Bartınlılardan ÇED toplantısı protestosu

BİRGÜN / BARTIN

Bartın’da Ulus Uluköy Köyü sınırları içerisindeki Katırova Deresi üzerinde Has Enerji tarafından yapılması planlanan 6,46 MW’lık “Katırova Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali” projesi ile ilgili ÇED Halkın Katılımı Toplantısı protesto edildi.

Üç köyün içme ve kullanma suyunun kesilme tehdidine dikkati çeken köylüler, toplantı salonuna girmedi. Köylülerin protestosu neticesinde, ÇED Halkın Katılımı Toplantısının “Halkın tepkisi” nedeniyle yapılamadığı tutanağa yansıdı.


Uluköy, Zafer, Akörensöküler ve Üçsaray köy muhtarları ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da ayrı bir tutanak tutarak halkın tepkisi nedeniyle ÇED Halkın Katılımı Toplantısının yapılamadığını bir kez daha tescilledi.

Bartınlılar, ÇED sürecinin usulsüz olduğu gerekçesiyle iptal edilmesini ve sahte evrak düzenleyen Has Enerji Üretim ve Ticaret AŞ. ile ÇED sürecini usulsüz başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlileri hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti.

BU ALANDA HES YASAK!

Köylülerin şikayetlerini dinleyen CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu,“HES yapılmak istenen alan, çok değerli bir orman ekosistemi barındırıyor. HES’e ait regülatör, göl alanı ve cebri borunun 1500’lik bir kısmı yaban hayatı koruma sahası içinden geçiyor. Kara Avcılığı Kanunu’na göre bu alanda HES gibi tesislerin inşa edilmesi yasak. Üç köyün içme ve kullanma suyunu tehdit eden böyle bir projenin inşa edilmesini önlemek için elimden geleni yapacağım” dedi.

bartinlilardan-ced-toplantisi-protestosu-480774-1.

BU TOPLANTI HUKUKSUZ

ÇED komisyonu başkanlığına dilekçe veren Bartın Orman Fakültesi Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, HES projesine ait ÇED başvuru dosyasının usulsüz hazırlandığını ve evrakta sahtecilik yapıldığını belirtti. ÇED sürecinin başlatılmadan sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayan Atmış, dilekçesinde şunlara yer verdi:

“Yapılan bu toplantı hukuksuzdur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü’nün 29.12.2016 tarihinde verdiği görüşte, ‘HES’e ait regülatör, göl alanı, cebri boru, katı atık depolama yeri gibi tesislerin Bartın Ulus Sökü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Yönetim Planı’nda Hassas Koruma Alanı ile Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi’nde yer aldığı, Hassas Koruma Alanı olarak belirtilen bölge içerisinde su yataklarının yapısını değiştirecek müdahalelere izin verilemeyeceği gerekçesiyle Katırova HES ve tesislerine izin verilemeyeceği’ belirtilmişti. Bu olumsuz görüş dikkate alınmayarak ÇED süreci hukuksuz şekilde başlatıldı. Buna gerekçe olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 22.03.2017 tarih ve 68214 sayılı yazısı ile temin temin edilen ‘Bartın- Ulus- Sökü Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ veriler çerçevesinde Katırova Regülatörü ve HES Projesine ait maksimum su seviyesi ve kuyruksuyu seviyesinin korunarak ve iletim hattı güzergahının sol sahilden sağ sahile alınarak basınçlı boru ile yapılması halinde projenin hayata geçirilebileceği’ belirtilmiştir.

– Orman Bakanlığı’ndan 22.03.2017 tarihinde alınan yazı ÇED görüşü niteliğinde ve “projenin hayata geçirilebileceği” şeklinde bir izin yazısı değildir, Sökü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na yönelik coğrafi verilerin paylaşılması yönünde bir yazıdır.

– Proje de yapılan değişikliklerden sonra Orman Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü’ne tekrar sorularak yeni bir ÇED görüşü alınmamıştır.

– ÇED Başvuru Dosyasının 27. Sayfasında verilen Korunan Alanlar Haritası sahtedir ve evrakta sahtecilik yapılmıştır. Bu haritada Katırova HES ve tesisleri Sökü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın sınırları dışında gösterilmiştir. Oysa Katırova HES’e ait tesislerle Sökü Yaban Hayatı Sahası’nın koordinatları karşılaştırıldığında; projede yapılan değişiklikten sonra bile, Katırova HES’e ait Regülatör alanı, göl alanı Cebri borunun 1500 metrelik kısmı Sökü Yaban Hayatı Geliştirme sahası sınırları içinde kalmaktadır.

– 4915 sayılı Kara avcılığı Kanunu’nun 4. Maddesine göre; “Yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında yaban hayatı tahrip edilemez, ekosistem bozulamaz, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları ile üretme istasyonları dışında da olsa bu sahalara olumsuz etki yapacak tesislere izin verilemez, varsa mevcut tesislerin atıkları arıtılmadan bırakılamaz, onaylanmış plânlarda belirtilen yapı ve tesisler dışında hiçbir yapı ve tesis kurulamaz, irtifak hakkı tesis edilemez.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,997BeğenilerBeğen
54,858TakipçiTakip Et
1,080,355TakipçiTakip Et
7,414AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL