Anasayfa DÜNYA Barışa asıl tehdit ABD politikaları

Barışa asıl tehdit ABD politikaları

ABD’li uzmanlar, bu hafta gerçekleşecek Trump-Kim zirvesini yorumladı. Doçent Dr. Nan Kim, ABD ve Çin arasında gerilime de dikkat çekerek, “Bu tür bir rekabet, Kore Yarımadası’nda barış tesis etmenin önünde potansiyel bir engel” dedi

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, bu hafta Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir araya gelecek. Zirvede iki ülke arasında normalleşmeye doğru adımlar atılabileceği ifade ediliyor. Trump’ın Kuzey Kore politikaları ABD’deki pek çok Demokrat ve Trump yönetiminde yer alan John Bolton gibi şahinler tarafından eleştiriliyor. Trump-Kim zirvesine dair beklentileri BirGün’e yorumlayan Doçent Dr. Nan Kim, “Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğinin asıl sebebi ABD’nin rejim değişikliği hamlesini engellemek” diyor.

Kuzey Kore somut adım istiyor

Nan Kim

Kuzey Kore 2017 sonundan beri nükleer deneme yapmıyor. Ancak şahinlerin talebi, ABD herhangi bir adım atmadan önce, Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğinden vazgeçmesi. Oysa pek çok uzman, asıl meselenin ABD’nin yıllardır bölgede yarattığı yıkım ve devam eden tehditleri olduğunu savunuyor. Trump-Kim zirvesine dair beklentileri BirGün’e yorumlayan Doçent Dr. Nan Kim, “Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğinin asıl sebebi ABD’nin rejim değişikliği hamlesini engellemek” diyor. Çalışmalarını Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi Çağdaş Tarih Bölümü’nde sürdüren Nan Kim’e göre, Kuzey Kore’nin nükleer programı, Kore Yarımadası’ndaki bitmeyen savaş durumu nedeniyle ortaya çıktı ve Kuzey Kore, bölgedeki tehdit havasının azalması yönünde somut adımlar atılmaksızın tek taraflı nükleersizleşmeye razı olmayacak. Kuzey Kore’nin önemli taleplerinden biri ABD yaptırımlarının hafifletilmesi.

ABD durumun farkında

Trump 19 Şubat’ta gazetecilere verdiği demeçte, nükleersizleşme takvimiyle ilgili acele etmediğini söylemişti. “Trump son zamanlarda, ABD’nin daha önceki derhal ve tamamen nükleersizleşmeye dair gerçekçi olmayan talebinden uzaklaştı” diyen Nan Kim, ABD’nin sürecin karşılıklı kademeli adımlar ve güven inşaasına dayalı uzun bir süreç olacağına dair kabul ettiğinin de göstergesi.

Kuzey Kore’nin bu görüşmelerdeki beklentilerinden biri ülkenin ekonomik büyümesinin de yolunun açılması. Nan Kim’e göre bu, “yaptırımların kaldırılmasını, güvenliğe dair sözler verilmesi ve Kore Savaşı’nın sonlanmasını gerektiriyor.”

Barış kararı çıkar mı?

Trump ve Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun yakın zamanda bir barış deklarasyonunun ve resmi bir barış anlaşmasını nihayete erdirmenin zamanı olduğunu söylemişti. Kim’e göre, “Trump’ın yakında, savaşın bittiğini ilan ederek barış için bastırması mümkün, ancak bu zirvede ABD’nin yaklaşımı, irtibat büroları açmak gibi normalleşme adımlarına odaklanacak.”

ABD ve Çin arasında artan gerilime de dikkat çeken Kim, “Bu tür bir rekabet, Kore Yarımadası’nda barış tesis etmenin önünde potansiyel bir engel, bu rekabet aynı zamanda Kuzey Kore’yi hem ABD hem Çin için stratejik olarak daha önemli hale getiriyor” diyor.

Yardım bahane

ABD’nin Venezuela hükümetini devirmeye yönelik saldırıları devam ediyor. Geçen haftadan bu yana bölgedeki gerilimin odağında, ABD’nin Venezuela’ya gönderdiği “insani yardım” var. Dr. Scott Patrick’e göre Maduro hükümetinin ülkeye sokmadığı “İnsani yardımın amacı ABD müdahalesini ve muhtemel askeri varlığını meşrulaştırmak. İçeride bir darbenin yakın görünmemesi nedeniyle ABD’nin ‘İnsani krizi’ çözme bahanesiyle işgali mümkün.”

ABD’nin hedefi hegemonyasını sürdürmek

Dr. Scott Patrick

ABD emperyalizmi üzerine çalışan Siyaset Bilimci Dr. Scott Patrick, ABD’nin hedefinin “Asya’daki askeri varlığını ve bölgedeki hegemonyasını sürdürmenin” ötesine geçmediğini savunuyor. Patrick, “ABD,1945’te Japonya’yı işgal ettiğinden beri, Kuzey Kore’nin bölünmesini tolere edilemez gördü. Tıpkı Çin’in kaybedildiği algısı gibi. Çin’in Batı hâkimiyetine ‘ait’ olduğunu farz ediliyordu” diyor.

Patrick, ABD’nin bölgedeki hegemonyasının ana akım medyada sorgulanmadığını belirtiyor: ‘Rakibimiz’ Çin’in Cibuti’de tek bir deniz aşırı üssü varken, ABD’nin Asya Pasifik’te 300 askeri üssü olduğu gerçeğinden ABD medyasında sıklıkla bahsedilmez. ABD medyası genelde Çin ‘tehditi’ne, uzak doğunun ‘askerileştirmesine’ ya da Kuzey Kore’deki nükleer silahlara odaklanır. Oysa ABD’nin; Çin’de ve Kuzey Kore’nin kapı eşiğinde, çok daha büyük ve sofistike askeri varlığı bulunuyor.

Kuzey Kore’nin attığı füzenin Guam’ı vurabileceği doğru, fakat sorulmayan soru şu: Bizim neden Pasifik Okyanusunda bulunan bu uzak adada kalıcı olarak yerleştirilmiş beş bin askerimiz var? ABD’nin orada ‘barış sağlamak’ için bulunduğu iddia ediliyor, fakat gerçekte, saldırgan savaşlarla dolu bir geçmişe sahip ABD’nin Asya Pasifik’te barışa en büyük tehdit olduğu.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber