Anasayfa YAŞAM Barışın notasına basan grup: Ferec

Barışın notasına basan grup: Ferec

ÖNDER ABAY

Bundan 10 yıl önce Hakkârili 4 arkadaş birleşip FEREC adında bir Heavy Metal grubu kurdular. Gerçek meslekleri ototamircisi market işçisi ve elektirikci olan gençlerin kurduğu grubun ilk albümü bundan 6 yıl önce Helikopter adıyla çıkar. Hem bölge gençlerinden hem de yurtdışından çok ilgi görür. Birçok yerde konsere çıkarlar. Albüme adını veren helikopter şarkısına yapılan klip 2011 yılında kanada da yılın en iyi heavy metal klibi seçildi. İlk albümünün yankısı sürerken birkaç konsere çıkarlar ama grup elemanlarının hepsinin Hakkâride oturuyor ve aynı zamanda başka işlerde çalışıyor olmasından kaynaklı istedikleri kadar dinleyiciye ulaşamamışlar.

SAVAŞLA BÜYÜDÜK
Grubun solisti Fuat ve davulcu İsmaillin ikişer çocuğu var. Böyle bir müzik yapıp albüm çıkardığınız da ailenizin tepkisi ne oldu sorusuna: "Hakkâri’de doğmuş çocukların çok şansı yoktur. İş alanı çok az ve okuma şansı düşüktür. Sürekli savaşla silahla büyümüş çocuklardık. Kendimizi temize çekmenin yolunu müzikte bulduk ve bütün olumsuz şartlara rağmen inatla müzikle ilgilendik. Bu azmimizi ailelerimiz de görüyordu o yüzden albüm çıktığında söylenenleri anlamasalar da bizi hep desteklediler. Hatta ilk albümün masfarını ailelerimiz kredi çekerek karşıladık. Hakkari halkı uzaktan görüldüğü (gösterildiği) gibi asla değildir. Bütün yeniliklere açık ve açtır. Bu kent için hemşerimiz Yılmaz Erdoğan’ın çok güzel bir sözü var. 'Burayı seversen, burası Dünya’nın En güzel yeridir. Ama Dünya’nın en güzel yerini sevmezsen, orası Dünya’nın en güzel yeri değildir’ der. Bize göre dünyanın en güzel yerinde bize en uygun olan müziği yapıyoruz ve mutluyuz" cevabını verdiler.

Kürtçenin metal müziğe yatkınlığından bahseden grup elemanları, "Yıllardır yok sayılan görmezden gelinen bir dilinin nelere kadir olduğunu göstermek istedik. Bu sebepten başka bir dilde şarkı söylemedik. Bütün şarkı sözlerimizi biz yazıyoruz, şarkı sözlerini yaşadıklarımızdan sıyırıp alıyoruz.' diyor.

'PARLAK BİR YILDIZ'
Grubun adı olan Ferec’in parlak bir yıldız olduğunu söyleyen fuat şarkı sözlerinde kendilerinin, kendi hayatlarını olduğunu söylüyor ve Helikopter şarkısının sözlerine dikkat çekiyor. Em hzar bûn (daha çocuktuk biz) Ne fahma bûn (anlayamıyorduk)Me di lem bi hevre yar bûn (oyun oynardık ve birbirimizle dosttuk) Me di got li jhel(helikopter aşağıda derdik) Li jor hel (helikopter yukarıda) Jİiyan (Yaşam) Berika mim kune xir û xal (ceplerim delik bomboş) Caran tdixûm (bazen tok gezerim) Caran jbirç (bazen de aç) Min ne xeme ji ber cilkır (giysilerimin kirli olmasından tasalanmam) Bawerim nserbilindû xweş(güzelliğin ve mutluluğun yakın olduğuna inanıyorum)

 

 


BARIŞLA RAHATLAYACAĞIZ
Barış sürecinin önemli olduğunu ve bu sürecin desteklenmesinin kendileri gibi birçok gence umut olduğunu şu sözlerle dile getiriyorlar. "Heavy Metal sonuç olarak bir kent müziği ve kentte olan her olaydan direkt etkilenen bir tarz. Barış ortamında hem biz hem de bizi dinleyenler rahatlayacaktır. Söylediğimiz dilden kaynaklanan sansürler yiyoruz, bazı konserlerimiz iptal oldu. Yurtdışına çıkamıyoruz. Barışa her alanda ihtiyaç vardır. Biz de elimizden geldiğince savaşın izlerini müzik ile tedavi etmeye çalışıyoruz inatla buna devam edeceğiz. "

