Anasayfa GÜNCEL Barış Yarkadaş, basına yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı

Barış Yarkadaş, basına yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul eski Milletvekili ve CHP Medya Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, “Gazeteciler iktidar eliyle koyu bir karanlığın içine itiliyor. Yazmak, konuşmak, yorum yapmak suç sayılıyor. İktidarı savunduğu halde en küçük bir eleştiriyi dile getiren yazarlar ölümle tehdit ediliyor” dedi.

“KANUN YOK KEYFİLİK VAR”

Basına Yönelik Hak İhllalleri raporunun Haziran ayına ilişkin verilerini açıklayan CHP’nin gazeteci kökenli eski Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilerin yargılandığı davalarda, kanunların açıkça ihlal edildiğini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’i tutuklamaya götüren sürecin bunun en somut kanıtı olduğunu belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:


“CHP PM Üyesi ve Milletvekili Eren Erdem’in Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendiği KARŞI Gazetesi’nde 2013 yılında yayınlanan haberler, üzerinden beş yıl geçmiş olmasına rağmen, suçlama konusu haline gelebiliyor. Oysa ki; Basın Kanunu, haber yayınlandıktan sonda üzerinden 120 gün geçtiyse ve o süre içinde herhangi bir soruşturma açılmadıysa, daha sonra bir kovuşturma yürütülemeyeceğinin altını çiziyor. Ancak ne yazık ki; bu hüküm ‘teröre yardım’ kılıfıyla ortadan kaldırılıyor. Ve bu yüzden onlarca gazeteci, cezaevine atılıyor.”

“MAHKEME FERYADI DUYMADI”

Eren Erdem’in tutuklanmasının bu hukuksuzluklardan sadece biri olduğunu belirten Yarkadaş, “Erdem’in Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşmasında hukuksuzluğu iliklerimize kadar hissettik. Eren adeta feryat etti; ancak mahkeme heyeti bu feryadı duymak yerine kulaklarını ve gözlerini kapatmayı tercih etti” diye konuştu.

“FETÖ’YLE DAVALIK OLDU”

Eren Erdem’in 17-25 Aralık sürecinde yayınlanan haberlerden dolayı tutuklandığını ve buna “FETÖ” kılıfı uydurulduğunu belirten Yarkadaş, “FETÖ’yü eleştiren NURJUVAZİ adlı kitabı yazan ve terör örgütü lideriyle mahkemelik olan Eren Erdem mi FETÖ’ye yardım ediyor? Bu nasıl bir çelişki?” diye sordu.

MESAJLI TUTUKLAMA

Erdem’in tutuklanmasının içinde birçok mesajı barındırdığını belirten Yarkadaş, “Bu siyasi operasyon, partimizi terör örgütleriyle yan yana göstermeyi, gazetecileri ise korkutmayı hedefliyor” dedi.

Eren Erdem’in cezaevine konulmasıyla birlikte cezaevindeki gazetecilerin sayısının 182’ye yükseldiğini belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Meslektaşlarımızın, tutuklandıklarında canlarını kurtarabildikleri için sevinecekleri bir döneme girdiğimiz görülüyor… Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı yedi gazeteciyi açıkça ölümle tehdit ediyor. AKP’ye destek veren KARAR Gazetesi çalışanlarının tehdit edilmesi olağan karşılanıyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli, gazetecilerin isimlerini ‘kara liste’ haline getirerek yayınlıyor. Gazeteciler, karanlık bir dönemin içinden geçiyor. Gerçeği söylemenin, eleştirmenin, yorum yapmanın bedelinin ağır bir şekilde ödetileceği açıkça ilan ediliyor. Gazeteciler ise gerçeğin peşinde koşmaya devam ediyor.”

BASKILAR SEÇİM ÖNCESİ ARTTI

Medya çalışanlarının Haziran ayında da çok çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldığını belirten Yarkadaş, “24 Haziran seçim süreci, baskıları daha da artırdı” dedi.

Yarkadaş, Haziran ayında yaşanan baskıları ise şöyle özetledi:

“60 gazeteci, Bahçeli ve Çakıcı tarafından tehdit edildi. 3 gazeteci tutuklandı.3 gazeteci gözaltına alındı; 4 gazeteciye soruşturma açıldı. 1 gazeteci darp edildi. 8 gazeteciye dava açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı. 1 köşe yazısına ve bir habere erişim yasağı getirildi; söz konusu haber 26 siteden silindi. 4 gazete ve 1 TV kanalı cezaevlerinde sansüre uğradı. 1 gazeteci öldürüldü. 1 filmin gösterimi yasaklandı.”

- Reklam -

SON HABERLER

Beren Saat’in başrolünde olduğu Netflix dizisi Atiye’nin çekimleri başladı

Netflix'in merakla beklenen, başrolünde Beren Saat'in olduğu ikinci Türk orijinal dizisi Atiye'nin...

Yasak olmasına rağmen internetten ‘feret’ satılıyor

Anavatanı Avustralya ve ABD olan sansargiller türü 'feret', yasak olmasına rağmen, Türkiye'de...

Ozan Arif mevlidine Diyanet’ten yasak

Son dönemde MHP’yi sert dille eleştiren ve 13 Şubat’ta hayatını kaybeden şarkıcı...

Kokaini balığın karnına sakladılar

Mersin'de polisin durduğu otobüsün bagaj kontrolü sırasında kutudaki balıklardan birinin karnında 56...

“Mahallemizi ve geleceğimizi hep birlikte kuralım”

Denizli Çakmak Mahallesi’ne Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) desteklediği Cihan Engin Çelik...

7 ilde sahte içki operasyonu: 83 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube...

AOÇ’den, Özel Kuvvetler’e arazi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapıldığı Atatürk Orman Çiftliği...

Golan, Araplar için önemliydi

Ben Hubbard 2010 yılında Suriye Devlet Başkanı Esad,...

TCMB’den yükselen döviz kurlarına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, ekonomiye ilişkin makro göstergelerin...

Benzine yine zam

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 17...