Vosvos minibüs buluşması başladı
06.07.2018 10:52 YAŞAM

Her yıl farklı bir Balkan ülkesinde düzenlenen Balkan Bus Meeting bu sene Türkiye'de. Sekizinci buluşma bugün başladı.

balkanlar-in-en-onemli-vosvos-minibus-bulusmasi-basladi-483565-1.

Vosvos minibüslerin (bus) Balkanlar'daki en önemli buluşması olan Balkan Bus Meeting bugün Burhaniye - Altın Camping'de başladı. Pazar gününe dek sürecek buluşmaya hem Türkiye'den, hem de Balkan ülkelerinden 100'ü aşkın klasik Vosvos minibüs ve karavanların katılması bekleniyor. Buluşmaya bu sabah (Cuma) itibariyle giriş yapan 35 dolayında bus, Vosvos ve karavan alanda renkli görüntülere sahne oldu.

balkanlar-in-en-onemli-vosvos-minibus-bulusmasi-basladi-483563-1.

İlki bundan sekiz yıl evvel, 2011 yılında Yunanistan'da düzenlenen buluşma ertesi yıl Bulgaristan'da düzenlenmiş, 2013'de ise ev sahipliğini Türkiye üstlenmişti. İğneada'daki o buluşmaya 44'ü yurt dışından olmak üzere 280 dolayında bus, Vosvos ve karavan katılmıştı. Sonraki senelerde Romanya, Sırbistan ve yeniden Yunanistan ile Bulgaristan'da düzenlenen buluşmanın bu seneki adresi yeniden Türkiye oldu.

balkanlar-in-en-onemli-vosvos-minibus-bulusmasi-basladi-483566-1.

Türkiye'deki buluşmayı organize eden Anatolia Bus Club, "Bu seneki buluşma yine renkli geçecek. Bu etkinlik Balkanlar'daki en prestijli buluşma olarak kabul ediliyor. Buluşmaya cuma sabah olmasına rağmen 35-36 dolayında araç giriş yaptı. Toplam katılım 100'ü aşacaktır ve bunların 30'unun da yurt dışından olacağını tahmin ediyoruz. Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Almanya, Sırbistan'dan katılım bekliyoruz. Cumartesi tüm gün gelenekselleşen etkinliklerimiz olacak. Ama en önemlisi sekiz yıldır bir araya geldiğimiz insanlarla yeniden buluşmak, klasik Volkswagen ve kamp kültürünü geliştirmek için uğraş veriyoruz. Ve elbette sınırların olmadığı bir dünya özlemi de tüm ülkelerce buluşmalarda en çok dile getirilen duygu" açıklamasını yaptı.

balkanlar-in-en-onemli-vosvos-minibus-bulusmasi-basladi-483564-1.

Buluşmanın şimdilik en eski model Vosvos minibüsü ise henüz buluşma başlamadan alandaki yerini alan 1966 model Volkswagen T1. Kocaeli'den buluşmaya eşi, 3,5 yaşında ve 8 aylık iki çocuğuyla katılan Utku Can Demir, "Buluşmaya katılmamdaki en büyük sebeplerden biri Anatolia Bus Club'un organizasyonu olmasıydı. Ayrıca kamp kültürü ve Volkswagen hobisini çocuklarımızın da almasını istedik. Kocaeli'nden buluşmaya katıldık. 52 yaşında bir ihtiyar delikanlı ile burada olmak çok keyifli" dedi.

balkanlar-in-en-onemli-vosvos-minibus-bulusmasi-basladi-483568-1.

Balkanlar'daki bus sahilerini ve karavan sevdalılarını bir araya getiren Balkan Bus Meeting pazar gününe kadar devam edecek.