Anasayfa ARŞİV Balkondaki çamurlu bot

Balkondaki çamurlu bot

“… Aradan çok uzun yıllar geçti. Cezaevleri sorunlarla doluydu. İçerdeki insanlar hakkında,  mevcut yönetim kesin bir hesaplaşma planı yapmış gibiydi. O cezaevinden bu cezaevine nöbete koşuyorduk. Türkiye PEN Merkezi ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi yazarlarla TYS Merkezi’nde açlık grevi yaptık. Gündüz avukat olarak, akşam yazar olarak bir çaba içindeydik… Ancak, durumlar hiç iç açıcı değildi.  2000 yılının Aralık ayında uzunca bir bayram vardı. Karım ve çocuklar Denizli’ye kayınvalideye gitmek istediler. Gittiler. Ben gitmedim. Cezaevlerinde, bayram tatilinde olaylar olabilirdi, ortalıkta kimsecikler bulunmayabilirdi… Ve 19 Aralık “Hayata Dönüş Operasyonu” yapıldı… İnsanlar öldü. Genç insanlar. Türkiye Cezaevlerinde F Tipi olarak adlandırılan özel yapılı cezaevleri dönemine geçildi.

Operasyon sonrasında ölen gençlerden bir kısmı için Gazi Cemevi’nde tören yapıldı. Oradan sonra, Habibler’in ilerisindeki “Cebeci Mezarlığı”nda gömülmeleri söz konusuydu. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin çağrısı ile Gazi Mahallesi’ne gittik.

-Orada tanık olduklarım; öpmek için ölü oğlunun sağlam bir bedeni olmasını isteyen anne, yağmur altında, incecik omuzlarda beklerken ıslanan tabutlar… Bütün bunları birgün belki yazacağım. Cesaret edebilirsem; acıyı hafifletmeden, olduğunda ağır da göstermeden, sömürmeden…-

Ancak, o gün, uzun süren cenaze işlemleri, emniyetin insanları bekletmesi derken, Cebeci Mezarlığı’na varıldığında akşam olması. Ortalık bir çamur deryası idi. Fenerlerle, arabaların ışığında mezarlar kazıldı. Mezarların içi, dışı ayağımıza kadar gelen çamur bir bütün gibiydi. Sonra çocukları o çamur deryası içindeki mezarlara bıraktık. Bana öyle geliyor ki, ayağımın altındaki çamur ile mezardaki çamur ve hatta ölüler organik bir bütün gibiydi… Ölümle ve bedenler ayağımıza bulaşmış gibiydi.

Geç vakit eve geldim. Botlarım çamura batmıştı. “Hayata Dönüş” yalanı içinde derken onca insan ölmüştü. Hepsinden bir parça botu kaplayan çamurdaydı sanki.

2001 yılının Haziran ayına kadar, altı ay botlar balkonda durdu. Çamurlar kurudu. Bir kısmı döküldü… Neden sonra dokunabildim. Ve o toprağı saksılara döktüm…”

İnsanın kendi kitabından bu kadar uzun alındı yapması ayıp belki( Kırk Adımda Fulya, Heyamola yyaınları, 2010).  Ancak, iktidarın hala hesabını vermediği “Hayata Dönüş” katliamı suçu karşısında, benim bu ayıbım oldukça hafif ve naif kalır. Böylsi bir kişisel “meşruiyet” içinde kendimdem alıntı yaptım.

Kamu hukukunda, daha genel bir söyleyişle, kamusal işlerde devletin sürekliğinden söz edilir. Bu aslında, iyi bildiğimiz yalın gerçek olan, iktidarın sürekliliği demektir. Egemenlerin iktidarının aktörleri değişir. Eğer kökten bir iktidar değişimi sözkonusu değilse, devam eden aynı iktidardır. Bu açıdan, katliamı yapan iktidar değişmemiştir. Aktörler değişmiş olsa da. Mevcut iktidarın aktörleri ne denli çok demokrasi sözü etseler de, sonuçları ortada olan eski “meş’um” icraatların tüm kiri kendilerinin de yakasındadır.

Bu açıdan, iktidar edenler hala, kesin bir sorumluluk altındadır vesselam.

Haftanın dizesi; “Koca bir incir kendini örter utançla” (Cengiz Bektaş, Mor, Cem Y.)

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İzmir’de sigara fabrikasında patlama: 1 işçi yaşamını yitirdi

İzmir'in Tire ilçesindeki bir sigara fabrikasında üretim kazanında patlama meydana geldi. İş...

6. yıl dönümünde şarkılarla Gezi Direnişi

Türkiye tarihinin en büyük direnişlerinden biri olan Gezi Direnişi’nin 6. yıl dönümü....

İstanbul seçimi için kesin aday listesi açıklandı

İstanbul İl Seçim Kurulu, 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimde yarışacak kesin aday listesini...

Moody’s: BDDK’nin döviz uygulaması kredi notu açısından negatif

Moody's, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankalardan döviz alımlarına ilişkin getirdiği...

Gazetecilere yönelik saldırılar Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin...

Roger Waters metroda görüntülendi

Efsanevi Pink Floyd grubunun üyelerinden Roger Waters, önceki gün metroyla seyahat ederken...

Karadeniz’de ‘kıyı erozyonu’ tehdidi

Karadenizde'de deniz tabanından çekilen kumun, kıyı erozyonuna neden olduğu ortaya çıktı. Kıyıya...

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu...

‘Slaven Bilic, Başakşehir’e geliyor’ iddiası

Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Slaven Bilic'in Başakşehir'le anlaşma sağladığı iddia edildi.

Süper Lig’e yükselme mücadelesinde heyecan dorukta

Spor Toto 1. Lig'den Süper Lig'e yükselecek son takımın belli olacağı play-off...

Sonraki haber