ALBÜM GECİKTİ
Yeni albümü için okuma kayıtlarını yapan grup elemanları, maddi koşullar yüzünden ikinci albümün 4 yıl geciktiğine dikkat çekiyor. "Hakkari’de tamirciden bozma bir stüdyo kurduk ama şartları çok kısıtlı, albüm için profosyonel kayıt yaptırmak zorunda kalıyoruz, bu işlemlerin hepsi İstanbulda yapılmak zorunda ama grubun oraya gitmesi için yol parası bile çok para tutuyor. Bu sebepten uzunca bir süre çalışıp para biriktirmek zorunda kalıyoruz. O büyük kentlerde yaşayan insanların imkânları bizde olsa size her ay yeni albümle merhaba deriz. Biz müziğe aşığız, sorumluluklarımız olmasa günlerce bu stüdyodan bile çıkmadan çalışırız."

YARAYI MÜZİK KAPATMIYOR
Savaşlara yakılmış ağıtları dinlediniz mi? Her notanın altında bir mezar kazılı sanki. Kahramanlık türkülerinde de var aynı hüzün. Ferec grubunun yaşadığı coğrafya artık ölümlere ve gözyaşına doydu. Açılan yaraları tedavi etmek için müziği kullanamıyorlar.

'ÖZÜR BEKLİYORUZ'
Her alanda karşılaştığımız yasakçı bir dönemde, yıllardır inkar edilen dil ile müzik yapmanın zorluğunu da yaşamış Ferec grubu solisti Fuat “Kürt düşmanı haline getirilen, militarize edilen,  bizimkine paralel travmalar yaşatılan diğer Türkiye yurttaşlarından da özür dilenmesi gerekiyor. Türk halkına, 90 yıldır sizi kandırdık, kardeşlerinize düşman ettik, sizden de özür diliyoruz denmeli”.diyor.

ALBÜM ÖNÜMÜZDEKİ AY ÇIKIYOR
Kavga edenler arasında en çok zararı almış tarafın barışa ikna olması çok zordur. Savaşın ortasına doğan bilmedikleri bir kavganın tarafı olan gençler bugün resimlerinde, şiirlerinde, şarkılarında hep barışı haykırıyor. Son söz olarak grup Biz asla bu kentten de bu dilde bu tarz şarkı söylemekten de vazgeçmeyeceğiz. Barışın yolunu müzikle bulmaya çalışacağız. Herkesin bütün farklılıklara açık olacağı bir ülke diliyoruz.” temennisinde bulunuyor. “Bütün baskılara ve maddi imkânsızlıklara rağmen uzun yıllardır ikinci albümü üzerinde çalışan grup önümüzdeki ay yeni albümünü sevenleriyle buluşturacaklar.”

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den Yıldırım’ın iddialarına yanıt: İstanbulluların aklıyla alay ediyor

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunuyor.

Urfa’da 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklu 3 kişi tahliye edildi

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar suçundan yargılanan 6 erkekten...

Eyüp Dal işe alınmadığı için belediye önünde kendisini yakarak hayatını kaybetti

Antep'te uzun süreden beri işsiz olan ve başvurduğu iş yerlerinden olumsuz yanıt...

CHP’den Ziya Selçuk’a çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, liselere yeni eğitim modeline ilişkin Milli...

ABD’nin Çin saldırganlığı sürüyor: Trump ‘ticaret savaşı’ndan oldukça mutlu

ABD'nin Çin'e ticaret ambargoları getirdiği, Güney Çin Denizi'ne savaş gemisi gönderdiği süreç...

Huawei: Kullanıcılara hizmet sağlamaya devam edeceğiz

Huawei, Google'nin erişim kısıtlama kararı sonrası açıklama yaparak kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve...

Hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktora soruşturma

İngiltere’de muayene sırasında hastasının peçesini kaldırmasını isteyen doktor hakkında soruşturma açıldı.

HDP Grup Başkanvekili: Kürtlerin durumu iktidara göre değişiklik arz etmez

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağı tartışılıyor. Kürtler,...

Geleneksel uçurtma şenliği, 26 Mayıs’ta Çaycuma’da

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinde her yıl düzenlenen uçurtma şenliği pazar günü çocuklarla buluşacak....

Bir kadın daha boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürüldü!

Diyarbakır’da Müzeyyen Boylu Issı, boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından 14 el...

Sonraki haber