'Bankacılıktaki çalışan ihtiyacı yüzde 30 azalabilir'
13.09.2017 13:53 EKONOMİ
Citibank bankasının eski CEO'su Vikram Pandit, sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Pandit, yapay zekânın ve robot teknolojilerinin gelecekte bankacılık sektöründe çalışan ihtiyacını yüzde 30'a kadar azaltabileceği görüşünde.

Çeviri: ANIL KARACA | @anilkaraca17 | [email protected]

Citibank'ın bağlı olduğu Citigroup'un ekonomik kriz dönemindeki lideri Pandit, teknolojideki gelişmeler dolayısıyla gelecek 5 yılda bankacılık işlerinde yüzde 30 azalma olabileceğini söyledi.

The Independent'ın aktardığına göre, 60 yaşındaki Pandit, Çarşamba günü Bloomberg'e verdiği röportajda, yapay zekâ ve robotik teknolojilerin bankacılıkta 'arka planda' çalışanlara duyulan ihtiyacı azaltacağını söyledi.

bankaciliktaki-calisan-ihtiyaci-yuzde-30-azalabilir-349930-1.

Vikram Pandit

Yapay zekâ, robotik teknolojileri ve doğal dil ile ilgili tüm gelişmeler, işlemleri kolaylaştıracak bir hâl aldı" diyen, 2007 ile 2012 yılları arası Citigroup'un CEO'luğunu yürüten Pandit, bu gelişmelerin ofislerdeki arka plan işleri değiştireceğini belirtti.

Wall Street'teki büyük şirketler, makine öğrenimi ve bulut bilgi sayımı gibi teknolojileri kullanarak işlemlerini otomatikleştiriyor; bu da birçok çalışanı duruma adapte olmaya ya da başka pozisyonlar aramaya itiyor. Bank of America Corporation'un yöneticilerinden Tom Montag, haziranda yaptığı bir açıklamada şirketin insanların yapabileceği işleri teknolojinin yapmasını sağlayarak tasarruf etmeye devam edeceklerini söylemişti.

Pandit'in iş kayıpları ile ilgili tahmini, Citigroup'un geçen yıl yaptığıyla benzeşiyor fakat bunun gerçekleşeceği zamana ilişkin tahmini agresif olarak niteleniyor. 2016 Mart ayında banka tarafından yayımlanan raporda, 2015 ile 2025 yılları arasında çalışan sayısındaki düşüşün, yüzde 30 civarlarında olacağı belirtilmiş; bu da bankacılıktaki otomasyona bağlanmıştı. Raporda, bu yüzden sadece ABD'de 770 bin, Avrupa'da yaklaşık 1 milyon tam zamanlı çalışan kaybına yol açabileceği kaydedilmişti.