Anasayfa ÖZEL Barış Akademisyenleri’ni yargılamaktan vazgeçin

Barış Akademisyenleri’ni yargılamaktan vazgeçin

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Barış Akademisyenleri’nin yargılanması sürecine ilişkin, “Bu utanç tablosundan vazgeçin” çağrısı yaptı

Barış Akademisyenleri’nin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanmalarının devam etmesine DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den tepki geldi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, yargılamalara ilişkin “Bu utanç tablosundan vazgeçin” çağrısı yaptı. TTB genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında ortak açıklamayı okuyan Adıyaman, “Akademisyenler, eleştiri, kaygı ve tutumlarını içeren bir bildiriye imza attıktan sonra, gözaltı, tehdit ve linç girişimleri ile karşılaştı. 406 Barış Akademisyeni KHK’ler ile ihraç edildi. Pasaportları iptal edildi” dedi.

HUKUK DIŞI YARGILAMALAR SONLANSIN

2016 yılında metni kamuoyuna açıklayan akademisyenlerin gözaltına alınarak tutuklanması ile başlatılan ceza yargılaması sürecinin OHAL sonrasında bütün imzacı akademisyenlere doğru genişletildiğini anımsatan Adıyaman, şunları söyledi: “Yargılama adı verilen süreç Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı iddianame ile yürütüldü. İmza atılmış tek bir metin olmasına rağmen birleştirme talepleri reddedilerek her imzacıya ayrı ayrı dava açıldı. Savunma yaptırılmaması, yapılan savunmaların dinlenmemesi, savunma hakkının sınırlanması ile pek çok mahkeme açık açık tarafsızlık ilkesini yok saydı. Aynı metin için farklı mahkemelerde farklı maddelerden kararlar verildi, hatta aynı mahkemede farklı cezalara hükmedildiği görüldü. Ceza veren mahkemeler, aynı metin nedeniyle açılan yeni davaları da görmeye devam etti. Mahkeme kararları kopyalanmış gerekçelerle verildi. Bu hukuk dışı süreç ülkemiz demokrasisi ve adalet sistemi adına utanç vericidir. Bu hukuk garabetine bir an önce son verilerek evrensel normlara uygun adil bir yargılama sürecinin işletilmesini, hukuk dışı yargılama sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istiyoruz.”

***

Adalet talebimiz sürecek

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, Mülkiyeli Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezasının istinaf tarafından onaylanmasına tepki gösterdi.

“2018 yılı Mülkiye Büyük Ödülüne layık görülen değerli hocamız Prof. Dr. Füsun Üstel’in cezaevine girecek olması, bizler için büyük bir üzüntü ve utanç kaynağıdır” denilen açıklamada, “hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye olan bağlılığımız gereği Prof. Dr. Füsun Üstel’in ve barış talebi nedeniyle yargılanan tüm bilim insanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Muhalefeti ve eleştirel düşünceyi düşmanlaştıran yönetim aklı karşısında, hukuk devleti ve demokrasi mücadelesinden, adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

SON HABERLER

ÖDP’den Newroz mesajı: Zalim Dehak’lar yine yenilecek!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Newroz vesilesi ile bir mesaj yayımladı. Mesajda...

Erdek Belediye Başkanı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı

Balıkesir'ın Erdek ilçesi Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Sarı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden...

Diyarbakır’da Newroz coşkusu

Diyarbakır'da Newroz Parkı’nda düzenlenen kutlamaya on binlerce kişi katıldı.

Hollanda’da eyalet meclisi seçimlerini aşırı sağcı parti kazandı

Hollanda'da dün yapılan, Senatodaki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçimlerinde ilk sonuçlara göre...

Oy vermeye gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Yurttaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6...

“Bu seçimler, Erdoğan’ın sandıkta yenilebileceğini gösterebilir”

Yerel seçimlere ilişkin Financial Times'a konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur...

AB coğrafyasının yüzde 43’ü orman

Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 43'ünün ormanlık ve ağaçlık alandan oluştuğu açıklandı.

Nesli tükenmekte olan vaşak karayolunda görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu kırmızı listede koruma altında bulunan vaşak,...

Maden ocağında göçük: 1 işçi mahsur kaldı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki kömür madeni ocağında göçük meydana geldi....

Adviye Bal’ın engel tanımayan akışı

>>Art Parisa Galeri’de sergi açma fikri nasıl gelişti?Galeri kurucuları Parisa ile Ahad...