Anasayfa ARŞİV Baraj eşkıyalıktır

Baraj eşkıyalıktır

Kılıçdaroğlu, başlarda baraj yüzde 7’ye düşürülsün demişti; sonra yüzde 5’ten söz etti; şimdi ise partinin teklifi yüzde 3.
“Neden yüzde 3?” falan değil, “neden baraj, ne hadle?”. Baraj, vatandaşın eşit seçme-seçilme hakkının gasp edilmesi; doğrudan doğruya eşkıyalık: Tümüyle kaldırılmalı. O da yetmez, ‘millî bakiye’ sistemi geri getirilmeli; hiçbir oy çöpe gitmemeli; her bir milletvekili de eşit sayıda oyla seçilmeli; işte bunu kabil kılmak için de, Türkiye milletvekilliği ihdas edilmeli.

Yüzde 10 barajı, gayri adillik şampiyonu; dedik ya eşkıyalık, hırsızlık; ama, aynı zamanda ayırımcılık, özellikle Kürtler aleyhine işlediğine göre de, hem ırkçılık hem de bölücülük; dolayısıyla kan içicilik.

Bu baraj, sivil/silahsız siyaset önündeki en büyük engel. Bir de hazine yardımı konusunda yüzde 7 barajı var, barıştan söz eden AKP’nin getirdiği: Tam tamına, silahlı siyasete teşvik/davet.

AKP bu barajlarla siyasetin önünü kesmekle yetinmiyor; on bine yakın insanı KCK operasyonlarıyla içeri atıyor, içeride tutuyor; yani, siyasete katılmayı ayrıca cezalandırıyor da. Maksat, legal/silahsız Kürt siyasal hareketini etkisiz ve itibarsız kılıp, hareketin kitle tabanını çaresizlik içinde AKP’nin etekleri altına sığınmaya zorlamak.
Etnik veya mezhepsel temelde açılım, çalıştay, süreç diye hokkabazlıklara başvuran AKP’nin derdi, topyekûn bir demokratikleşmeyi gündem dışı tutmak, insanların birer vatandaş olarak kendi haklarının peşine düşmek için örgütlenmelerini, kendi işlerini kendileri düzenleyip yönetmek üzere yeni birlikler oluşturmalarını engellemek.

AKP’nin bu yoldaki en melûnca oyunu, ‘barış/çözüm süreci’: Erdoğan ve şürekâsının, ‘beni tek siyasal aktör olarak kabûl etmezseniz, bakın yine cenazeler gelmeye başlar’ şantajı üzerinden yürütülüyor. Aslında, Alevî çalıştayları da, çok utanmazca panayırlardı: Alevîler sanki her insandan farklı garip bir yaratık türüymüş de, onları özel olarak inceleyelim, hayvanat bahçesindeki kafeslerini ona göre düzenleyelim türünden bir mesaj taşıyan. Dinci faşistlerin bu tiyatrosuna figüranlık eden herkesi çalıştayların taa ilki yapıldığında da kınamıştım.
Son ‘süreç’ maskaralığı ise, çok daha fazla hainlikle malûl: Önce, cumhuriyetin vatandaşlarını hak-hukuk düzeyinde eşitlemeye yönelmek yerine, tam tamına bundan kaçınmak üzere Kürtler ve diğerleri diye bölüyorlar; sonra Kürtleri kimin temsil edeceğine kendileri karar veriyorlar; bu tercihleri, legal/silahsız siyaseti 12 Eylül darbecilerinden de daha alçakça uygulamalarla daraltır (barajlar, TMK vb…) ve cezalandırırken (KCK davaları), lideri tutsak-rehine olarak ‘içeri’de, fiilî güç merkezi de ülke dışında bulunan silahlı bir örgütten/hareketten yana oluyor; ki, burada her şeyden önce, bu harekete katılmayan, desteklemeyen vatandaşlarını ‘satmış’, silahlı olmayı muhatap ve kaale alınmanın önşartı hâline getirerek de, silaha sarılmayı/başvurmayı siyasal katılımın önşartı hâline getirmiş oluyor. AKP, bu arada şunu ya unutuyor ya da bir yandan Kürt siyasal hareketini toptan kriminalize ederken, onların dışında kalan Kürtleri de silahlanmaya teşvik edip birbirlerine kırdırtmak üzere bilerek görmezden geliyor: Muhatap alınmasını elindeki silaha borçlu olanın, bırakacağı en son, zorda kaldığında da sarılacağı ilk şey yine silahı olacaktır.

Baştaki konumuza dönersek, legal/silahsız siyasetin önünü açmanın ilk koşulu olarak yüzde 10 barajını kaldırmayan bir AKP, aslında kendi talancılığını devam ettirebilmek için, sadece Türkiye’yi değil, elinin uzandığı her yeri kana bulamaktan kesinlikle çekinmeyen, ana besin maddesi insanların birbirini kırması olan bir vampirden başka bir şey değildir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir umut hikâyesi

Gülay Mübarek'in internette tanışıp iki ay görüştüğü E.K. peşini bırakmadı. İki yıldır...

Her 10 kadından 7’si kendini güvende hissetmiyor: Erkekler dijital dünyada da kadına şiddet uyguluyor

İnternet ve mobil cihaz kullanımının günden güne yaygınlaşmasıyla son on yılda sıkça...

Uzmanlardan ailelere uyarı: Şizofreniyi ergenlik belirtisiyle karıştırmayın

Beynin karar verme bölgesinin bozulmasıyla ortaya çıkan şizofreni, dünyadaki tüm ırk ve...

İBB yolsuzluğa kılıf bulamadı: Bir yıl önceki ihaleye ‘15 Temmuz bahanesi’

“İsraf”la anılan çok sayıda iş ve işleme imza atan İSKİ’nin bazı şirketlere...

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Kemerleri bağlayın, iniyoruz!

Önce AKP, sonra bütün bir memleket geleceğini İstanbul’a endeksledi! İstanbul, Türkiye’nin fiili olarak...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Sonraki haber