Bankalar artık hesap işletim ücreti alamayacak

Danıştay 15’inci Dairesi’nin kararıyla bankaların hesap işletim ücreti alması yasaklandı. Dekontu olan yurttaşlar paralarını tüketici hakem heyeti sayesinde kısa sürede geri alabilecek. Hakem heyetleri ise, en fazla 6 bin 680 liraya kadar olan alacakları kabul ediyor. Bu rakamın üzerindeki alacaklar için tüketici mahkemelerinde dava açılması gerekiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Danıştay’ın verdiği karara göre artık bankalar hesap açtıran hiç kimseden hesap işletim ücreti adı altında ayrıca ücret alamayacak. Üstelik karar sayesinde geçmişe dönük 10 yıllık süreçte ödenmiş hesap işletim ücretlerinin bankalardan geri alınmasının da önü açılmış oldu.


BANKALARDAN İSTEYECEKLER

Yeni kararla birlikte geçmişte ödedikleri paraları geri almak isteyenler ya bankalara dilekçe yazarak noter üzerinden doğrudan ya da iadeli taahhütlü olarak postayla bankalardan talep edecekler. Bankalar bu talepleri direkt karşılarsa sorun olmayacak; ancak ödemek istemezlerse bu sefer alacaklıların tüketici hakem heyetine dekontlarla birlikte başvuru yapması gerekecek.

BİZİ TAKİP EDİN

358,885BeğenilerBeğen
54,822TakipçiTakip Et
1,079,884TakipçiTakip Et
7,368AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL