Anasayfa GÜNCEL Barış laiktir…

Barış laiktir…

Savaşın analizini dil problemli Milli Güvenlik dersi hocasına benzer birkaç askerden dinliyoruz. Bu iş profesyonelleşmeden önce Ertürk Yöndem adında sivil bir TRT muhabiri tarafından yapılırdı. Mimiksiz duruşu, renksiz ses tonuyla karargâhta hazırlanmış metni okumasına tahammülünüz yoksa haftanın belli bir gününde belli bir saatte yayımlanan adı Perde Arkası olan programı izlemek zorunda değildiniz. Ama özellikle Gabar, Tendürek, Cudi, Kato dağlarına helikopterle havadan çıkarma görüntüleri ilgi çeker çok izlenirdi.

Şimdiki savaş sunucuları haftada bir değil, günün 24 saati her kanalda karşınızdalar; kulağınızı tırmalayan sesleriyle sizi savaşın içine çekmeye çalışıyorlar. Emekli subaylara sözüm yok; onlar, askeri okula girerken bitirme yemini ettikleri “terör”ün kendilerini bitirerek emekli ettiğinin bilincine ermiş yorgun bir sesle katılıyorlar savaş sahnesine. Ortam müsait olsa “Kürt Açılımı” döneminde olduğu gibi bu işin askeri çözümü olmadığını söyleyecekler.


Okyanusa atsan yönünü şaşırmadan yürüyüp gelecekmiş gibi kahraman görünümlü iki “terör uzmanı” dikkatimi çekiyor. Geçmiş deneyimleri yorumlayıp yararlanacak bilinç noksanlığı, belki de iktidara hakikat icat etme görevi yaşamadan öğrenemeyecekleri izlenimi veriyor insana. Askeri yöntemin çözüm olmadığı noktasına gelmelerine daha çok zaman var. Soyadı Ağar olan, daha erken kavrayacak gibi gözüküyor; üçüncü günü devirdikten sonra anlattığı savaş oyununa birazcık sosyoloji ekleme ihtiyacı duyuyor. Türkiye ile İran, Sünni ve Şii grupların uzlaşmasına zemin hazırlarsa operasyondan sonra Suriye istikrara kavuşurmuş!

Salah ile gönderilen füzeden, aynı kitaptan ayetle korunmaya çalışan “din kardeşleri” arasındaki çatışmayı durduramamış ne din ne de dinci çözümün adresi olamaz. Çünkü olup biteni anlama kapasitesi yok, çünkü her biri ayrı çıkar hesabı içindeki savaş aktörlerinin kullandığı araçlardan biri din! Bu akıl, kendisinin terörist saydığı YPG’yi alıp, yerine Suriye yönetiminin ülkesinin istikrarını bozan terörist saydığı ÖSO’yu koymaya çalışıyor. Ki Suriye’ye istikrar gelsin!

İstikrar barış demek; barışı tesis edenler de savaşın yarasını saranlar da savaş karşıtlarıdır. Savaş karşıtlarının kellesini isteyenin, savaşı destekleyen mesajını görmediği sanatçısının peşine düşenlerin ülkesi olarak kaldığınız sürece savaşa iteklediğiniz bir eriniz günlüğüne “Yüz metre çapında bir toprak için iki aydır Fransızlarla savaşıyoruz” gibi bir cümle yazamayacak; bu cümleyi kuran er Paul Baeumer’in hikayesini yazacak bir yazar çıkmayacak. Savaşın anlamsızlığını en iyi anlatan kitaplardan biri olan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabına okur bulunmayacak…

Avrupa’da devletlerarasındaki sınırı silikleştirenlerle, yüz metre çapındaki toprak için birbirini boğazlayanlar aynı kuşaktandı. Onları, ellerindeki kanı yıkayıp masaya oturtan savaş karşıtı yazarları, sanatçıları, düşünürleri ve onlara kulak veren halklarıydı. Türkiye, barış isteyenleri susturarak barışı umut olmaktan da çıkartıyor. Şu iyi bilinmelidir ki; Kayser’in gururunu ayakta tutmak için çocukların sırtına bayrak sarıp konvoyun peşine takarsanız savaşın düşmanlaştırdığı halklar asla barış yüzü göremez!

Şu da bilinmeli ki barış laiktir; maket üzerindeki bayrağa bakıp gururlanan, savaş diline teslim olmuş; ÖSO’nun peşinden Afrin’e yürürken El Kaide, İŞİD destekçisi durumuna düşmüş kendini laik sayan birinin barışa katkı sunması mümkün değildir.

SON HABERLER

The Paper ve siyasetin yeraltısı…

Netflix’de The Paper dizisini izliyorum; iki sezon ve toplam 23 bölümden oluşan...

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...