Banliyö krizi yeniden?

Ertelenen şehir politikası, burka yasağı yasası, güvenlik önceliği derken, Fransız banliyölerinde tehlike çanları yeniden çalıyor. 2005 Kasım’ında Paris yakınlarındaki Clichy-sous-bois’da polisten kaçan biri Türk üç gençten ikisinin ölmesinin ardından, ülkenin dört bir yanındaki banliyöler haftalar boyunca alevlenmişti. Aynı beldenin Sosyalist Partili belediye başkanı Claude Dilain’in başını çektiği 46 “hassas kentsel bölge” belediye başkanı, 23 Mayıs Pazar günü, iktidara yakın Journal du Dimanche gazetesinde hükümete açık mektup ve bir imza kampanyası yayınladı. 46 başkandan beşi hariç, diğerleri Fransız solunun farklı renklerini temsil eden Sosyalist Parti, Fransız Komünist Parti, Avrupa Ekoloji ve Yeşiller’den seçilen yerel yöneticiler.
“Banliyöleri tanımayanlara açık mektup” tam anlamıyla Sarkozy ve iktidara uyarı niteliğinde. Hükümet temsilcilerinin sorunlu hassas kentlerle ilgilenmemesinin yeniden banliyölerde şiddet olaylarına neden olabileceğini vurgulayan belediye başkanları, medyaların da olumsuz neşriyatı sayesinde giderek artan güvenlik sorununun ötesinde, hassas bölgelerin çıkmazlarına işaret ediyorlar. İşsizlik, okulda başarısızlık, kötü barınma gibi sorunlara birçok kamu hizmetinden mahrum bırakılmak da eklenince, bu bölgelerde yaşayanlar derin bir terk edilme duygusu içinde yaşamak zorunda kalıyor. “Aynı dünyada yaşamama” hissi ise bu “gettolarda” yaşayanlarla, onların semtlerini bu sıfatla niteleyen toplumun diğer bireylerinin paylaştıkları tek ortak payda gibi görünüyor. Fransız toplumunun simgesi özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkeleri buralarda yerini giderek eşitsizlik ve “herkes kendi çöplüğünde kalsın” ilkelerine bırakıyor. Öfkelerini açıkça ifade eden başkanlar, bu çağrı ile Başbakan François Fillon ile Kentsel Politikadan sorumlu Devlet Sekreteri Fadela Amara’nın 25 Mayıs’ta toplanan Ulusal Kentsel Danışma Kurulu’ndan beklentilerini de dile getiriyordu.
Birçok hassas bölge belediye başkanının davet edildiği Danışma Kurulu toplantısı beklenileni veremedi. “Acil” ihtiyaç bir sene sonrasına kaldı. Halbuki hemen öncesinde, Başbakan’dan somut önlemler, ve önümüzdeki aylarda başlayacak bir eylem takvimi bekleniyordu. Ancak önerilen banliyö reformunun en erken bir yıl sonra başlayacağı açıklandıktan sonra, bu bölgelerde derin bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Şubat 2008’de büyük ümitlerle açıklanan “Banliyö Umut Planı”nda sorumlu Amara’nın göreve geldiğinden beri somut hiçbir gelişmeye imza atamadığı iktidarın kendi kulislerinde bile fısıldanıyor. Ancak tüm başarısızlıklarına ve topladığı eleştirilere rağmen, burka yasağını şiddetle savunan Amara nedense kabine değişikliklerinden hasarsız çıkmayı başarıyor.
Peki banliyölerde yeniden yaşanacak olası şiddet olayları kime yaracak? İrdelenmesi gereken esas nokta burada yatıyor. Hassas bölgeleri öncelikler listesinden silen iktidar, ilk alevlenmede faturayı çoğu sol partilerden seçilen başkanlara ödetmekle kalmayacak, Sarkozy’nin giderek zorlaşan yeniden seçilmesine de hazırlık yapmış olacak. Öyle ki, son bölgesel seçimlerde Le Pen’in Ulusal Cephe’sinin ülke çapında gerçekleştirdiği yüksek oy oranı iktidardaki UMP’lileri düşündürüyor. Bu yüzden de yönetimdekiler, söylemlerini giderek sağın aşırısına, güvenliğin önemine, ötekileri damgalamaya kaydırmaya başladı bile. Zaten incecik bir ipliğe bağlı kentsel dengelerin bozulmasını isteyerek kışkırtarak, 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ellerinde patlaması muhtemel tehlikeli bir zemin hazırlıyorlar.

Önceki haberSağ olasın Platini
Sonraki haberSADECE HAMASET!

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Mersin’de dereye düşen 8 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesinde iki gün önce dereye düşerek kaybolan 8 yaşındaki...

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...

MHK’den “ofsayt çizgisi” açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), dün akşam oynanan Bursaspor-Galatasaray...

KONDA, bu yıl ilk kez anket açıklamayacak

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı...

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...