Barış Akademisyenleri hâkim karşısında: "İfade özgürlüğünün ihlali"
07.12.2017 12:26 GÜNCEL

Barış bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenler hakim karşısında. “Bildirinin soruşturmaya dahil edilmesi ifade özgürlüğünün ihlalidir” diyen avukatların beraat talepleri reddedildi.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza attıkları için haklarında Çağlayan'da bulunan İstanbul 32, 33 ve 34'üncü Ağır Ceza Mahkemelerinde dava açılan 34 akademisyenin ilk duruşmaları başladı. Duruşmaları çok sayıda akademisyen ve uluslararası heyet izliyor.

İLK DURUŞMA SERTDEMİR'İN

İlk olarak Galatasaray Üniversitesi'nden Seçkin Sertdemir'in duruşması görüldü. İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Sertdemir katılmazken, avukatı hazır bulundu. Müvekkilinin yurtdışında olduğunu dile getiren avukat, süre talep etti. Mahkeme heyeti, Sertdemir’in ya ara duruşmada ya da bir sonraki duruşmada hazır edilmesi yönünde karar vererek, duruşmayı 31 Ocak 2018'e erteledi.

BERAAT TALEP EDİLDİ

Ardından Galatasaray Üniversitesi’nden Eda Aslı Şeran’ın duruşması başladı. Şeran ve avukatının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespitiyle başladı. Duruşmada ilk olarak söz alan Avukat Perihan Meşeli, “İddianamenin bir defa oluşturulma şartı yanlış. Sadece 5 kısa paragraftan oluşan bir iddianame. Yeterli bir şüphe olmaksızın savcı benim müvekkilimde olduğu gibi diğer akademisyenleri de cezalandırmayı amaçlıyor. Bütün iddianameler kopyala yapıştır şeklinde hazırlanmıştır” dedi.

Mahkeme başkanının sık sık Meşeli’nin sözlerini keserek, “Savunma yapıyorsunuz” demesi ise dikkat çekti. Bölgede en az 350 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığının hazırlanan raporlarda ortada olduğunun altını çizen Meşeli, “Sadece Kürt illeri açıklamada yer aldığı için iddianame bu şekilde hazırlanmıştır” dedi.

DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ TALEBİ

Müvekkili hakkında beraat talebinde bulunan Meşeli, "Beraat kararı verilmediği takdirde ise barış bildirisine imza attıkları için yargılanan Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Meral Camcı ve Kıvanç Ersoy’un davasıyla birleştirilmesini talep ediyoruz" dedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

İddia makamı, “Birleştirme talebinin sanığın eyleminin bütün olarak değerlendirildiğinde örgüt propagandası yaptığı anlaşıldığından TCK’nin 301’inci maddesi kapsamında Adalet Bakanlığından izin alınması talebinin reddine, üzerine atılı suçun niteliği ve suçun vasfının niteliği kapsamında sanığın savunması alınıp hüküm verilebileceği” değerlendirmesi yaparak, beraat talebinin reddini istedi.

Mahkeme heyeti ise, talepler üzerine verdiği kararında "Sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti dikkate alınarak derhal beraat talebinin reddine, birleştirme talebinin ise sanığın savunması alındıktan sonra değerlendirilmesi" yönünde karar vererek, duruşmaya devam etti. Mahkeme, savunmaların hazırlanması için duruşmayı 31 Ocak 2018 erteledi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLALİDİR’

Şeran’ın ardından İstanbul Üniversitesinden Yusuf Doğan Çetinkaya’nın duruşmasına geçildi. Çetinkaya ve avukatları duruşmada hazır bulundu. Kimlik tespiti başlayan duruşmada iddianame okundu. Ardından söz alan Avukat Sevgi Epçeli Arslan, “Hiçbir örgütün propagandası yapılmadığı gibi bildiride herhangi bir örgütün ismi de yer almamaktadır. Tamamen barışçıl bir bildiridir. Devletin politikaları eleştirilmiştir. Bu bildirinin soruşturmaya dahil edilmesi ifade özgürlüğünün ihlalidir” dedi. Müvekkilinin beraatını isteyen avukat Arslan, “İddianameler tektir sadece isimler değişmiştir. 13 Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyayla birleştirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

İddia makamı, atılı suçun ve dosya içeriği göz önüne alınarak, sanığın savunmasının alındıktan sonra hüküm verileceği göz önünde bulundurulacağından derhal beraat ve birleştirme talebinin reddini istedi. Talepler ardından mahkeme heyeti, kararında suçun vasıf ve mahiyetini göz önüne alındığında derhal beraat talebinin reddine ve birleştirmeye yönelik talebin savunma alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Avukatların süre talebinde bulunması üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 31 Ocak gününe erteledi.

YARGILANAN AKADEMİSYENLER

32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak olan akademisyenler şunlar: Galatasaray Üniversitesi'nden Zübeyde Gaye Çankaya Eksen, Nazlı Ökten Gülsoy, Füsun Üstel; İstanbul Üniversitesi'nden, Aylin Altınay Cingöz, Aslı Aydemir İnönülü, Sezen Çilengir, Ayten Alkan, Erhan Keleşoğlu, Ayşe Rezan Tuncay, Ezgi Pınar, Şahika Yüksel.

33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak olan akademisyenler şunlar: Galatasaray Üniversitesi'nden Seçkin Sertdemir, Eda Aslı Şeran, Gözde Aytemur Nüfusçu, Feyza Akyol; İstanbul Üniversitesi'nden Yusuf Doğan Çetinkaya, Ahmet Bekmen, Hülya Kırmanoğlu, İrfan Keşoğlu, İlkay Yılmaz, Hayear Durak, Fatma Nihan Aksakallı.

34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak olan akademisyenler şunlar: Galatasaray Üniversitesi'nden Doğu Tokgöz, Cem Özatalay, Ozan Çağlayan, Burcu Konakçı, Seçil Doğuç Ergin, Fatmagül Karagöz; İstanbul Üniversitesi'nden Pınar Saip, Özgün Akduran, Raşit Tükel, Murat Birdal, Adalet Aladağ, Rukiye Nurten Ömeroğlu.

(MA)